Система управління ЗСУ за 580 млн має безліч проблем – Bihus.Info
Система управління ЗСУ, за розробку якої Міністерство оборони України заплатило 580 млн гривень, має безліч проблем та може бути не придатна для використання.
Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.
Нещодавно проведений аудит показав у розробці ТОВ «Еверест Лімітед» безліч проблем, через що її можуть взагалі не використовувати в армії.
Зазначається, що до підписання цього контракту основним видом діяльності компанії була не розробка програмного забезпечення, а торгівля комп’ютерами, технікою і готовим софтом та не розробляла програмне забезпечення.
Міністерство оборони підписало контракт з Еверестом за умови, що компанія залучить до роботи над проєктом співвиконавців.
Відповідно до підписаної у 2016 році угоди зазначена компанія повинна була створити систему управління військами «ДЗВІН-АС».
В розробку входило створення спеціалізованого військового програмного забезпечення та облаштувати кілька пунктів управління технікою, на якій працює софт.
Робота тривала чотири роки, і техзавдання за цей час виправляли 12 разів, а кошторис зростав – в результаті за «ДЗВІН» заплатили 580 млн грн.
Влітку 2020 року СБУ ініціювала аудит проєкту, за підсумками якого прийшла до висновку, що програмне завдання не відповідає поставленому завданню, а використання системи може бути недоцільним.
У висновку аудиту йдеться, що «ДЗВІН» повинен був стати головним елементом Єдиної автоматизованої системи Збройними Силами України, але в ході роботи над проєктом частину з поставлених завдань не реалізували, а частина не дозволяє ефективно і оперативно управляти армією.
Зокрема, виявлено такі проблеми:
- «ДЗВІН» несумісний з аналогічними системами країн-членів НАТО;
- він не містить відкритих програмних інтерфейсів за міжнародними стандартами, що ускладнює інтеграцію системи з іншим програмним забезпеченням в Єдиній системі управління ЗСУ;
- система не зможе забезпечити ефективної роботи під час бойових дій через те, як реалізована робота з цифровими картами;
- через те, що гриф секретності в системі привласнюють не окремим документам, а цілим пунктам управління, оперативний і автоматичний документообіг буде неможливий;
- частина софту в складі системи – ліцензійне програмне забезпечення, яке компанія Еверест купила у сторонніх виробників. При цьому одна з закуплених програм, пакет ліцензій якої ліг в кошторис 15 млн грн, в результаті не використовується, а інша не проходила перевірку на предмет захисту інформації.
У Генштабі не відреагували на запит журналістів з проханням прокоментувати інформацію, а в Міністерстві оборони заявили, що передали матеріали аудиту в ДБР і не можуть прийняти рішення щодо проєкту до закінчення слідства.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.