fbpx
У космосі випробувано йодний електричний двигун

У космосі випробувано йодний електричний двигун

Космос Світ Супутник Франція

Французька компанія ThrustMe вперше випробувала у космосі електричну рухову установку на йоді.

Про це повідомляє Мілітарний з посиланням на компанію ThrustMe.

Двигун NPT30-I2 був встановлений на супутнику типу «CubeSat» та за 11 включень на навколоземній орбіті підтвердив ефективність своєї роботи.

Супутники типу CubeSat (Cube Satelite) — тип малих супутників для космічних досліджень.

Щоб космічний апарат міг рухатися у просторі та виконувати різноманітні маневри, такі як виходи на орбіту або корекція траєкторії, йому необхідна рухова установка, конструкція якої залежить від завдань апарату.

Ілюстрація від французької компанія ThrustMe

Оскільки доступна потужність космічних апаратів обмежена, електричні рухові установки повинні володіти максимальною тягою до потужності, що вимагає робочої речовини з низьким порогом іонізації й високою атомною масою.

Ксенон чи йод

Нині найчастіше використовується ксенон, проте це рідкісний газ, що вимагає спеціальних умов зберігання, що веде до дорогого процесу виробництва та спеціалізованого обладнання для використання.

Очікується, що з розвитком великих супутникових угруповань попит на ксенон у космічній галузі може перевищити пропозицію протягом десяти років.

Однією з альтернатив ксенону є йод, який набагато більш поширений у природі та обходиться дешевше у процесах виробництва та зберігання.

Працівники французької компанії ThrustMe за роботою

Крім того, як атомарний, так і двоатомний йод мають нижчий поріг іонізації, а двоатомна молекула йоду має відносну масу майже вдвічі більше, ніж атом ксенону.

Однак донедавна ще жодна рухова система, що використовує йод, не випробовувалась у космосі.

Двигун

Команда інженерів із космічної компанії ThrustMe, що базується у Франції опублікувала результати розробки та випробувань у космосі йодної електричної рухової установки NPT30-I2.

Номінальна потужність двигуна складає 55 ватів, а тяга – 0,8 міліньютона. Він використовує як робочу речовину твердий двоатомний йод, який зберігається в керамічному пористому блоці з оксиду алюмінію і сублімується при контрольованому нагріванні.

Іонізація одержуваної газової суміші проводиться шляхом індуктивної радіочастотної антени, а іони з плазми витягуються і прискорюються за допомогою електростатичних сіток.

Твердий йод (темно-зелена область) знаходиться у резервуарі для зберігання перед трубкою джерела плазми (синя область). Нагрівання викликає сублімацію, і газ низького тиску (світліша зелена область) потрапляє в трубку джерела (зелена стрілка). Плазма (фіолетова область) створюється радіочастотною антеною, а іони йоду прискорюються. Катод випромінює електрони для нейтралізації іонного пучка. Відпрацьоване тепло прямує до резервуара з йодом та структурною рамою (суцільні сині стрілки) або випромінюється (сині пунктирні стрілки).

Катод, встановлений після сіток, необхідний нейтралізації об’ємного заряду іонного пучка. Маса двигуна з паливом становить 1,2 кілограма, а його розміри — 96 на 96 на 106 міліметрів. В космос був запущений супутник Beihangkongshi-1, формату 12 U і загальною масою 20 кілограмів, який оснастили двигуном NPT30-I2.

Супутник був виведений на кругову сонячно-синхронну орбіту з висотою близько 480 кілометрів і провів ряд маневрів, які показали, що рухова установка здатна підтримувати орбіту апарату та допомагати йому ухилятися від зіткнень з іншими супутниками. Таким чином, дослідники роблять висновок, що йод не тільки є життєздатною заміною ксенону, але й дозволяє поліпшити характеристики двигуна.

Нагадаємо, нещодавно компанія SpinLaunch провела успішні випробування центрифуги, яка зможе відправляти на орбіту супутники та інші космічні об’єкти.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


Космос Світ Супутник Франція