fbpx
Україна використовує комплекси NASAMS 3

Україна використовує комплекси NASAMS 3

AIM-9 Kongsberg Війна з Росією ЗРК NASAMS ППО та ПРО Україна

Українські військові отримали на озброєння останню версію комплексів NASAMS 3, що можуть застосовувати нові зенітні ракети.

Відео застосування комплексу оприлюднив фонд United24.

На відео було показано перехоплення повітряних об’єктів українським зенітним комплексом NASAMS, що випустив ракету ближнього радіусу AIM-9X. Їх використання реалізоване лише на системах третього покоління.

AIM-9X можна легко відрізнити за відсутніми крилами в середній частині фюзеляжу, що є на базових для комплексу ракетах AIM-120 AMRAAM.

Імовірно, в об’єктив камери потрапив один із комплексів NASAMS 3, який уряд США замовив для України у 2022 році. Іншим джерелом поставок могли стати Норвегія та Литва, що мали у своєму розпорядженні такі системи.

«На нашому рахунку 252 підтверджені цілі — це 114 дронів та 137 крилатих ракет, які перехопив наш підрозділ», — розповідає командир батареї з позивним Барон.

За словами Барона, робота в складних умовах та постійне перебування комплексу на чергуванні в Україні виявило низку вразливостей, які опрацювали та виправили інженери Kongsberg з урахуванням побажань українських військових.

Офіцер розповів, що його підрозділ комунікує з розробниками та передає свої поради щодо поліпшення системи. Вони навіть розробили новий підхід до процесів перезаряджання ЗРК.

«Я не розкриватиму жодних таємниць. Це інновація нашого підрозділу. Були випадки, коли ми перезаряджали наші пускові установки двічі просто посеред ворожого обстрілу», — розповідає він.

NASAMS 3

Головною відмінністю зенітного комплексу третього покоління порівняно з системами, що були передані Україні у 2022 році, є новий пункт управління (Fire Distribution Center) та пускова установка Mk.2, що дозволило застосовувати зенітні ракети інших моделей.

До боєкомплекту останньої версії комплексу, окрім базових перехоплювачів AIM-120 AMRAAM, входять ракети ближнього радіусу дії AIM-9X та ракети середньої дальності AMRAAM-ER.

AIM-9X — це сучасна авіаційна ракета ближнього радіусу дії з інфрачервоною головкою самонаведення. Через свою специфіку вона ідеально підходить для перехоплення ближніх високоманеврених повітряних цілей. Дальність дії цієї ракети при наземному запуску обмежується 12 км.

Водночас AMRAAM-ER є ракетою, що має значно збільшити можливості NASAMS у дальньому перехопленні повітряних цілей. Завдяки новому твердопаливному двигуну та сучасній ГСН ракета може уражати цілі на відстані до 50 км. Втім, для реалізації потенціалу AMRAAM-ER зенітний комплекс має бути оснащений новою потужною радіолокаційною станцією, поява якої у складі українських NASAMS не була анонсована.

Наприкінці квітня «Мілітарний» також повідомляв, що норвезька компанія Kongsberg пропрацьовує модернізацію зенітної системи NASAMS для перехоплення балістичних ракет.

AIM-9 Kongsberg Війна з Росією ЗРК NASAMS ППО та ПРО Україна