ЄС поставив 980 тисяч з обіцяного 1 млн снарядів Україні
Країни ЄС передали Україні 980 тисяч снарядів, з обіцяного у березні 2023 року 1 млн боєприпасів.
Про це повідомив Верховний представник Європейського союзу у закордонних справах та політиці безпеки Жозеп Боррель в інтерв’ю Європейській правді
«Ми майже зробили це. Ми вже поставили більше 980 тисяч снарядів, і дуже скоро передамо 1 мільйон снарядів. Я знаю, що ми брали зобов’язання досягти цього рівня до весни – і не змогли. Але до кінця року зможемо. І для цього ми значно прискорилися», – заявив він.
Окрім того, за його словами багато боєприпасів були поставлені в Україну за двосторонніми угодами з країнами-членами та Україною, а також в рамках “чеської ініціативи“.
Загалом до кінця року, країни ЄС поставлять в Україну понад 1,5 мільйона боєприпасів.
Причини відставання
Завод з виробництва 155-мм боєприпасів Nammo в місті Састамала у Фінляндії. Фото: Antti Lähteenmäki / Yle
Проблема з передачею снарядів полягає в першу чергу у переоцінці виробничих потужностей країн ЄС.
У 2025 році за словами дипломата, якщо ЄС вдасться вийти на “крейсерську швидкість” то вони зможуть продовжувати постачати Україні таку ж кількість боєприпасів, я і в цьому році.
«Коли ми обіцяли до весни вийти на рівень 1 мільйона снарядів на рік – то не знали, якою є реальна потужність виробництва, і вона була не такою великою, як ми думали. Зараз ми вже маємо цю виробничу потужність», – пояснює Жозеп Боррель.
Згідно з липневим журналістським розслідуванням консорціуму українських та європейських журналістів Європейський Союз удвічі переоцінив свої потужності з виробництва 155-мм артилерійських снарядів. Що поставило під загрозу домовленості з їх постачання Україні.
Попри заяви Єврокомісії у березні 2024 року що завдяки її роботі європейські потужності з виробництва 155-мм снарядів на початку року сягнули 1 мільйона боєприпасів на рік, реальна виробничі потужні з оцінкою Rheinmetall станом на січень 2024 року сягали 550 тисяч снарядів на рік.
Ця інформація добре сходитися з публічним звітом Міністерства оборони Естонії від грудня 2023 року. В якому виробничі потужності ЄС оцінюються приблизно в 600 тисяч пострілів на рік.
Початок будівництва нової виробничої лінії порохового заводу у місті Бержерак. Квітень 2024. Франція. Фото: www.rfi.fr
За словами представників збройових компаній, проблема полягає у всесвітньому дефіциті пороху та вибухових речовин. А також у нестачі коштів для фінансування промисловості, адже влада західних країн неохоче підписує з індустрією довгострокові контракти.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.