fbpx
Європа готується до суду по справі MH17

Європа готується до суду по справі MH17

MH17 Російська агресія Суд

9 березня у Нідерландах починається розгляд справи МН17. Судовий процес розпочнеться о 10.00 за місцевим часом. Він буде відкритим і відбуватиметься двома мовами: нідерландською та англійською.

Для розгляду справи MH17 судовий комплекс “Схіпхол”, що розташований за 50 км від Гааги, зарезервували на рік. – повідомляє Укрінформ.

Для представників ЗМІ відкриють пресцентр. Тимчасова будівля може вмістити близько 500 представників ЗМІ, повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі.

Відомий попередній графік слухань: з 9 до 13 березня, з 23 до 27 березня, з 8 червня до 3 липня, із 31 серпня до 13 листопада 2020 року та з 1 лютого до 26 березня 2021 року. Допит свідків під час засідань може відбуватися через відеозв’язок.

Підготовка до процесу МН17: у Нідерландах побудували пресцентр/ Фото: Ірина Драбок

Справу слухатимуть троє суддів: Гендрік Стейнгаюс, Дагмар Костер і Гелен Керстенс-Фокенс. Головуватиме Стейнгаюс. До процесу також залучили двох резервних суддів. Вони потрібні для того, щоб замінити когось із основної трійки суддів у разі потреби.

Cудове засідання в Нідерландах відбудеться на підставі доказів, зібраних Спільною слідчою групою за участі правоохоронних органів Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів й України. JIT з 2014 року проводить незалежне міжнародне кримінальне розслідування за фактом збитого російськими силами над Україною літака Малазійських міжнародних авіаліній.

ЄС зробив заяву

“Початок кримінального процесу 9 березня знаменує собою важливу віху на шляху встановлення істини і досягнення справедливості щодо жертв рейсу MH17 і їх найближчих родичів, а також притягнення до відповідальності осіб, відповідальних за катастрофу рейсу MH17” – йдеться у заяві Високого представника ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля

Європейський союз заявив про свою повну впевненість у незалежності та професіоналізмі судових процедур.

“По мірі продовження кримінального розслідування Об’єднаної слідчої групи ЄС закликає всі держави, включаючи Російську Федерацію, повною мірою співпрацювати зі слідством відповідно до Резолюції 2166 РБ ООН” – йдеться у заяві.

Суд може винести рішення лише за 4-5 років

Судовий процес по звинуваченню чотирьох причетних до катастрофи малайзійського авіалайнера MH-17, збитого над Донбасом, за оцінками юристів, триватиме 4-5 років.

Попри те, що представники прокуратури та суду утримуються від прогнозів щодо процесу, представники родичів очікують що процедура буде тривалою.

“Юристи очікують, що це займе 4-5 років від понеділка і до того, коли ми матимемо рішення у цьому суді”, – заявив Піт Плюг, голова фонду MH17 Disaster Foundation, що об’єднує родичів загиблих. Він очікує, що слідчі доведуть вину звинувачених, але ті можуть оскаржити вирок: “Далі вони можуть піти у апеляцію, далі у Верховний суд. А потім ще й в Європейський суд з прав людини”

Антон Котте, що також входить до MH17 Disaster Foundation, очікує що після цього суду буде ще один, який доведе причетність до катастрофи представників російського керівництва. “Але щоби дістатися найвищого рішення, треба пройти цей процес”, – пояснив він.

У справі МН17 проходять чотири фігуранта

“Можна розраховувати, що всі судові процеси займуть 10-15 років”, – спрогнозував Піт Плюг.

Число свідків

“Нам ще невідомо, як багато свідків – ми почуємо про це тільки при розгляді справи по суті в суді. Нам відомо, що існує кілька анонімних свідків. Але скільки їх – нам теж не відомо. Якщо ці свідки будуть давати показання, і вони знаходяться під захистом, бажаючи залишатися анонімними, то тоді їх опитає суддя, який веде слідство – це суддя, який відповідальний за розслідування до того, як справа надійде до суду.”, – розповіла відповідальна за роботою зі ЗМІ під час процесу по МН17 суддя Йоланда Вейннобел.

“Саме він буде приймати рішення, чи буде свідок мати статус анонімного свідка, встановивши, чи є для цього підстави.”, – додала суддя.

МЗС України про суд

Міністерство закордонних справ вважає судовий процес у справі збитого над Донбасом у 2014 році авіалайнера рейсу MH17 кроком у напрямку встановлення справедливості і притягнення винних до відповідальності.

У судових засіданнях як спостерігачі братимуть участь представники офісу Генеральної прокуратури, СБУ та МЗС України.

“Нідерландська судова система є ефективною, незалежною, та має підтверджену практикою бездоганну репутацію. Саме тому Україна, відповідно до рішення держав, правоохоронні органи яких беруть участь у розслідуванні збиття МН17, погодилася передати відповідні кримінальні провадження Нідерландам як країні, яка найбільш постраждала внаслідок збиття літака” – зазначили у відомстві.

“Ми зі свого боку продовжуємо роботу з притягнення Росії до міжнародно-правової відповідальності за порушення Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму в Міжнародному Суді ООН” – йдеться у коментарі.

Родичі загиблих про очікування від суду

У Піта Плуга, голови Фундації МН17, в катастрофі загинули брат, дружина брата і племінник. Він розповів, що дуже хотів би потрапити на місце катастрофи.

Родичі загиблих хочуть знати всіх відповідальних: від тих, хто натискав кнопку і до тих, хто був найвищим керівництвом.

Нідерланди. Жертви MH17

Як каже Плуг, родичі не зацікавлені у тому, щоб за ґрати посадили «цих 4-х» (Ігор Гіркін-Стрєлков, Сергій «Хмурий» Дубінський, Олег Пулатов, Леонід Харченко — ред.)

«Ми ж розуміємо, що цього не станеться. Ми бачимо їхні фотографії з Росії, де їм добре живеться: вони курять сигари і п’ють віскі. Ми хочемо, щоб у суді було представлено достатньо доказів для того, щоб суд виніс вердикт. Я можу дуже злитися через те, що винні не опиняться за ґратами, але це не дуже мені допоможе. Ми не хочемо помсти, ми хочемо, щоб таке ніколи не повторилося», — каже Піт Плуг.

Антон Котте — член Фундації МН17. У катастрофі малазійського боїнга він втратив сина, невістку та онука.

«5 років тому я дав собі слово, що я доведу цю справу до кінця. Нарешті я можу сказати, що в понеділок настане момент, коли я до цього нарешті наближуся», — сказав Котте.

Росія відмовляється визнавати рішення суду

На питання, чи визнає Росія майбутні рішення окружного суду Гааги і поширюється його юрисдикція на Росію, в Генпрокуратурі Росії відповіли: “Юрисдикція нідерландського суду, як і суду будь-якого іншого іноземного держави, не поширюється на територію Російської Федерації”. Росія учасницею судового процесу не є.

На питання про ставлення Москви до розслідування в Генпрокуратурі сказали, що російська сторона “завжди була надзвичайно зацікавлена ​​в проведенні всебічного і об’єктивного розслідування обставин катастрофи” рейсу МН17.

Представник МЗС Росії Марія Захарова звинуватила владу Нідерландів в спробі натиснути на суд Гааги у справі MH17.

“Я хотіла б прокоментувати дії влади Нідерландів, які явно свідчать про тиск на Окружний суд Гааги напередодні судового процесу у справі MH-17”, – сказала вона

“Це такий вже фірмовий стиль, коли йдуть вкидання з посиланням на міфічні неспростовні докази, дані свідків, які засекречені, посилання на джерела, які не можуть бути відкриті”, – сказала Захарова.

Представник МЗС Росії Марія Захарова

“В останні дні перед слуханнями все це запущено, щоб компенсувати наявні прогалини у доказовій базі та приховати підтасування фактів під заздалегідь обрану версію. Може бути, в тому числі, і для того, щоб вселити думку про бездоганність проведеного розслідування, заздалегідь визначити вердикт, що не допустити ніякого відхилення від наміченого шість років тому курсу “, – додала вона.

“Все вищеперелічене ми кваліфікуємо як грубу спробу тиску на суд”, – резюмувала Захарова.

Нагадаємо, літак “Боїнг-777” Малайзійських авіаліній, який прямував з Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий 17 липня 2014 року в районі Тореза (Донецька область). Унаслідок падіння загинуло 298 осіб.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

MH17 Російська агресія Суд