fbpx
Програма ВМС США по використанню морських ссавців

Програма ВМС США по використанню морських ссавців

ВМС США Флот

Відділ біологічних наук Техоокеанського центру бойових космічних та морських систем керує Програмою Військово-морських Сил США по використанню морських ссавців, яка навчає дельфінів-афалін та каліфорнійських морських левів виявляти, шукати, відмічати та піднімати на поверхню об’єкти в портах, прибережних районах та з глибини у відкритому морі.

Всі знайомі з патрульними собаками правоохоронних органів і з тим, як деякі службові собаки використовують свій тонкий нюх для виявлення вибухових речовин на суші. З 1959 році ВМС США навчають дельфінів та морських левів у якості партнерів американських моряків та морських піхотинців, з тим аби вони допомагали їм забезпечувати захист від подібних підводних загроз. З 1950-х років Програма ВМС США по використанню морських ссавців базується у Пойнт-Лома.

Які види морських ссавців використовують ВМС США?

В перші роки цієї програми випробування пройшли більше десятка різноманітних видів морських ссавців, а також акул, скатів, морських черепах та морських птахів, та вивчались їх сенсорні та фізичні можливості. Сьогодні ВМС США опираються на два види:

  • Дельфін-афаліна (Tursiops truncatus)
  • Каліфорнійських морський лев (Zalophus californianus)

Вони обидва відомі своєю навченістю та здатні адаптуватись до широкого спектру умов морського середовища.

Чому ВМС США використовують морських ссавців?

Дельфіни мають найбільш складний природній гідролокатор відомий науці. Міни та інші потенційно загрозливих об’єктів на дні океану, що важно виявити за допомогою електронного гідролокатора, особливо в прибережжі на мілині чи перевантажених гаванях, може легко знайти дельфін. І дельфіни, й морські леви мають відмінний зір при низькій освітленості та підводний направлений слух, що дозволяє їм виявляти та відслідковувати підводні цілі, навіть у темноті чи у мутній воді. Вони також можуть занурюватись на тривалий час та глибини без ризику декомпресійної хвороби, на яку можуть захворіти люди-водолази. Можливо, коли небудь ці місії можна буде виконувати за допомогою підводних дронів, але поки технології не співставленні з потенціалом тварин.

Що роблять тварини?

Підіймають на поверхню об’єкти у портах, прибережних районах та з глибини у відкритому морі; морські леви знаходять на дні океану обладнання ВМС та приєднують до нього підводні троси. Дельфінів навчають шукати та відмічати місцерозташування підводних мін, які можуть становити загрозу безпеці людей, що знаходяться на борту військових чи цивільних суден. Дельфіни та морські леви також допомагають службам безпеки виявляти та затримувати підводних диверсантів, що можуть спробувати завдати шкоди людям чи портовим спорудам ВМС США.

Як дістаються тварини у віддалені місця роботи?

При транспортування ні короткі відстані їх навчають або пливти поруч з невеликим катером, або знаходитись на борту катеру. При транспортуванні на дальні відстані тварини можуть перевозитись по морю на морських судах чи у повітрі на літаках чи гелікоптерах.

Морські леви перевозяться у спеціально сконструйованих контейнерах, що  підтримують власний мікроклімат з прохолодним та вологим станом, який комфортабельний для тварин. Дельфінів розміщують на ношах з флісовою підкладкою, підвішені у склопластикових контейнерах з достатньою кількістю води для комфортабельного підтримування їх ваги. Ветеринар спостерігає за забезпечення комфорту та належного догляду за всіма тваринами, а кожна тварина знаходиться під постійним контролем досвідченого інструктора.

Чи використовуються тварини ВМС США для надання допомоги іншими способами?

Так. Догляд за морськими ссавцями ВМС США та робота з ними дозволила підготувати понад 1500 наукових публікацій у відкритій науковій літературі про їх здоров’я, фізіологію, сенсорних системах та поведінку. Партнерство з дресированими тваринами у відкритому морі дозволило ВМС США та запрошених вчених багато дізнатись про морських ссавців, що в інших би випадках ми не дізнались.

Перейдіть на сторінку http://www.nmmf.org/research-database.html. Оберіть розділ “Annotated Bibliography” (“Анотована бібліографія”), потім проведіть пошук по категорії “Facility” (“Об’єкт”), ввівши термін “Navy” (“ВМС”).

Чому розповсюджується так багато чуток про програму?

Декілька десятиліть засекреченості справжніх задач програми привели до спекуляцій ЗМІ та звинувачень з боку активістів руху за захист тварин у тому, що дельфіни використовуються в якості наступальної зброї. Ці твердження не можна було спростувати через секретність програми. Ці ідеї закріпив популярний фільм 1973 року “День дельфіну”. З тих пір як програма було розсекречена на початку 1990-х років, ВМС США неодноразово та відкрито розказували у ЗМІ про своїх ссавців та їх місіях, але чутки не так легко забути, і дехто продовжує розповсюджувати їх.

 

Переклад з: U.S. Navy Marine Mammal Program

ВМС США Флот