fbpx
Ракетна програма КБ «Південне»

Ракетна програма КБ «Південне»

КБ «Південне» Крилаті ракети ОТРК ОТРК «Сапсан»/«Грім-2» Ракетобудування

Частина 1 Крилаті ракети

Конструкторське бюро «Південне», відомий в світі розробник ракетної техніки. Незважаючи, на складні економічні умови в Україні, йому вдалося зберегти науковий потенціал і продовжувати створення нової продукції.

Крім цивільних ракетно-космічних комплексів, дніпропетровське КБ також проводить ряд програм по створенню ракетних комплексів за своєю головною спеціалізацією – військовою.

Цей напрямок діяльності став особливо важливим після початку війни з Росією.

Серед військових проектів КБ «Південне», найвідомішими є програми створення ракетних комплексів «Сапсан» та «Грім-2».

Менш відомим загалу, проте не менш важливим є проект створення крилатих ракет – про них ми розкажемо в цій статті.

В матеріалі тижневика «2000» від 26 вересня 2016 року, є інформація про проведення робіт по створенню дозвукових та надзвукових крилатих ракет КБ «Південним»:

«В дальнейшем использование имеющихся производственных мощностей госпредприятий ПО «Южный машиностроительный завод», «Павлоградский механический завод» и «Павлоградский химический завод», а также модернизация опытного производства КБ «Южное» позволят обеспечить производство дозвуковых и сверхзвуковых крылатых ракет и модернизировать заряды для имеющихся в Украине реактивных систем залпового огня.»

Також у відомому відео «События и факты 2017»1, що було розміщене на офіційній сторінці КБ «Південне» в Фейсбук, є згадка програми по створенню крилатих ракет: «…ведутся проектные работы по созданию крылатых ракет семейства Коршун».

Тобто можна зробити висновок, що КБ «Південне» розробляє три типи крилатих ракет – дозвукові, надзвукові та гіперзвукові. Останній тип КР був представлений на виставці «Зброя та безпека 2017».

 

 

Дозвукова крилата ракета «Коршун».

Створення дозвукової крилатої ракети «Коршун» вперше  згадується як складова багатофункціонального ракетного комплексу «Сапсан». Він повинен був поєднати в собі цілий ряд ракет різного призначення: ОТРК, Крилата ракета, протикорабельна ракета, та інші.

Після зупинки програми «Сапсан»2 , роботи по створенню крилатої ракети продовжились як окремий проект.

КР «Коршун» представляє собою дозвукову крилату ракету. За схемою побудови та застосування є схожою на американську КР «Томагавк», та російську КР «Калібр».

КР «Коршун» створювався на основі технологій радянської крилатої ракети Х-55 (які були утилізовані в Україні згідно договору про скорочення атомних озброєнь).

 

В ракеті Х-55 використовувався двоконтурний турбореактивний двигун ТРДД Р95-300, який виготовлявся в Запоріжжі. Зараз це підприємство має назву МоторСіч, і на базі двигуна Р95-300, розробило та серійно виготовляє двигун МС400.

Ймовірно, саме МС400 буде використовуватись на крилатій ракеті «Коршун».

В радянській КР Х-55, двигун під час польоту висувався з корпусу ракети, що підвищує радіолокаційну сигнатуру ракети. У української крилатої ракети двигун буде знаходитись в корпусі, що знизить ймовірність виявлення засобами ППО.

За даними російського джерела3  українські інженери допомогли Китаю у створенні власної дозвукової КР CJ-10, використавши технології які були розроблені при створенні крилатої ракети «Коршун».

 

ТТХ КР «Коршун»:

Офіційно заявлені ТТХ української крилатої ракети показані у експортному варіанті, тобто обмежені дальністю 300 км.  Для закупівлі КР «Коршун» Збройними силами України, її дальність може складати 1500-2000 км. Що робить цю ракету зброєю стратегічного радіусу дії.

Для прикладу аналоги «Коршуна» мають таку дальність: китайська КР CJ-10 – 2200-2500 км, російська КР Калибр – 1500-2500 км

 

Надзвукова крилата ракета КБ «Південне».

Надзвукова КР відрізняється за конструкцією від дозвукової. На відміну від першої, вона виконує політ не за рахунок турбореактивного двигуна, а за рахунок двох двигунів:  розгінного – твердопаливного ракетного двигуна (РДТП) , який виводить ракету на задану траєкторію , та прямоточного повітряно-реактивного двигуна (ППРД), що є основним маршевим двигуном.

Така конструкція дозволяє ракеті розвинути швидкість польоту, яка перевищує швидкість звуку. Зазвичай для ракет такого класу це 2-3 МАХ4

 

Те, що роботи по створенню надзвукової КР ведуться, підтверджує продемонстрований на виставці «Зброя та безпека 2015» інформаційний стенд КБ «Південного»:

А також кадри з відео «События и факты 2017»1, в яких показана КР з твердопаливним ракетним двигуном (РДТП), та повітрозбірником для прямоточного повітряно-реактивного двигуна (ППРД):

 

Інформація про надзвукову ракету КБ «Південного» наразі відсутня, про те можна припустити, що за технічними параметрами вона може бути подібна до російської надзвукової ракети «Оникс» (експортний варіант «Яхонт»)5

 

 

Гіперзвукова крилата ракета КБ «Південне».

Вперше гіперзвукову крилату ракету КБ «Південне» представило у 2017 році, на виставці оборонно-промислового комплексу «Зброя та безпека-2017».

Гіперзвукова зброя є перспективним напрямком розвитку ракетних озброєнь у світі, саме тому дніпропетровські інженери вирішили почати роботи в цьому напрямку.

У світі менше десяти країн ведуть теоретичні роботи по створенню гіперзвукової зброї, і ще менше країн здатні самостійно виготовити такі ракетні комплекси.

Перевагами гіперзвукових ракет є їх надзвичайно велика швидкість, що робить ці ракети майже невразливими для ППО противника.

На сьогодні,  на рівень  дослідних зразків гіперзвукових ракет вийшли декілька країн:

Росія – гіперзвукова ракета «Циркон»

США – гіперзвукова ракета Х51А

Гіперзвукові ракети за конструкцією схожі на надзвукові, вони також мають розгінний твердопаливний двигун та прямоточний повітряно-реактивний

 

Про представлену гіперзвукову ракету КБ «Південного» інформації поки що мало. Відомо лише, що проект знаходиться на стадії ескізу, але окремі складові для такого комплексу вже створені, або проходять випробування.

Серед цих складових можна назвати:

  • ракетне паливо для твердопаливного ракетного двигуна (розгінного двигуна гіперзвукової ракети),
  • система управління ОТРК та дозвукової ракети, що може бути адаптована для гіперзвукової ракети,
  • представлений макет повітрозабірного пристрою прямоточного повітряно-реактивного двигуна ТКС (транспортно-космічної системи) , що свідчить досягнення певного технічного рівня при створення прямоточного реактивного двигуна. Який можна використовувати як на ТКС, так і на крилатих ракетах.

Достовірних ТТХ гіперзвукової ракети наразі також немає, про те представники КБ «Південне»  повідомили орієнтовні показники:

  • дальність 300 км (ймовірно для експортного варіанту. Для власних потреб вона буде в рази більшою)
  • швидкість приблизно 5-6 МАХ4

 

Висновок.

З зібраної інформації можна зробити висновок, що КБ «Південне» веде роботи по створенню декількох  типів крилатих ракет. Найбільших результатів було досягнуто у створенні дозвукової крилатої ракети, з «класичним» турбореактивним двигуном. Доведення цього типу КР до серійного зразка є найбільш реалістичним у короткостроковій перспективі.

Створення двох інших типів КР надзвукової, та гіперзвукової – є більш наукоємним процесом, і потребує більших фінансових та наукових ресурсів. Створення цих  типів КР можна очікувати лише в середньостроковій, та довгостроковій перспективі.

Особливо слід відзначити створення ГІПЕРЗВУКОВОЇ крилатої ракети. Така зброя, через здатність долати ППО противника має стратегічні переваги. А в поєднанні з дальністю 1000-1500 км робить цей тип КР – стратегічною зброєю стримання.

 

Автор MARINER

 

 

1Пізніше частини відео, в яких згадувались військові проекти були видалені.

2 Програму БФРК «Сапсан» своїм рішенням закрив проросійський міністр оборони Лєбєдев, який на даний час знаходиться на території Росії.

3  http://bastion-opk.ru/cj-10k-cj-10a-china/   «ОРУЖИЕ ОТЕЧЕСТВА»

4 МАХ – одиниця виміру швидкості звуку. Число Мах складає 340 м/с (або 1224 км/ч)

5 Детальніше про ракету «Оникс» тут: http://militaryrussia.ru/blog/index-373.html

 


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: info@mil.in.ua

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


КБ «Південне» Крилаті ракети ОТРК ОТРК «Сапсан»/«Грім-2» Ракетобудування