fbpx
Середземномор’я: Лівія. Огляд останніх подій на 11 квітня.

Середземномор’я: Лівія. Огляд останніх подій на 11 квітня.

Близький Схід Лівія Середземне море

Вітаю, всіх читачів в моєму не регулярному (поки другому) огляді подій в Лівії.

До речі, дехто питає в себе причину моєї невиліковної русофобії і впевненності, що росія приносить з собою лише війну та занепад. Черговим підтвердженням цього, стало повстання громадян в Судані. І як підсумок, після багатотижневих протестів, армія Судану перейшла на бік народу та сьогодні зранку зкинула диктатора Омара аль-Башира і розігнала уряд. Перехідний період проджовжиться рік, після чого будуть проведенні демократичні вибори. А до чого тут русня, спитаєтє ви? І я відповім, що як раз москва і підтримувала Омара аль-Башира. Більше того вона відправила військовий контингент «іхтамнєтів» з ПВК для особистої охорони диктатора. Як бачимо, підтримка росією – означає програш. Це вже світовий тренд.

Розглянемо далі, що за «фрукт» цей також підтримуваний росією в Лівії – Халіф Хафтар та очолюввана ним Лівійська національна армія (ЛНА).
ЛНА, яка виникла в якості військової структури Тимчасового уряду в місті Тобрук і керована Хафтаром, є другою структурою з такою назвою. Після відмови Хафтара і структур Тобрука виконувати схіратскіе угоди – ЛНА вже не може претендувати на легальний статус легітимних збройних сил Лівії. Поява ЛНА Хафтара слід віднести до початку протистояння між Палатою представників в Тобруці і Всезагальним народним конгресом (ВНК) в Тріполі з 2014 р.
ЛНА Хафтара не представляє собою цілісної, інтегрованої структури. Вона виникла після об’єднання двох коаліцій, які підтримали Палату Представників і Тимчасовий уряд Хафтара в Тобруці, з якими він двічі намагався здійснити військовий переворот (в лютому і березні 2014 р.).
ЛНА умовно можна розділити на три компоненти: регулярні сухопутні війська; незалежні угруповання, лише формально інтегровані в ЛНА; іноземні військові контингенти, що складаються з найманців. Загальна чисельність сил ЛНА може досягати 25 тисяч бійців. Так, регулярні сухопутні війська ЛНА складаються з двох механізованих піхотних, однієї танкової і трьох артилерійських бригад, а також однієї бригади спецназу «Сайка», двох бригад «Сил стримування». Загальна чисельність умовно регулярного компонента ЛНА становить близько семи тисяч бійців (половина з них бійці “Сайка”). Різні угруповання, які формально увійшли до складу ЛНА, налічують близько 10 бригад і більш дрібніших підрозділів – окремих піхотних і легких піхотних батальйонів, загонів прикордонників, сил безпеки тощо. Число бойовиків в цих підрозділах може досягати 12-17 тисяч.
Незважаючи на поширену думку про виключно світський характер «ЛНА», до третини її складу становлять бойовики різних салафітських угруповань, пов’язаних з Саудівською Аравією і є послідовниками саудівського богослова Рабі ал-Мадхав, який видав для своїх прихильників фетву про необхідність підтримки Хафтара. Їх альянс з Хафтаром обумовлений в першу чергу нерозв’язними суперечностями з «братами-мусульманами» і іншими прихильниками політичного ісламу, які складають значну частину сил, що підтримують Уряд національної єдності (м. Тріполі).
Найбільш великими формуваннями салафітів з числа прихильників Хафтара вважалися «Батальйони єдинобожжя» під командуванням Изза ад-Дін ат-Тархун. Згодом багато хто з цих салафітських підрозділів формально відмовилися від своєї самостійності і були включені до складу ЛНА. (На фото: ваххабітський шейх проповедує бойовикіам ЛНА необхідність боротьби з братами-мусульманами).


У складі ЛНА також присутні деякі іноземні сили. Більшість з них представляють опозиційні суданські угруповання, які були найняті або будь-яким чином залучені під прапори Хафтара. Це підрозділи «Суданській визвольної армії» (СОА) і «Руху за справедливість і рівність». Про їх чисельності можна судити, відштовхуючись від того, що тільки група ал-Нура представлена в Лівії 1500 бойовиками. У березні 2016 р суданці зіграли ключову роль в операціях ЛНА по захопленню, а в подальшому і оборони нафтових родовищ. Крім того, на боці Хафтара також діють сили «Фронту змін і згоди» з Чаду. Їх чисельність може досягати 1000 – 1500 бойовиків. ЛНА також має в своєму розпорядженні скільки-то бойових літаків і може розраховувати на підтримку військово-повітряних сил союзників – ОАЕ і Єгипту.
Халіф Хафтар, фельдмаршал (за версією правлячого в східній частині країни Тимчасового уряду Лівії), пояснює свій наступ на лівійську столицю бажанням знищити терористичні угруповання, які закріпилися на заході, в Триполітанії.
В наступних оглядах я продовжу огляд політичних та військових розкладів в Лівії.

Військові дії: Після незначних успіхів, які досягли війська Хафтара на початку наступу на Тріполі, Уряд національної єдності (УНЄ) оголосив про початок контранаступу “Вулкан Гніву”

на чолі колишнього міністра оборони першого посткаддафістского уряду і голови Військової ради Зінтана – Усама аль-Джувейлі.

Раніше, основною першочерговою метою Хафтара була розрізати останню лінію постачання Тріполі з союзним містом Місрата на сході; з заходу захоплення міжнародного аєропорту та вихід до моря. Обидві ці задачі були виконані частково.

Після перекидання УНЄ бригад Місрати на оборону Тріполі, наступ Хафтара забуксував.

Міжнародний аєропорт було відбито та зачищено від сил ЛНА.

На зараз основні запеклі бойові дії йдуть повздовж траси Салах Алдін – Касер Бін Гхашир та околиціях н.п. Аін Зара. А в напрямку Аль Азізійях війська УНЄ досягли успіху та відтіснили хафтарівців на попередні позиції.

 

Обидві сторони почали застосовувати авіацію та важку техніку.

Відомостей про втрати не багато. Відомо про ще 50 полонених бойовиків Хафтара

та ще 9 військових машин. В УНЄ продемострували підбитий Т-55 противника

та захоплений військовий автомобіль наданий Хафтару  ОАЕ.

В ЛНА офіційно повідомили, що втратили 28 загиблими та 92 пораненими. Також армія Хафтара похизувалася трофеями перших днів наступу.

Вчора ввечері, хафтарівці знов перейшли у наступ. ЛНА повернула собі н.п. Азізія. 27-брами на трасі Завія – Тріполі зараз знаходяться в зоні боїв і чий контроль поки не ясний. Саме вони забезпечують сполучення між Тріполі та Завія. За останніми даними (на карті нема) наступ ЛНА на район Айн Зара відбито і позиції там відновлені. Також сили УНЄ знову взяли Суан і Туфар.


Ситуація в цілому поки неясна, але очевидно, що блиц-криг в Хафтара зазнав фіаско. І чим сильніше буде затягуватися штурм Тріполі Лівійської національної армією, тим менше у її командувача Халіфа Хафтара шансів зберегти якусь міжнародно визнану легітимність. А у разі невдачі або провалу операції він може втратити дуже багато, включаючи і підтримку нинішніх союзників, і доброзичливий нейтралітет США, більшості країн ЄС і Ліги арабських держав.
Лівійський міністр закордонних справ міжнародно визнаного уряду вже направив послання президентові Ради Безпеки ООН із закликом негайно втрутитися, щоб зупинити напад на Лівійську столицю Тріполі.
Позиція росії, ймовірно, теж багато в чому буде визначатися ходом військової кампанії. Поки ініціатива буде у Хафтара, в москві будуть надавати йому політико-дипломатичну  та іншу підтримку. В разі ж невдачі – здадуть за «госдєповскіє пєчєнькі».

Підтримаємо нашого Президента! Переконай в цьому ще двох (а краще 10).

Близький Схід Лівія Середземне море