fbpx
U-311 Морський тральщик “Черкаси”

U-311 Морський тральщик “Черкаси”

«Черкаси» (U311) ВМС України Тральщик Флот
 Морський тральщик проекту 266м”Черкаси” U – 311
Водотоннажність: 873 т.
Розміри: довжина – 61м, ширина – 10,2м, осідання – 3,6м.
Максимальна швидкість ходу: 17 вузлів.
Дальність плавання: 1500 миль при 12 вузлах.
Силова установка: 2 дизелі М-503б, 5000к.с., 2 гвинти в насадках.

Озброєння:

2х2 30-мм артилерійські установки АК-230,
2х2 25-мм артилерійські установки 2м-3м,
2х5 реактивних бомбомета РБУ-1200,
32 глибинних бомби
Підводний шукач мін МКТ 210
Трали БКТ, АТ-3, ТЕМ-4

Екіпаж: 68 чол

 

Історія корабля:

Кораблі проекту 266 (шифр “Аквамарин”) стали першими радянськими морськими тральщиками з мінімальними власними фізичними полями. Головний в серії тральщик увійшов до складу радянського Військово-морського Флоту в 1963 р. Для захисту від неконтактних мін з магнітними детонаторами на тральщиках проекту 266 при формуванні корпусу і фундаментів були застосовані маломагнітні сталі. Механізми, озброєння, пристрої і устаткування виготовлялися в маломагнітного виконання. Було встановлено розмагнічуючий пристрій і пристрій, компенсуючий поле від вихрових струмів в корпусі при бортовій качці. Для захисту від неконтактних мін з акустичними детонаторами передбачалося обклеювання фундаментів головних двигунів, дизель-генераторів і електрокомпресорів з демпфуючим гумовим покриттям, установка звуковипромінюючих механізмів на ізолюючі амортизатори; монтаж гнучких вставок в трубопроводах; застосування малошумних гребних гвинтів регульованого кроку великого діаметру, а також установка малошумних механізмів і устаткування.

«Черкаси» (U311),

Протимінне озброєння (електромагнітний, широкосмуговий, акустичний і контактний трали, великі шнурові заряди), дозволяло забезпечити тралення мін на глибинах від 25 до 150м. Артилерійське озброєння включало два 30-мм автомата АК-230М з РЛС управління “Рись”. Як засіб виявлення мін була встановлена спеціальна ГАСНУВ “Лань”. Для вирішення завдань ПЧО, а також знищення мін передбачено розміщення два РБУ-1200, які встановлювалися тільки на деяких кораблях.

Всього з 1963 по 1971 роки було побудовано 40 кораблів цього проекту. Головний корабель був включений до складу ВМФ в 1963 році. До недоліків цього проекту відносять відсутність засобів пошуку і виявлення донних мін.

Усунення відзначених недоліків проекту 266 було здійснено в ході модернізації його за проектом 266м (шифр “Аквамарин”). Було передбачено: заміна електромагнітного тралу звичайного типу на глибоководний, з новою апаратурою управління; ухвалення тралу для знищення активних мін; установка трьохканального широкосмугового буксируваного телевізійного шукача-знищувача мін, а також комплексного шукача-знищувача мін, розміщення ГАСНУВ “Мезень” для виявлення донних мін. Для зниження акустичного поля корабля передбачалася установка головних двигунів на вібродемпфуючих подовжніх балках, а гвинти з мало шумними лопатками в шумопоглинаючих насадках
Ці та інші вище перераховані заходи привели до збільшення довжини та повної водотоннажності. В процесі будови та ремонтів на МТЩ проектів 266 та 266М були розміщені ПЗРК “Стріла-3”. Морський тральщик “Черкаси” був збудований на Середньо-Невському СБЗ в Ленінграді (зав.№ 950) в 1976р. З 1977 по 1989рік знаходився на консервації.

Корабель неодноразово приймав участь у бойових службах в Персидській затоці, Червоному морі, Атлантиці. Так, за період січень – серпень 1990 року МТЩ “Разведчик” неодноразово виконував тралення мінонебезпечних районів Червоного моря. Здійснив 29 проводів за тралами і конвоювання цивільних кораблів у Червоному морі, всього провів 52 судна. З них 11 конвоїв проводилися під обстрілом реактивних снарядів, з зайнятих эрітрійцями островів.

За результатами бойових служб 17 членів екіпажу корабля були нагороджені орденами та медалями, а сам корабель був нагороджений Вимпелом МО СРСР „За мужність”. В ході розподілу Чорноморського флоту, був переданий ВМС України 5.08.1997р., де він був перейменований в Черкаси, та отримав бортовий номер U-311

«Черкаси» (U311) ВМС України Тральщик Флот