fbpx
Хочуть демонтувати колишні радянські радари

Хочуть демонтувати колишні радянські радари

ДКАУ (Державна космічна агенція України)

Запропонували демонтувати станції системи попередження про ракетний напад (СПРН), що знаходяться в Мукачевому і Севастополі. З такою пропозицією, як пише “Коммерсант-Україна”, виступив голова державного космічного агентства Юрій Алексєєв.

Як заявив Алексєєв, станції в даний час “перебувають у такому стані, що Україна не дуже-то і потрібні”. За інформацією голови ГКА, там, зокрема, використовуються обчислювальні машини, виготовлені ще в 1965-1970 роки. При цьому обслуговування цих апаратів обходиться приблизно в мільйон гривень на рік.

Від застарілих станцій, на думку Алексєєва, слід позбутися протягом двох-трьох років. Замість них України планує обзавестися сучасною станцією з контролю за космічним простором. Створити її передбачається приблизно в той же термін (два-три роки). На підготовку до цього проекту у 2010 році було витрачено 125 тисяч доларів.

Військовий експерт Володимир Копчак, коментуючи плани з демонтажу станцій у Мукачевому та Севастополі, висловив думку, що на обороноздатність країни це не вплине. “По суті, вони були працездатними лише в загальній системі СПРН СРСР”, – зазначив він. Експерт додав, що станції могли б використовуватися в загальній системі безпеки Європи або США, але домовленості з цього приводу не були досягнуті.

У свою чергу, голова парламентського комітету з оборони Анатолій Гриценко заявив, що поспішати з демонтажем не слід. За його словами, можливість використання СПРН в загальній системі європейської безпеки не виключається.

Станції “Дніпро” у Мукачеве і Севастополі були прийняті в експлуатацію в 1979 році. Після розпаду СРСР вони перейшли у власність Україні. Інформацію з цих радарів використовувала Росія, виплачуючи за це Україні 1,3 мільйона доларів на рік.

У другій половині 2000-х років представники військового керівництва РФ неодноразово заявляли, що станції виробили свій ресурс і їх використання стало недоцільним. На початку 2008 року Росія денонсувала угоду про використання станцій. Пізніше президент України (тоді цю посаду обіймав Віктор Ющенко), зі свого боку, підписав указ, за ​​яким республіка припиняла надавати РФ дані з цих станцій.

Українська преса тоді писала, що керівництво країни планує модернізувати станції, щоб надалі спільно використовувати їх разом із західними партнерами. Однак ця ідея так і не була реалізована.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

ДКАУ (Державна космічна агенція України)