fbpx
Українські вертольоти евакуйовували біженців з Кодори у 1993-му році (ФОТО)

Українські вертольоти евакуйовували біженців з Кодори у 1993-му році (ФОТО)

Грузія Російська агресія

До 30 вересня 1993 року абхазькими військами контролювалася вже майже вся територія автономії.

16 вересня. 19 років тому абхазькі формування, віроломно порушивши договір про припинення вогню, гарантом виконання якого була Росія, почали штурм Сухумі. Як з’ясувалося пізніше, з розмов з абхазами, підписання договору про припинення вогню було відволікаючим маневром, і абхазькі ж формування ні на хвилину не припиняли підготовку до захоплення Сухумі.

Грузинські ж формування вивели важку техніку і більшість військових з Сухумі в центральну Грузію, в Сухумі повернулися тисячі жінок і дітей, яких чоловіки ховали від війни за межами Абхазії. Розпочали роботу школи та ВНЗ.

27 вересня 1993, Cухумі перейшов під контроль абхазьких і північнокавказьких збройних формувань, 30 вересня вони встановили контроль майже над всією територією Абхазії, в результаті цієї операції, і наступних за нею етнічних чисток грузинського населення загинуло тисячі грузин тільки тому, що були грузинами, були випалені грузинські села Очамчирського району.

До 30 вересня 1993 абхазькими збройними силами контролювалася вже майже вся територія автономії. Близько 250 000 чоловік по всій Абхазії стали біженцями і досі не можуть повернутися у свої будинки, відвідати могили рідних. Кілька десятків тисяч біженців кинулися рятувати свої життя і двинулись в Кодорі, ходили як військові, що обороняли місто, так і їх сім’ї, жінки, діти, старі. Коли вони йшли з міста стояла спекотна погода, було бабине літо. Як на зло на початку жовтня в Сванетії випав сніг, люди стали замерзати. Ті хто не йшов вперед, вмирали одразу. Не вистачало продовольства, теплого одягу.

У Грузії самій не вистачало сил і засобів вивести стільки людей, або навіть надати елементарну допомогу. І в цей час до нас на допомогу прийшли українські льотчики. Вони літали з Кутаїсі і Зугдіді в Сванетії, скидали їжу і теплі ковдри біженцям, вивозили старих і дітей, які не могли самі йти далі. На жаль, один вертоліт, не знаю чий, з біженцями на борту врізався в гору, всі загинули.

17 вертольотів Українських ВПС (15 Мі-8МТ та 2 Ка-27) евакуювали біженців. Це була гуманітарна допомога. Польоти йшли в основному з Кодорської ущелини в сторону Кутаїсі. В період з 10 по 14 жовтня було вивезено 7634 людини, а в район лиха доставлено 487 т вантажів (продукти харчування, медикаменти, ПММ та одяг.)

В інтернеті можна знайти інформацію, де стверджується про катастрофу українського вертольота, проте, ці дані помилкові. У вересні 1993 року, МІ-8Т ВПС Грузії перевів біженців з Сакен в Кутаїсі, який тієї ж ночі повернувся в Сакен. Був отриманий наказ летіти назад в Сакен, проте вертоліт з за технічної несправності врізався в гору.

Довгий час, до серпня 2008 року, ущелина залишалася єдиним регіоном Абхазії, який контролювала влади Грузії.

 

geo-army


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 4149 6293 1808 2567

➡ monobank: 4441 1144 4179 6255

➡ PayPal [email protected]

➡Patreon https://www.patreon.com/milinua  

 


Побачили неточність чи маєте чим доповнити матеріал? Напишіть нам: [email protected]

Підписуйтесь на наші соцмережі:
Facebook
Twitter
YouTube
Телеграм
Viber


Грузія Російська агресія