fbpx
Унікальний центр для підготовки військових моряків

Унікальний центр для підготовки військових моряків

ВМС України Водолазна підготовка Навчально-тренувальний центр "Лісозаводськ" Флот

В підпорядкуванні Міністерства інфраструктури є унікальний навчально-тренувальний центр “Лісозаводськ” для підготовки моряків, який ось декілька років не можуть передати до ВМС ЗС України, але про все по порядку.

Суховантаж “Лісозаводськ” було спущено на воду 25 червня 1960 року, а вже у грудні цього ж року був введений в експлуатацію. Його будівництво здійснювалось на суднобудівній верфі у Гданську (сучасна назва підприємства – Stocznia Gdańsk).

При побудові мав наступні технічні характеристики:

Водотоннажність: 11385 тонн
Довжина: 153,9 метрів
Ширина: 19,4 метрів
Висота борту: 12,55 метрів
Осадка: 3,93/8,75 метрів
Валова місткість: до 10 000 тонн
Екіпаж: 41 осіб (додатково міг розміщути ще 29)
Дальність плавання: 12 500 миль
Головний двигун: дизель “C758S” (“Fiat”, Турін, Італія)
Потужність двигуна: 1 х 8000 к.с. (1 х 5890 кВт)
Швидкість: 17,1/18,3 вузлів

Після введення його до строю, він проходив службу в складі Чорноморського морського пароплавства обслуговуючи торгові сполучення тогочасного СРСР з різними країнами світу. Приходилось йому виконувати і військові завдання, зокрема під час Карибської кризи декілька разів ходив на Кубу доправляючи туди військові вантажі та самих військових.

Він був на цивільній службі до 1983 року, після чого його було переобладнано в навчально-тренувальне несамохідне судно (головний двигун був демонтований) для підготовки майбутніх моряків.

З того часу воно використовувалось в рамках підготовки моряків за різними спеціальностями та неодноразово ставав майданчиком для зйомок художніх фільмів.

У 2000-х роках “Лісозаводськ” було модернізовано, зокрема були проведені відповідні роботи у басейні, водопідготовки тощо.

Після окупації Автономної Республіки Крим та втратою значною частиною плавзасобів, матеріальної бази та навчальних центрів Військово-морських сил ЗС України стало питання про передачу навчально-тренувального центру “Лісозаводськ” до складу національного військового флоту.

Про те з 2014-го року офіційно до складу ВМС він не включений, хоча на ньому іноді здійснюють підготовку бійці спецпризначенці. Зокрема відпрацьовуються дії зі звільнення захопленого судна, заручників на ньому тощо.

Детально про тренування у сюжеті Радіо Свобода:

Висота машинного відділення дозволяє проводити штурмову підготовку в закритому приміщенні, значний об‘єм трюмів дозволяє розмістити там стрілецький тир, спортивні зали, тощо

Про те це далеко не всі можливості за якими може використовуватись цей центр, як наприклад для підготовки водолазів в нього є великий басейн, глибина якого складає 10 метрів у глибокій частині та 7 метрів у мілкій:

Басейн обладнано сучасними системами освітлення, підігріву та фільтрації води Тут же заплановано розміщення полігону для підводного зварювання.

Також є барокамера ПДК-2, яка має можливість для поточної декомпресії, а також виконання тренувальних спусків. Три потужних компресора високого тиску:

Для підготовки моряків є обладнані місця для відпрацювання питань боротьби за живучість корабля, зокрема є необхідний відсік для відпрацювання гасіння пожежі в середині корабля:

Та відсік для тренування латань пробоїн корпусу:

Під час підготовки у відсіку з боротьби із потраплянням забортної води моряки на практиці можуть вчитися задраювати всі види пробоїн та пошкоджень, які можуть виникнути на кораблі, причому робити це в реальних умовах коли із пробоїни вода подаватиметься під великим тиском.

Подібний об’єкт зараз будується у 198-му Навчальному центрі Військово-морських сил ЗС України у Миколаєві та має бути зданий в експлуатацію до 30 липня 2018 року.

Є також тренажери для спуску на воду рятувальних засобів (з палуби).

Значна територія у навчально-тренувальному центрі обладнана для можливості розміщення на ньому навчальних класів з теоретичної підготовки:

На борту Центру є можливість розмістити й інші важливі у підготовці військових спеціальності, наприклад кілер хауз для підготовки спецпризначенці чи іншу апаратуру як наприклад кабіна гелікоптера розміщена на кран-балці для відпрацювання десантування з гелікоптера у воду:

Цей Центр неодноразово відвідували представники західних партнерів та відмічали його унікальність в можливості підготовки моряків як цивільної сфери, так і військових фахів.

ВМС України Водолазна підготовка Навчально-тренувальний центр "Лісозаводськ" Флот