fbpx
В Ісландії відновлюється військова база США

В Ісландії відновлюється військова база США

Світ США

США повертаються на авіабазу в Ісландії, яку залишили у 2006 році, повідомляє DW

Як і раніше база здійснюватиме моніторинг за субмаринами РФ, які можуть підірвати спроможність НАТО переміщувати підкріплення між США та ЄС у випадку кризи.

Капітан Йон Гуднасон, який командує ісландською авіабазою Кеблавік протягом останніх 30 років, посміхається, згадуючи про короткий телефонний дзвінок від американських урядовців у травні 2014 року. Вони сказали, що хотіли б знову розмістити деякий персонал на військовій базі, яку залишили за 8 років до цього дзвінка.

“чи зможемо ми приїхати завтра?” – розповів він DW у своєму офісі на авіабазі. Гуднасон каже, що не ставив жодних запитань, а просто почав готуватися. “Ми звикли до таких речей, – знизує він плечима, – Це те, заради чого ми тут”. Пізніше американці пояснили, що Вашингтон хотів відновити спостереження за підвищенням російської глибоководної активності. І лише у 2016 році цей намір було формалізовано двосторонньою міжурядовою угодою.

Через чотири роки після цієї телефонної розмови повітряна база Кеблавік не є і, згідно з позицією ісландського уряду, ніколи не стане величезним військовим форпостом, яким ця база була в часи “холодної війни”. Тоді там розміщувалося  майже 3000 американських військовослужбовців, щоб стежити за росіянами. Цей контингент вивели у 2006 році – через 50 років після того, як США вперше розмістили свої сили в Кеблавіку, оскільки діяльність російських підводних човнів вже не була високою. Тож підводне полювання – головне завдання цієї бази – більше не вважалося потрібним.

Втім, часи змінилися, а з ними – і стратегічне значення Ісландії. Конгрес США минулого року виділив 14,4 мільйона доларів на модернізацію ангарів та інших об’єктів у Кеблавіку. Це свідчить про те, наскільки стурбовані у Вашингтоні через брак моніторингу за тим, що відбувається на півночі.

“Ми всі знаємо, чому це має місце”, – заявив DW міністр закордонних справ Ісландії Гудлаугур Тор Тордарсон у Рейк’явіку. “Ми побачили активність російських військових, якої ми не бачили вже давно. Усі ці речі, з якими ми знайомі… Це те, що ми можемо сказати, релевантно знову”.

Більш агресивну військову позицію Росії – з її вторгненням 2014 року в Україну та анексією Криму – також видно і під водою. Тордарсон пояснив, що в 2014 році США користувалися ісландською базою для підводного спостереження 20 днів, а у 2017 році – вже 150 днів. Але він сказав, що насправді йдеться про більше.

“Ви помітите, що НАТО як організація тепер більше звертає увагу на північну Атлантику, ніж раніше”, – додав міністр.

Нагадаємо, що в НАТО створять дві нові структури командування як відповідь на дії РФ, другий командний центр як раз охоплюватиме Атлантику і має забезпечити охорону та оборону морських шляхів між Північною Америкою та Європою.


Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект - одна кава - 30 гривень - дозволять нам працювати для Вас!


➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Світ США