fbpx
Загострення ситуації у Чорному морі. Напад Росії. Хроніки

Загострення ситуації у Чорному морі. Напад Росії. Хроніки

«Бердянськ» (P175) «Нікополь» (P176) «Яни Капу» (A947) Азовське море ВМС України Керченська криза МБАК Російська агресія Флот

Прес-служба Військово-морських сил ЗС України повідомила, що сьогодні, 25 листопада, кораблі українського флоту у складі двох малих броньованих артилерійських катерів “Бердянськ” і “Нікополь” та рейдового буксиру “Яни Капу” здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря та зазнали агресивних дій з боку російських кораблів.

Українська сторона заздалегідь поінформовала відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства. Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ – прикордонні катери типу “Соболь”, пскр “Дон”, катери типу “Мангуст”, мпк “Суздалец” здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України.

Прикордонний корабель “Дон” здійснив таран нашого рейдового буксиру, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Диспетчерська служба окупантів відмовляється забезпечити право свободи судноплавства, гарантоване міжнародними угодами., – йдеться у повідомленні ВМС ЗС України

29 листопада

ОНОВЛЕННЯ 19:00

Президент США Дональд Трамп скасував зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним через полон українських моряків.

Про це він написав у своєму Твіттері.

“Виходячи з того, кораблі та матроси не повернулися в Україну з Росії, я вирішив, що всім зацікавленим сторонам буде краще скасувати заплановану зустріч в Аргентині з президентом Володимиром Путіним”, – йдеться в твіті.

Згодом він додав:

“Я з нетерпінням чекаю змістовного саміту знову, як тільки ця ситуація буде вирішена!”, – додав Трамп.

ОНОВЛЕННЯ 17:30

Служба безпеки України виклала нові докази агресивного збройного нападу РФ на кораблі Військово-Морських Сил України 25 листопада цього року у Керченській протоці.

Співробітники СБ України технічними засобами отримали перемовини екіпажів російського літака СУ-30 та гелікоптера КА-52 з відповідними пунктами управління.

«Ці перемовини не залишають жодного сумніву, що російське військове керівництво свідомо віддавало наказ на застосування зброї проти українських кораблів», ‒ наголосив заступник Голови Служби Олег Фролов

28 листопада

ОНОВЛЕННЯ 17:00

“Суд” Сімферополя заарештував двох останніх моряків з військовополонених – капітана 2-го рангу з катера “Бердянськ” Дениса Гриценка і капітана буксира “Яни Капу” Олега Мельничука”

ОНОВЛЕННЯ 16:00

“Судом” Сімферополя заарештовано:

• на два місяці лейтенант Богдана Небилицю, командира катеру “Нікополь”
• на два місяці матроса Юрія Без’язичного, катер “Бердянськ”
• на два місяці матроса Євгенія Семідоцького, буксир  “Яни Капу”

ОНОВЛЕННЯ 15:45

“Суд” Сімферополя заарештував на два місяці захоплені російськими прикордонниками 7-го управління оперуповноваженого Головного управління військової контррозвідки СБУ старшого лейтенанта Андрія Драча і капітана 3 рангу Володимира Лісового.

Також на два місяці тим же “судом” було арештовано українського моряка Андрія Шевченка та старшого матроса “Нікополя” В’ячеслава Зінченка

Оновлення 7:40 28 листопада

В інтерв’ю американському центральному виданню The Washington Post президент США Дональд Трамв заявив, що через агресію Росії проти України він може скасувати свою зустріч з Путіним на саміті G-20

Оновлення 16:00 27 листопада

Російське агентство “РІА Новини Крим” повідомляє, що Київський районний суд Сімферополя вже обрав старшому матросу буксиру “Яни Капу” Володимиру Варимезу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк до 25 січня 2019 року.

Джеміль Темішев, який представлятиме у суді інтереси командира катеру “Бердянськ” Романа Мокряка, повідомив, що прокуратура обвинувачує українських моряків у незаконному перетині державного кордону Росії.

Обвинувачення просить суд обрати морякам запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк два місяці.

Оновлення 15:00 27 листопада

На одному з сюжетів російських телеканалів можна помітити ще два ураження бронекатеру “Бердянськ”.

Через те що влучання здійснені не в рубку, котра виготовлена з бронесталі характер пробоїн тут має інший вид:

Оновлення 13:45 27 листопада

Через адвокатів, що захищають українських моряків у так званому “киевский суд Симферополя”, нашим бійцям був переданий лист Командуючого ВМС ЗС України адмірала Ігоря Воронченка.

Оновлення 13:20 27 листопада

СБУ та прокуратура повідомили про підозру силовикам РФ, які атакували українські судна

ГПУ оприлюднила імені російських військових, яким оголошено про підозру:

• контр-адміралу С. Станкевичу – начальнику прикордонного управління ФСБ РК та м. Севастополя за ч. 2 ст. 437 КК України;
• віце-адміралу Г. Мєдвєдєву – заступнику керівника Прикордонної служби ФСБ РФ – керівнику департаменту берегової охорони за ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 1 рангу Р. Ромашкіну – начальнику служби пункту управління ФСБ РФ по РК та м. Севастополь, до складу якого входять ПСКР «Ізумруд» та ПСКР «Дон» за ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 1 рангу А. Шеіну – заступнику начальника управління -начальнику відділу БО ПУ ФСБ РФ по РК за ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 2 рангу О. Шатохіну – начальнику служби у м. Керч пункту управління ФСБ РФ по РК за ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 2 рангу О. Саляєву – командиру прикордонного сторожового корабля ПСКР «Дон» за ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 3 рангу А. Шипіцину – командиру сторожового корабля «Ізумруд» ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 та ч. 2 ст. 437 КК України;
• капітану 3 рангу С. Щербакову – командиру малого протичовнового корабля «Суздалець» ч. 2 ст. 437 КК України.

Оновлення 12:00 27 листопада

В мережі з’явилось перше фото ушкодження на корпусу малого броньованого артилерійського катеру Бердянськ.

Попередньо це наслідок влучання 30-мм снаряду гармати АК-630 яким озброєний ПСКР “Изумруд”

Оновлення 10:35 27 листопада

Nariman Dzhelalov повідомив, що до Сімферополя привезли захоплених українських моряків. Тут знаходиться так званий “киевский суд Симферополя”, де окупант хочуть судити наших бійців.

Як і варто було очікувати – на місце прибули російські пропагандисти.

Оновлення 15:20 26 листопада

На сайті Президента України опубліковано Указ “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року “Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні”.

Відповідно до статті 107 Конституції України постановляю:

1. Увести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року “Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні” (додається, таємно, без пункту 12 – нетаємно).

2. Контроль за виконанням рішення Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію цим Указом, покласти на Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

З усім текстом рішення можете ознайомитися https://www.president.gov.ua/documents/3902018-25574

Оновлення 15:05

У Верховну раду досі не надійшов законопроект про введення воєнного стану в Україні. Про це повідомив голова підкомітету комітету з питань національної безпеки та оборони Андрій Тетерук. Про це повідомляє Тиждень

“Як тільки документ буде – то розпочнемо засідання”, – заявив нардеп.

Оновлення 15:00 26 листопада

Перемовини російських військових моряків про таран українських кораблів

Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine опублікував запис перемовин російських військових, що таранили українських кораблі під час походу до Азовського моря
Оновлення 14:00 26 листопада

Європейський парламент обговорить можливість введення санкцій стосовно Росії через її агресію до українських суден у Керченській протоці, заявила євродепутатка Ребекка Гармс.

Про це повідомляє DW

“Тиждень тому в Європарламенті відбулися дискусії щодо можливої ескалації ситуації в Азовському морі, зокрема в Керченській протоці. Я та інші колеги говорили про те, що в разі можливої ескалації необхідно ввести нові, більш жорсткі санкції. Через те, що сталося вчора і сьогодні, ця дискусія відбудеться знову, через кілька днів”, – зазначила Гармс у понеділок.

Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) також проведе в понеділок засідання постійної ради через напад Росії на українські кораблі, повідомили в українській місії при ОБСЄ.

Оновлення 13:20 26 листопада

Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з Генеральним Секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Про це повідомляє прес-служба Президента України

Петро Порошенко поінформував про брутальний акт агресії Росії проти України в Азовсько-Чорноморській акваторії та дії України у відповідь, в тому числі запровадження режиму воєнного стану.

Глава Української держави закликав посилити міжнародний тиск на Росію задля негайного звільнення українських моряків та кораблів.

Генсек НАТО висловив підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і закликав Росію дотримуватися норм міжнародного права та свободи судноплавства в акваторії Азовського та Чорного морів.

Порошенко і Столтенберг домовилися про термінове скликання надзвичайного засідання Комісії Україна-НАТО через агресію Росії.

Президент України та Генсек Північноатлантичного Альянсу обговорили загрози регіональній безпеці внаслідок непередбачуваних дій Росії.

Оновлення 11:30 26 листопада

З’явилась інформація про поранених українських військових моряків, яких захопила Росія під час агресії у Чорному морі.

Імена назвала російська Федеральна агенция новостей

Станом на зараз у лікувальних закладах окупованого Криму знаходяться:

  • Артеменко Андрій Анатолійович (31 березня 1994 року народження, Новоукраїнка)
  • Сорока Василь Вікторович ( 11 квітня 1991 року народження, Одеса)
  • Ейдер Андрій Дмитрович (20 грудня  1999 року народження, Одеса

Інформації про інших українських військових наразі немає.

Оновлення 9:30 26 листопада

На підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо введення правового режиму воєнного стану, начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України віддав розпорядження щодо приведення з’єднань і частин Збройних Сил України у бойову готовність “повнаˮ.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства оборони України

Бойова готовність ПОВНА – стан найвищої готовності частин і підрозділів, що виконали весь комплекс заходів щодо переводу з мирного на воєнний стан, включаючи повне доукомплектування і безпосередню підготовку до бойових дій, що забезпечують успішне виконання завдань за призначенням.

Оновлення 9:00 26 листопада

Лінію розмежування на Донбасі почав моніторити розвідувальний безпілотний літальний апарат RQ-4B Global Hawk 11-2047 FORTE10 Військово-повітряних сил США.

Він злетів з авіабази в Італії та близько 9-ї розпочав політ над територією України.

RQ-4 Global Hawk — стратегічний розвідувальний безпілотний літальний апарат. Перший політ здійснив 28 лютого 1998 року з авіабази Військово-повітряні сили США в Каліфорнії. Перший апарат Global Hawk був переданий військово-морським силам США в 2004 році та приступив до виконання бойових завдань в березні 2006 року.

Оновлення 7:50 26 листопада

О 7:50 за київським часом літак радіоелектронної розвідки Військов-повітряних сил США Boeing RC-135V з позивним BASTE41 злетів з авіабази Суда бей на острові Крит в Греції та направився в акваторії Чорного моря.

Станом на 8:30 він знаходиться у повітряному просторі Болгарії:

Він направляється до узбережжя окупованого Росією Криму.

Boeing RC-135 — сімейство великих розвідувальних літаків, які використовуються ВПС США та Королівськими ВПС Великої Британії для збору, обробки та передавання розвідувальної інформації.

За основу літака взято Boeing C-135 Stratolifter, з використанням обладнання  General Dynamics, Lockheed, LTV, E-Systems, та L-3 Communications.

Оновлення 7:00 26 листопада

Голова окупаційного представництва прикордонників ФСБ Росії в Криму Антон Лозовий повідомив, що захоплені українські кораблі транспортуються в анексований порт Керчі.

За його словами трьом легкопораненим українським військовим була надана медична допомога.

Оновлення 0:25 26 листопада
 
ТЕРМІНОВО: Сьогодні вдень Верховна Рада України на позачерговому засіданні розгляне введення військового стану

Оновлення 23:40

Росіяни заблокували рух цивільних суден в Азовському морі

Оновлення 23:30

ФСБ Росії завело кримінальну справу по факту порушення державних кордонів.

Оновлення 23:20

РНБО розглядає рішення щодо введення воєнного стану

Оновлення 23:00

Біля Російського посольства почали збиратися люди.

Оновлення 22:50

В мережі з’явились записи переговорів зроблені з 16 каналу під час атаки на наші кораблі

Якість звуку говорить про запис в одному з підконтрольних росіянам портів

Оновлення 22:30

Поранено шестеро членів екіпажів. Двоє осіб у тяжкому стані.

Оновлення 21:30

МБАКи “Бердянськ” та “Нікополь” були обстріляні та пошкоджені, втратили хід.

РБ “Яни Капу” був вимушений зупинитися.

Мінімум двоє моряків поранено.

Всі 3 плавзасоби захоплено росіянами.

Оновлення 21:25

В Україні екстрено скликається засідання РНБО.

Оновлення 21:10

Для недопущення підкріплення з боку ВМС України з Азовського моря, РФ перекинула на Азов морський тральщик “Вице-адмирал Захарьин” та 2 артилерійські катери проекту 1204 “Шмель”.

Вони стримували можливі дії МБАК “Лубни” та “Кременчук” які знаходяться в районі Керченської протоки з боку Азовського моря.

Міжнародна реакція

Сьогодні об 18:00 за Києвов у Нью-Йорку (11:00 за місцевим часом) Рада Безпеки ООН збереться на екстрене засідання щодо ситуації довкола атаки російський кораблів українського флоту в Керченській протоці.

Про це на своїй сторінці у Twitter повідомила представниця США в ООН Ніккі Гейлі.

Про скликання цього термінового засідання раніше 25 листопада звернулася Україна з формулюванням «у зв’язку з воєнною агресією Росії в Чорному і Азовському морях», повідомляє  Голос Америки

Після того із заявою про скликання цього ж засідання виступив і представник Росії при ООН. Дмитро Полянський заявив, що причина – «небезпечний розвиток ситуації в Азовському морі і подальші події». За його словами, відкрите засідання Ради безпеки має відбутися за пунктом порядку денного «Підтримання міжнародного миру і безпеки».

США

Росія в Азовському морі явно порушила міжнародне право, а її дії, направлені проти суверенітета України, неприпустимі. З такою заявою виступив конгресмен США Брайан Фіцпатрік.

“Росія має миттєво відновити свободу пересування через Керченську протоку, щоб дозволити українським суднам використовувати українські порти”, – заявив конгресмен

Канада

Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд у Twitter написала:

Переклад:

“Канада засуджує агресію Росії проти України у Керченській протоці. Ми закликаємо РФ до негайної деескалації, звільнення захоплених суден та відновлення свободи навігації”, – наголосила Фріланд.

Німеччина

Голова комітету німецького Бундестагу з питань зовнішньої політики Норберт Реттген написав у своєму Twitter:

Переклад:

«Так, на жаль. Ця ескалація є доказом того, що Росія, схоже, не зацікавлена в будь-яких результатах від переговорного процесу по Україні», – пише депутат.

Польща

В офіційній заяві МЗС Польщі засудило агресивні дії Росії в Азовському морі, наголошуючи, що вони стали можливими в результаті порушення РФ норм міжнародного права, а також принципу свободи судноплавства.

“Нинішня драматична ескалація напруги на водах Азовського моря, в результаті якої були поранені моряки і пошкоджено кораблі ВМС України, має своє витоки у послідовному порушенні Російською Федерацією основних норм міжнародного права, зокрема порушення територіальної цілісності і суверенітету України”, – йдеться в заяві польського зовнішньополітичного відомства.

Європейський Союз

Заява ЄС щодо ситуації з суднами ВМС України: “Ми очікуємо, що Росія відновить свободу проходу в Керченській протоці і закликаємо всіх діяти з граничною стриманістю, щоб негайно домогтися деескалації ситуації “

Міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер засуджує діяльність Росії в районі # Азовського моря

Міністр МЗС Литви Лінас Лінкявічус написав у своєму твіттері щодо агресії Росії в Азовському морі: «Рішуче засуджую перехід Росії до фізичного блокування Керченської протоки і тарану українського судна. Це не може бути кваліфіковано інакше, ніж акт агресії і ще одне кричуще порушення міжнародного морського права. Такі дії підривають безпеку всього регіону ».

Сер Алан Дункан, Британський міністр у справах Європи та Америки написав у своєму твіттері: “Стурбовані повідомленнями про конфронтацію між російськими і українськими судами в Азовському морі і блокуванням Керченської протоки”. Також наголосив, що позиція Великобританії зрозуміла: суднам необхідно дозволити вільний прохід в українські порти

Міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевич написав у своєму твіттері, що тривожні новини в Азовському морі, блокування морського руху Росією # KerchStrait та напад на ВМС України є явними порушенням міжнародного права і повинно бути засуджене міжнародним співтовариством, Росія повинна вжити заходів щодо пом’якшення ситуації

 

Оновлення 21:00

УВАГА!!! 2 МБАКа та рейдовий буксир захоплено росіянами.

Оновлення 20:40

Український мілітарний портал з посиланням на власні джерела у ВМС ЗС України повідомляє про застосування українськими моряками вогню на ураження

Оновлення 20:25

Українське видання Inforesist з посиланням на власні джерела у Міністерстві оборони повідомляє про атаку росіян на українські катери. З української сторони є постраждалі.

Оновлення 19:30

Прес-центр Командування ВМС ЗС України повідомляє:

Після початку руху на вихід корабельної групи ВМС ЗС України з Керченської протоки російські кораблі та катери розпочали переслідування та в ультимативній формі вимагають зупинитися під загрозою застосування зброї. Також з’явилася інформація про перекидання російського спецназу на прикордонний корабель ПС ФСБ РФ “Дон” з метою спроби абордажу.
Не зважаючи на погрози й провокації, катери українських ВМС продовжують виконання поставленого завдання.

Оновлення 16:50

ВМС ЗС України опублікувало правовий коментар щодо ситуації з агресивними діями РФ проти кораблів ВМС ЗС України:

Відповідно до статей 17, 38 Конвенції ООН з морського права (далі – Конвенція ООН) та статті 2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки (далі – Договір), військові кораблі України користуються свободою судноплавства у Керченській протоці та Азовському морі, отже можуть здійснювати прохід через Керченську протоку у будь який час за умови дотримання безпеки судноплавства.

Довідково. Стаття 17 Конвенції ООН встановлює, що за умови дотримання Конвенції, судна усіх держав, як прибережних так і тих, що не мають виходу до моря, користуються правом мирного проходу через територіальне море. 
Частиною 1 статті 36 Конвенції ООН визначено, що в проливах, вказаних у статті 37 Конвенції ООН, всі судна та літальні апарати користуються правом транзитного проходу, якому не повинно чинитися перешкод.
Частина 1 статті 2 Договору передбачає, що торговельні судна та військові кораблі, а також інші державні судна під прапором України або Російської Федерації, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства.
Також слід звернути увагу, що таран прикордонним кораблем РФ рейдового буксиру “Яни Капу” підпадає під ознаки акту агресії відповідно до визначення наведеного в пункті d) статті 3 Резолюції № 3314 (ХХIХ) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, а саме: акт агресії – це, зокрема, напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави.

Оновлення 15:45

За повідомленням підконтрольного окупаційного ресурсу “ВЕСТИ Крым” спростував інформацію про перехід українських кораблів Керченської протоки:

«Российские буксиры «притянули» к Крымскому мосту сухогруз. Развернули его поперек фарватера, тем самым полностью перекрыв движение любых судов. На рейде стоят несколько кораблей ВМФ России. На несколько минут сухогруз убрали, под мостом, в сторону Азовского моря, прошли катера береговой охраны России и сухогруз вновь перекрыл фарватер. Акваторию моря и пролива патрулируют российские штурмовики СУ-25», – йдеться у повідомленні

Джерело: Фарватер под Крымским мостом вновь заблокирован

Оновлення 15:20

За повідомленням ресурсу kerch.com.ru, що підконтрольний окупаційні владі у Криму українські кораблі пройшли Керченський міст

Оновлення 14:15

Кораблі ВМС ЗС України вже третю годину чекають проходу Керченською протокою.

О 13.42 за інформацією Керчтрафікконтролю на проході мосту перекрито рух в обидві сторони в зв’язку з посадкою на мілину танкера перед мостом зі сторони Азовського моря, рух протокою закритий в обидві сторони.

Дана інформація поки що не підтверджується міжнародною системою контролю судноплавства.

Також зафіксовано захід двох ударних вертольотів ЗС РФ Ка-52 на бойовий курс із захватом на супроводження бортовими системами управління зброєю катерів Військово-Морських Сил ЗС України.

Оновлення 13:45

Через підконтрольний окупаційний ресурс “Крым Press” було опубліковано інформацію, про ймовірне застосування проти українських катерів російських спецпризначенців.

Цитата:

Сейчас в судоходных пролетах Керченского моста расставлены корабли Черноморского флота РФ и Береговой охраны ФСБ России. К действиям по высадке на палубу кораблей-нарушителей готовы подразделения спецназа, – йдеться у повідомленні

Посилання на матеріал: Украинские военные корабли, нарушившие границу РФ, могут быть арестованы

Оновлення 13:30

Раніше Громадське повідомляло з посиланням на коментар прес-секретаря ВМС ЗС України Олега Чалика, що “Екіпаж українського рейдового буксиру не постраждав від тарану російським кораблем”. Українському мілітарному порталу Чалик уточнив:

“Що на даний момент немає інформації щодо постраждалих членів екіпажу”.

На уточнення, чи є інформація щодо непостраждалих Чалик сказав, що також немає інформації

Оновлення 13:10

Заява МЗС щодо збройної провокації Росії у Чорному та Азовському морі

Провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними.

Кораблі Російської Федерації у порушення свободи навігації неправомірно застосували силу по відношенню до кораблів ВМС ЗС України.

Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права.

МЗС України здійснить всі належні заходи дипломатичного та міжнародно-правового реагування.

Також невідкладно інформуватимемо партнерів про агресивні дії Росії в Азовському морі. Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а отже вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства.

Оновлення 12:20

Українські кораблі підійшли до Керченської протоки. Станом на 12:20 росіяни перекрили прохід цивільних суден через протоку.

Оновлення 11:00

Очікується, що українські кораблі дійдуть до Керченської протоки близько 12:00 за київським часом

Оновлення 10:40

Оновлення 10:30

Російський ПСКР “Дон” на прицілі в одного з українських МБАКів
 

Рейдовий буксир “Яни Капу”

Рейдовий буксир “Яни Капу” проекту 498 був побудований у 1974 році. Після розподілу Чорноморського флоту СРСР увійшов до складу ВМС ЗС України та отримав назву “Красноперекопськ”(U947)

Короткі технічні характеристики буксиру “Яни Капу”:

Водотоннажність: 303 тонни
Довжина: 29,3 метрів
Ширина: 8,3 метрів
Осадка: 3,09 метрів
Швидкість повного ходу: 11,4 вузлів
Дальність плавання: 1650 миль при 11 вузлах
Силова установка: 2 дизелі по 600 к.с., 2 вали
Екіпаж: 6 осіб
Озброєння: 2 кулемети ДШКМ

Прикордонний корабель “Дон”

Серія таких кораблів будувалася на основі морських буксирів проект 745 на замовлення КДБ СРСР. Всього зроблено понад 20 корпусів. Призначені для патрулювання, проведення пошуково-рятувальних операцій, буксування суден та кораблів у морі, гасіння пожеж на воді, а також забезпечення дій сил у морі. На кораблі встановлено навігаційні РЛС МР-231 та МР-212/201-3 “Наяда”, системи супутникового зв’язку та доглядові швидкісні катери.

Закладено 18 грудня 1991 року на Ярославсьокому судобудівному заводі (м. Ярославль). Заводський № 440. У серпні 1996-го року спущений на воду. З жовтня 1997-го у складі Берегової охорони РФ (бортовий № 053). Активно залучається до несення служби у водах Азовського моря.

Відомо, що після тарану нашого буксира, “Дон” отримав не критичні пошкодження але був вимушений повернутися на базу.

Короткі технічні характеристики:

Водотоннажність: 1620 тонн
Довжина: 56,5 метрів
Ширина: 12,64 метрів
Осадка: 4,6 метрів
Швидкість повного ходу: 13 вузлів
Дальність плавання: 8000 миль (11 вузлів)
Автономність: 40 діб
Екіпаж: 47 осіб
Озброєння: дві 30 мм АУ АК-306

У складі ВМС України є морський буксир Корець (A830) проекту 745, що на сьогодні базується у Маріуполі.

«Бердянськ» (P175) «Нікополь» (P176) «Яни Капу» (A947) Азовське море ВМС України Керченська криза МБАК Російська агресія Флот