fbpx
Збиття російським винищувачем українських Су-25 у липні 2014 року

Збиття російським винищувачем українських Су-25 у липні 2014 року

МіГ-29 Окупант Російська агресія Су-25

Нещодавно на просторах Youtube було знайдено відеозапис, імовірніше за все зроблений десантниками 79 оаембр, на якому відображено момент збиття одразу двох українських штурмовиків Су-25 в зоні АТО влітку 2014 року. Ми можемо достеменно встановити дату зйомки зважаючи на те, що єдиний випадок одночасної втрати двох Су-25 в одному вильоті мав місце лише 23 липня 2014 року:

Того дня на бойове завдання в район українсько-російського кордону вилетіла група з трьох літаків 299-ї бригади тактичної авіації: двох Су-25М1 з бортовими номерами «04» та «08», а також одного Су-25 під номером «33». Капітан Владислав Волошин, який пілотував вцілілу «вісімку» пізніше згадував:

«Тогда было три самолета – два из которых, к сожалению, сбили, а я один был вынужден возвращаться домой на аэродром».

Командир ескадрильї підполковник Юрій Шевцов, який пілотував Су-25 з номером «33», був збитий та потрапив у полон. Обидва збиті літаки впали з інтервалом менш ніж дві хвилини в районі Дмитрівки Донецької області на відстані близько 15 кілометрів один від одного.

Керівництво проросійських сепаратистів заявило, що літаки було збито за допомогою ПЗРК і тривалий час дана версія лишалася основною. Проте новий відеозапис створює підстави для сумнівів у загальноприйнятій версії. При уважному покадровому перегляді запису, починаючи з 0:39, коли один із штурмовиків уже збито, ми можемо спостерігати літак, що зі зниженням заходить у хвіст другому штурмовику, який щойно отримав влучання (добре помітні спалах та вибух) і теж за декілька секунд вріжеться в землю. При цьому невідомий літак виконує пуск одиночної ракети в бік штурмовика.

Логічно припустити, що загадковий літак може бути або машиною капітана Волошина, що завдає удар некерованими ракетами по наземним цілям, або…

Одразу пригадується заява РНБО України про зафіксоване 16 липня застосування літаків ВПС РФ проти українського Су-25 в районі сусідньої Амвросіївки. Із представленого запису радіообміну між наземним КП з позивним «Рапіра» та невідомим бортом з позивним “221” зрозуміло, що російський винищувач, що патрулював курсами 150-330 градусів (приблизно напрям Ростов – Донецьк в районі Матвєєв Курган – Амвросіївка) протягом 5-7 хвилин наводився для перехоплення повітряних цілей над територією України.

Запис радіообміну винищувача з КП:

Варто зауважити, що всього в 150 кілометрах від місця подій розташовано російський військовий аеродром Міллерово, на якому 1 січня 2014 року якраз було відновлено 31-й винищувальний авіаційний полк, озброєний на той момент винищувачами МіГ-29. Тож теоретично цілком можна припустити, що російські МіГ-29 продовжили свою активність в прикордонній смузі і в подальші дні.

Постає питання був невідомий літак штурмовиком капітана Волошина, чи це був винищувач РФ? Для цього давайте розберемося зі складом озброєння літака Су-25.

Штурмовик Су-25 окрім бомб різноманітних типів здатен нести керовані ракети Х-25МЛ та Х-29Л, а також некеровані ракети типу С-8, С-24 та С-25. Керовані ракети не мали втім скільки-небудь значного вжитку під час літньої кампанії 2014 року, окрім того, використання керованих ракет з лазерним наведенням вимагає підсвічування цілі лазерним променем з літака протягом усього часу польоту ракети, в той час як літак на відео стрімко йде з набором висоти вже через пару секунд після пуску. Некеровані ракети С-8 запускаються з блоків Б-8 серіями по 4 ракети і лишають характерний груповий чорний димний слід, що добре видно на наведеному нижче фото. Одиночний пуск С-8 виключений.

Іншим досить поширеним в 2014 році авіаційним боєприпасом була важка некерована ракета С-25. Ця ракета лишаючи відносно короткий димовий слід жовтавого кольору, натомість дає потужний спалах під час пуску. Ракета може застосовуватися індивідуально, проте в умовах протидії ПВО С-25 випускалися переважно залпом із 2-4 ракет з одного заходу.

В той же час ми можемо бачити, що ракета випущена з невідомого літака лишає довгий та прямий димовий слід білого кольору, що тягнеться в бік українського Су-25.

[huge_it_gallery id=”101″]

Важко з абсолютною точністю ідентифікувати літак з великої відстані на аматорському відео, проте шановні читачі мають змогу самостійно передивитися запис і зробити висновок. Для порівняння наведено відео пусків авіаційних боєприпасів вищезазначених типів.

Пуски некерованих ракет С-25 з літаків Су-25:

https://www.youtube.com/watch?v=Cocl1EyG0Hc

Пуски некерованих ракет С-8 та стрільба з гармат літаків Су-25:

https://www.youtube.com/watch?v=wmnl_LVhLos

Пуск Р-73 та стрільба з гармати російського винищувача:

МіГ-29 Окупант Російська агресія Су-25