fbpx
Військово–історичний меморіал «Поле Альмінської битви»

Військово–історичний меморіал «Поле Альмінської битви»

 

Меморіал споруджений на місці битви, що сталася 8 (20) вересня 1854 року в ході Кримської війни (1853–1856 роки). Альмінська битва є однією з самих відомих (і шанованих) битв у Франції і Великобританії та непопулярною в Росії (в силу поразки військ РІ).

Це перша велика битва в Європі між провідними державами континенту (Францією, Великобританією та Російською Імперією) після закінчення Наполеонівських війн.

Бажаючі ознайомиться з попередніми обставинами битви, з її течією і результатом – можуть знайти масу інформації в Інтернеті, історичній літературі, а також самим взяти участь у реконструкції битви.

Крім того, це місце народження «шапкозакидательских настроений» – саме на Альмінських пагорбах генерал Кір’яков записав себе у Історію вимовивши:

– … Шапками закидаем неприятеля….

Меморіал було створено в 19 сторіччі, потім в роки Радянської влади покинутий, ледь пережив ВВВ і відтворений вже в Незалежній Україні завдяки старанням місцевої влади та громади, серед яких відзначимо неоцінену працю ентузіастів Сундукових.

Так виглядав меморіал на початку 20 сторіччя.

При вході в меморіал знаходиться Каплиця «В ім’я Різдва Богородиці» (будівництво 2008 – 2011 років), на стінах якої згадані частини Російської Імператорської Армії та Чорноморського Флоту, які брали участь у битві (хоча містить ряд помилок – так вказаний «лейб–гвардии Бородинский егерский полк» був «лейб–пехотным» і до Гвардії відношення не мав).

Пам’ятник–обеліск на честь Загинувших у битві (1882 р).

На пам’ятнику напис: «Сяг. Памяти Воиновъ павших Въ альминскомъ Сражении» і зображення ордена Св. Георгія.

У братських могилах поховані разом солдати російської, французької і британської армій.

Пагорбок без пам’ятника на задньому фоні – місце поховання в 2010 році 2–х солдатів Бердянського полку.

Постамент на задньому фоні – братська могила 19 сторіччя.

Тут (в 2007 і 2009 роках) були поховані солдати Володимирського піхотного, Казанського єгерського і Дербішірского піхотного полків.

Пам’ятник солдатам і офіцерам Володимирського піхотного полку.

Один з небагатьох пам’яток в РІ, що зображав нижній чин – був виготовлений з мармуру і встановлений в 1902 році, пережив ВВВ і зруйнований вже в післявоєнні роки. Цей пам’ятник (вже з бетону) був встановлений в 1999 році.

Напис розповідає про подвиг полку:

«Здесь 8 сентября 1854 года Владимирский мушкетерский полк под командой полковника Ковалева отражал атаки англичан три раза бросаясь в штыки и опрокидывая их к реке Альма. Он потерял 51 офицера и 1260 нижних чинов убитыми и ранеными».

З іншого боку – згадка о загиблих офіцерах полку.

«Убиты в этом сражении

Майоры Эльснер, Шванебах.

Капитаны Янушевский, Самойлович.

Поручики Дирин, Мустафин.

Подпоручики Скульский, Калугин, Доманский, Гайдовский, Потапович.

Прапорщики Гайкович, Шацкий.

И 561 нижний чин.

Без вести пропали 7 офицеров и 108 нижних чинов».

На цьому фото видно еполемент – грунове артилерійське укріплення. Єдине збережене укріплення часів Кримської війни за межами Севастополя. Являє собою вал у формі дуги, вигнутий у бік річки. Розміри: довжина – 200 метрів, висота – близько 0,7 м, ширина білля підніжжя – до 7 метрів.

Пам’ятник–саркофаг над могилою офіцерів 23 Королівського Вельського фузілерного полку.

Встановлений у пам’ять про загиблих у битві – підполковника Г. Д. Честер, капітанів А. В. Вільямс, В. Френсіс, Е. Еванс, Д. Ч. Коннолі, лейтенантах сер В. Я. Янке Барті, Ф. П. Р. Делма Редкліфф, Д. Х. Ботлер, А. Еппелвейт, Г. Енструтер.

Встановлено над похованням перших сімох перерахованих.

Місце знаходження меморіалу : Україна , АР Крим , Бахчисарайський район , с. Віліно .

Зліва від дороги Саки – Севастополь (близько 30 км від Північної Сторони ) – добре видно пам’ятну стелу .

Fet спеціально для mil.in.ua