fbpx

Як готують підводних диверсантів у Росії?

ВМФ Росії Водолазна підготовка Сусіди

За останні роки мілітаризована Росія проводила значну фінансову підтримку державних та приватних наукових установ, що працюють на «оборонку». Реалізовувались потужні дослідно-конструкторські роботи в галузі океанотехніки, сучасних роботизованих засобів ведення підводної розвідки та боротьби, а також новітніх зразків водолазного спорядження.

Зокрема, набрало силу потужне науково-виробниче підприємство підводних технологій «Океанос», що базується в місті Санкт-Петербург. У 2007 році НВП «Океанос» почало розробку, а незабаром і передало в дослідну експлуатацію до ВМФ РФ багатофункціональні навчально-тренувальні комплекси (БФНТК) для підготовки та вдосконалення натренованості  водолазних, штурмових та амфібійних підрозділів.

Для того, щоб мати уявлення про рівень підготовки водолазів спецпідрозділів ВМФ РФ, як вірогідного противника, а також для порівняння  з реаліями вітчизняних ВМС, розглянемо комплекси ближче.

БФНТК являє собою модульний, авіа транспортабельний, збірно-розбірний комплекс, виконаний на базі стандартних морських контейнерів. При розробці комплексу основна ідея полягала в забезпеченні принципу модульності та багатофункціональності, тому БФНТК може бути з легкістю адаптований для вирішення широкого кола задач.

Комплекс формують такі основні блоки:

1. Блок басейну БФНТК.

Складається з модулів, що являють собою чашу басейну глибиною понад п’ять метрів, а також пост керування водолазними спусками, тренажер підводних робіт, штурмових операцій, тренажер по виходу з торпедних апаратів та рятувального люка, генератори підводних течій та модуль мішенної обстановки (тир для стрільби з підводної зброї). На блоці з зовнішньої сторони змонтовано скеледром та штурмову стінку, а також макет надводного борту і тренажер відпрацювання вертолітного безпарашутного десантування/евакуації водолазів. Для швидкого монтажу та демонтажу комплексу використовується оригінальна конструкція безболтового герметичного з‘єднання.

2. Блок теоретичної підготовки та зберігання і профілактики спорядження.

Складається з навчального модуля, укомплектованого сучасними мультимедійними засобами викладання, і модуля забезпечення, який дозволяє проводити робочі перевірки і профілактику спорядження та екіпірування водолаза.

3. Блок водолазного комплексу.

Цей одно- або двохконтейнерний модуль укомплектовано всім необхідним для забезпечення та проведення водолазних спусків у всіх типах спорядження, проведення тренувальних або рекомпресійних спусків у барокамері на глибини до 100 метрів, а також забезпечення роботи пневмосистем основного блоку басейну. Також при двохконтейнерній конфігурації у блоці розміщується автономна енергетична установка.

[huge_it_gallery id=”97″]

Особливості роботи комплексу і задачі підготовки, що вирішуються за допомогою БФНТК

Комплекс дозволяє проводити водолазні спуски в автономному та шланговому спорядженні відкритого, замкнутого та напівзамкнутого типу. За його допомогою можна відпрацьовувати як водолазів-розвідників і бойових плавців протидиверсійних загонів, так і спеціалістів аварійно-рятувальних підрозділів.

Враховуючи специфіку водолазної підготовки, всі навчальні місця обладнано камерами спостереження, сигнали з яких виводяться на пост управління командира. Сектори роботи камер взаємоперекриваються, не залишаючи «мертвих зон». Для одностороннього зв’язку та управління групою курсантів використовується спеціальний «звукопідводний гучномовець».

Рівень освітленості при виконанні задач може плавно регулюватися, аж до повної темряви, що дає можливість, наприклад, відпрацьовувати в складних умовах обмеженої видимості підводну стрільбу або аварійні роботи по встановленню пластиру на пробоїну борту.

Блок басейну обладнано також генераторами штучної течії швидкістю до трьох вузлів, що дозволяє відпрацьовувати як фізичну натренованість водолазів (плавання на ластах в апараті), так і ходіння на ПЗР – підводних засобах руху (буксирувальниках водолаза). Генератори штучних течій і керування рівнем освітленості також дозволяють відпрацьовувати в умовах, близьких до реальних, операторів телекерованих підводних апаратів (ROW) та пілотів глибоководних нормобаричних скафандрів HS-1200, що були прийняті на озброєння ВМС Росії.

Тренажери підводної і надводної мішених обстановок дозволяють проводити вогневу підготовку як під водою (з ґрунту або в русі на ластах, використовуючи підводну зброю типу АПС або АДС), так і на поверхні, при проведенні штурмових дій в надбудовах судна.

В останніх модифікаціях комплексу було розширено можливості амфібійної та штурмової підготовки. Так, замість тренажера виходу з торпедного апарата було встановлено зону евакуації членів екіпажу БТР з-під води і спасіння екіпажів аварійного вертольота.

Штурмова стінка-скеледром, макети надводного борту судна, а також макет стіни будівлі дозволяють відпрацьовувати горну підготовку та штурмові операції, а саме – підйом по борту судна або стіні гідротехнічної споруди з-під або з поверхні води. При цьому моделюється вітрова і хвильова протидія, хитавиця палуби, а також водомети – для ускладнення задачі штурмової групи.

Реалізована можливість використовувати для підйому канати, шторм-трапи, десантні сітки, штурмові драбини і линемети.

Крім того, тренажери комплексу дають можливість відпрацьовувати десантування з вертольота безпосадочним способом с використанням каната з висоти до восьми метрів на суху/мокру палубу в умовах вітру, хитавиці та потоку від лопатей вертольота.

Також в сучасній модифікації комплексу розширено можливості тренувань по переміщенню і штурмовим діям в надбудовах судна, причому реалізована можливість зміни внутрішнього планування.

[huge_it_gallery id=”98″]

У підсумку можна зазначити, що подібні комплекси відкривають дуже широкі можливості для підготовки особового складу водолазних команд та штурмових підрозділів силових структур РФ.

Нічого подібного у ЗС України немає, і це є величезною проблемою, тому що відсутність серйозної тренувальної бази для спеціальних підрозділів, що працюють на воді та під водою, веде до катастрофічного зниження рівня бойової готовності.

Vodolaz для mil.in.ua

ВМФ Росії Водолазна підготовка Сусіди