Дайджест подій на Близькому Сході. 27 березня 2023 року
Чотирьох стороння зустріч по Сирії точно відбудеться або ні. Незаняту відсторонив міністра оброни, як наслідок – загальний страйк. Росія збільшує потенціал Ірану в кібер війні. Ізраїль та ОАЕ підписали угоду про вільну торгівлю.
Сирія: Із рубрики було-стало. 12 березня ізраїльська авіація стерла з лиця землі (втретє з 2018 року) військовий об’єкт, пов’язаний з іранською ракетною програмою поблизу Масіяфу, північному заході провінції Хама. Будівля приховує під собою систему підземних тунелів, виритих у горі. Входи в тунелі добре видно на супутникових знімках. І ось опубліковані супутникові знімки вже після ударів.
Заступник міністра закордонних справ московії михайло богданов анонсував зустріч на рівні заступника глави МЗС росії, Туреччини, Сирії та Ірану, загриміли ватні пабліки. Хоча це не точно. Насправді, богданов повідомив про можливу дату зустрічі яка може відбутися у квітні або не відбутися зовсім.
Раніше, зустріч у такому ж форматі мала пройти у москві 15-15 березня. Однак, після робочих засідань технічних груп виявилося, що розмовляти особо ні про що. Таку принциповість продемонструвала саме турецька делегація. Після чого мовчки покинула москву.
Вочевидь, що спроба москви добитися від Анкари пом’якшення відносин з Дамаском, при чому на власній території, є такою собі заявкою на роль миротворця-посередника. Китаю ж так можна. Однак, реальність така, що в Туреччині, внаслідок руйнівного землетрусу, тема сирійських біженців відійшла на другий план проблем на передодні травневих виборів. А оскільки це ніяк не вплине на рейтинги кандидатів, діючий президент охолонув до Сирії. Поки що.
Остання заява асада в москві, яка вийшла в інтерв’ю ще до початку практичної фази переговорів, чітко продемонструвала надмірні «хотєлкі» сирійського диктатора, які лежать за межею турецької доброзичливості. Вимога безумовного виводу турецьких військ з півночі Сирії, це не те що може вимагати асад в теперішніх умовах. Єдине чого дійсно спромігся сирійський диктатор так це ще раз довести на власному прикладі тезу про викривлене сприйняття реальності пожиттєвими диктаторами.
Іншим показником того, що примирення з режимом асада справа марна, стала активізація повстанських груп в Ідлібі. З 15 по 26 березня підрозділами фракцій Хаят Тахрір аш-Шам, Ахрар аш-Шам та 2 береговою дивізією протурецької Вільної сирійської армії проведена низка рейдових операцій. Відповідно активність відбувалася за трьома напрямками Латакія, Ідліб та Алеппо. В результаті операцій булі ліквідовані 48 асадитів і 40 проіранських бойовиків.
Ізраїль: Після публічного приєднання міністра оборони Йоава Ґаланта до закликів призупинити законодавчий процес, прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу відсторонив його від посади. Наслідком такого рішення стали ще більш масові протести в Ізраїлі, зокрема в Тель-Авіві. Протестувальники прорвали поліцейський кордон і перемістилися до резиденції Нетаньягу.
Сьогодні профспілки та керівники виробничих підприємств об’єдналися в безпрецедентний масовий загальний страйк, включно з лікарнями та аеропортом, — який один аналітик назвав «розгортанням ядерної зброї» — незважаючи на те, що в Кнесеті відмовилися проводити голосування по скандальній реформі.
Законодавчий комітет ізраїльського парламенту (Кнесет) ухвалив рішення не проводити друге та третє голосування щодо скандального законопроекту про судову реформу. Як повідомляє телерадіомовна корпорація KAN, комітет вирішив утриматися від чергового етапу голосувань щодо нормативного акту, який спричинив масові протести в країні.
Найбільша в країні профспілка «Гістадрут» також заявила про намір оголосити страйк у разі відмови Нетаньягу переглядати плани реформи. Те саме планують зробити у профспілці лікарів Ізраїлю, починаючи з вівторка, 28 березня. У найбільшому міжнародному аеропорту Ізраїлю «Бен-Гуріон» поблизу Тель-Авіва через страйк припинено всі рейси.
Поліція оприлюднила заяву комісара поліції Кобі Шабтая щодо масових протестів. «Цього вечора комісар ще раз повторив, що поліція Ізраїлю дозволяє право на протест і вважає його наріжним каменем демократичної країни, але в той же час не допускатиме порушення громадського порядку, пошкодження символів уряду, шкоди інфраструктурі та поліцейським, “, – йдеться у заяві.
Високопоставлений чиновник із оборони заявив у неділю, що вороги Ізраїлю вважають єврейську державу слабкою через триваючу суперечку щодо судової реформи уряду. «Наші вороги вважають Ізраїль слабким і обмеженим у своїй відплаті, особливо в світлі ослаблення міжнародної підтримки», — сказав чиновник журналістам на умовах анонімності.
«Внутрішня ситуація стала центральним елементом, усі гравці вказують на те, що Ізраїль перебуває у серйозній кризі, яка, на їхню думку, може призвести до краху Ізраїлю. Вони визнають можливість. Є збиток для [нашого] стримування, і є планування нападів на основі припущення, що Ізраїль паралізований», – сказав він.
Чиновник сказав, що його точку зору поділяють командувач армії Герці Галеві, керівник Shin Bet Ронен Бар і глава Моссада Девід Барнеа.
Президент Ізраїлю прийняв вірчі грамоти у першого посла Азербайджану у Тель-Авіві. «Я вітаю президента Азербайджану Ільхама Алієва з поданням вірчих грамот першого азербайджанського посла в Ізраїлі Мухтара Маммадова», – написав Іцхак Герцог на своїй сторінці в Twitter. Глава держави зазначив, що це призначення – важлива віха у світлі 30-річчя встановлення дипломатичних відносин, які відзначають дві країни.
Іран: МЗС Ірану продовжує свою активність. Сьогодні міністр Госейн Амір Абдоллагіан провів телефонні розмови з міністром МЗС режиму асада, міністром МЗС Саудівської Аравії та Лівії. Також анонсований візит іранського міністра до москви в найближчий термін.
The Wall Street Journal повідомляє, що Тегеран значно збільшив свій потенціал у кібер-війні в обмін на безпілотники для москви. Крім того, Тегеран запитує про десятки елітних російських ударних вертольотів і реактивних винищувачів, а також про допомогу в його програмі ракет дальнього радіусу дії.
Росія та Іран мають складні кіберпотенціали та давно співпрацюють один з одним, підписавши два роки тому угоду про кібер-співпрацю, яка, за словами аналітиків, була зосереджена в основному на мережах кіберзахисту. У минулому москва довго опиралася обміну цифровими наступальними можливостями з Іраном, побоюючись, що вони згодом будуть продані в темній мережі, кажуть люди.
З початку війни в Україні росія надала Ірану засоби зв’язку та спостереження, а також пристрої для підслуховування, сучасні фотопристрої та детектори брехні, повідомили джерела, знайомі з цим питанням. Москва, ймовірно, вже поділилася з Іраном більш передовим програмним забезпеченням, яке дозволить йому зламувати телефони та системи дисидентів і супротивників. Російська влада визначила, що вигоди від розвитку військових відносин з Іраном переважують будь-які недоліки, повідомляє видання.
Згідно з документами, опублікованими Citizen Lab, дослідницьким центром Університету Торонто, російська PROTEI Ltd почала надавати програмне забезпечення для інтернет-цензури іранському постачальнику мобільних послуг Ariantel. Citizen Lab заявила, що є докази того, що інструменти PROTEI є частиною системи мобільного зв’язку, що розвивається, яка «дозволить державним органам безпосередньо контролювати, перехоплювати, перенаправляти, погіршувати або забороняти всі мобільні зв’язки іранців, включаючи тих, хто зараз кидає виклик режиму .”
«Враховуючи переважні можливості росії, будь-яка передача знань покращить кібер-можливості Ірану», – сказала Енні Фікслер, аналітик кіберполітики у Фонді захисту демократій, вашингтонському аналітичному центрі.
Коли росія почала розгортати безпілотники іранського виробництва на полі бою в Україні, дві країни поглибили співробітництво, яке почалося з громадянської війни в Сирії, де вони допомогли асаду придушити революцію. Вони відклали розбіжності, які сягають століть, щоб об’єднатися проти своїх спільних ворогів, сказав Мохаммад Аятоллахі Табаар, доцент, який спеціалізується на близькосхідній політиці Школи уряду та державної служби Техаського університету A&M. «Відчуваючи себе загнаними в кут з боку США та їхніх союзників, Іран і росія, здається, мають намір змусити цей альянс працювати», — сказав професор Табаар.
ОАЕ: Ізраїль та Об’єднані Арабські Емірати підписали митну угоду між двома сторонами в присутності прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, міністра закордонних справ Елі Коена та посла Об’єднаних Арабських Еміратів в Ізраїлі Мохаммеда Аль Хаджа, яка є остаточним кроком, який відкриває шлях для набуття чинності угоди про вільну торгівлю між двома країнами.
Дві сторони вперше досягли угоди про вільну торгівлю в травні минулого року і пообіцяли збільшити двосторонню торгівлю після нормалізації відносин між ними в 2020 році в угоді за посередництва США. Міністерство закордонних справ Ізраїлю заявило, що угода дозволить ізраїльським компаніям брати участь в державних тендерах, проведених Об’єднаними Арабськими Еміратами.
За даними МЗС Ізраїлю, угода передбачає “зниження митних тарифів приблизно на 96% продукції”, зазначивши, що це сприятиме “створенню нових робочих місць в Ізраїлі”. Обсяг двосторонньої торгівлі між Ізраїлем та Об’єднаними Арабськими Еміратами у 2022 році склав «понад 2,5 мільярда доларів (без урахування програмного забезпечення та послуг), що робить Об’єднані Арабські Емірати шістнадцятим торговим партнером Ізраїлю у світі.
Угода про вільну торгівлю між Ізраїлем та Об’єднаними Арабськими Еміратами є першою великою торговельною угодою Ізраїлю з арабською країною, і її мета з часом – збільшити обсяг річної внутрішньої торгівлі до понад 10 мільярдів доларів.
Лівія: Місія ООН у Лівії: Зустріч військових і сил безпеки, яка відбулася в неділю в Тріполі, є найбільшою за останнє десятиліття. Зустріч спрямована на виконання зобов’язань, висловлених учасниками під час зустрічі 15 березня в Тунісі, щодо спільної роботи для створення умов, сприятливих для проведення виборів.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.