Дайджест подій на Близькому Сході. 31 березня 2023 року
Турецькі кандидати від опозиції «тролять» один одного. Ізраїль вдруге за 24 години атакував Сирію. Іранський генерал звинуватив заявив про «наявність елементів сіоністського режиму в Азербайджані». Іран збільшить поставки «Шахедів» московії – Newsweek.
Туреччина: Зустріч, яка відбулася два дні тому між двома опозиційними кандидатами на пост президента Туреччини лідером CHP Кемалем Кілічдароглу та лідером «Memleket Partisi» (Партії Батьківщини) Мухарремом Індже, все ще на порядку денному. Як відомо, Індже відмовив більш рейтинговішому кандидатові Кілічдароглу знятися на його користь, однак журналіст CNN TÜRK в Анкарі розкриває нові подробиці тієї зустрічі.
Як виявляється, Мухаррем Індже дорікнув своєму колезі, що пов’язані з СНР «тролі» атакують його особисто. Кажуть, що Кілічдароглу відповів: «Це не в моїй сфері. Вони також нападають на нас. Якщо член CHP скаже вам щось погане, я не вважаю це правильним».
Простішими словами, Кілічдароглу «відморозився» від звинувачень, а це означає що розбіжності між кандидатами від опозиції набагато глибші, якщо навіть угоду про «взаємо не поборення» вони укласти не можуть. Цікаво, як на цю звістку відреагують виборці Мухаррема Індже, який скоріш за все прийде третім у першому турі, коли їх прийдеться вирішувати кому віддати голос у другому турі. Як бачимо, розбіжності в середині опозиції грають на руку іншому кандидату – діючому президенту Реджепу Таїпу Ердогану.
Сирія: Ізраїль вдруге за останні 24 години атакував іранський об’єкт в Дамаску. Попередньо повідомляють що ціллю став склад зброї іранських проксі. Примітним, в цьому вже рядовому випадку, є те що за окремими повідомленнями у відбитті атаки були задіяні російські С-400. Я маю великі сумніві, що з С-400 стріляли по ізраїльським літакам, як стверджують пропагандисти, однак збити ракети вони скоріш за все намагатися.
Сирійські джерела повідомляють, що ізраїльський удар знищив 2 батареї протиповітряної оборони поблизу Дамаска (Джерело: розвідувальний блог Abu Ali Express). За даними Ynet, під час нападу також було влучено в іранський склад зброї. Крім того загинув високопоставлений офіцер КВІР, який не був ціллю удару.
Сам факт використання новітніх російських комплексів, зрозуміло під керівництвом свнсбк, зайвий раз підкреслює ту прірву у відносинах, яка розширяється між московією та Єврейською державою. Причому ігри долі такі, що попередня лінія поведінки з москвою вибудована Нетаньягу і зруйновано буде так само ним. Коло замкнеться.
Згідно з підрахунками Сирійської обсерваторії з прав людини, військової служби зі штаб-квартирою в Сполученому Королівстві з джерелами в країні, нічна атака в п’ятницю завершує місяць особливо інтенсивних авіаударів по Сирії, принаймні шість ударів були в березні.
Ізраїль: Військовий кореспондент газети Maariv Тал Лев Рам прокоментував сьогодні вранці, заяву глави адміністрації США Джо Байдена, в якій він застеріг ізраїльський уряд, щоб він не продовжував йти тим же шляхом, яким він ішов.
Лев Рам назвав появу цієї кризи свідченням стратегічного провалу прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу та показником його нездатності приймати логічні рішення. І, як наслідок, серйозна шкода інтересам безпеки Ізраїлю: «Деякі лідери крайніх правих можуть ігнорувати наслідки цієї кризи і стверджувати, що Ізраїль має здатність справлятися з викликами самостійно, і що адміністрація США повинна спочатку подбати про свої внутрішні проблеми. Однак ніхто не може ігнорувати ціну, яку Ізраїль заплатить через свою політичну та безпекову поведінку, що збільшує можливість загострення кризи з адміністрацією США».
Власне, що «розрулити» цю напруженість міністр закордонних справ Елі Коен розмовляв вчора ввечері зі своїм американським колегою Ентоні Блінкеном. У розмові Блінкен підтвердив важливість двосторонніх відносин між Сполученими Штатами та Ізраїлем. Міністри закордонних справ обговорили спільні виклики, зокрема Іран, а також зусилля щодо просування взаємних інтересів, наприклад продовження регіональної інтеграції Ізраїлю. Блінкен підтвердив свою відданість триваючому прагненню США до рішення про створення двох держав, привітав нещодавні зусилля зменшити напруженість між ізраїльтянами та палестинцями за допомогою зустрічей в Акабі та Шарм-ель-Шейху та наголосив на важливості уникнення односторонніх дій, які загострюють напруженість.
Одною з таких дій, (звісно без врахування самої судової реформи) є безумовно питання відсторонення міністра оборони Ізраїлю Йоава Ґаланта прем’єр-міністром, після його заяви на підтримку вимог протестувальників проти реформи. Кажуть, що міністру оборони необхідно просто вибачитися чи то публічно на телебаченні чи то повідомленням і тоді він зможе зберегти своє крісло. На залишенні Ґаланта на посаді наполягають не лише багато ізраїльських високопосадовців, а й Вашингтон.
Примітне, що призупинення просування реформи про яке наголосив Нетаньягу мало знизило пристрасті в ізраїльському суспільстві. Повідомляють, що десятки родин загиблих підписали лист, надісланий сьогодні вранці (п’ятниця) членам уряду та Кнесету, із закликом не приходити на військові кладовища цього року для Церемонії до Дня пам’яті загиблих бійців ЦАГАЛ. «Їхня присутність на церемоніях може розпалити братовбивчу війну», – йдеться у листі.
Напруга висока, тому Ізраїль перекриває доступ на Західний берег (Юдею та Самарію), а на Песах будуть закриті пропускні пункти в секторі Газа. Речник ЦАГАЛу повідомив, що рішення прийняте відповідно до оцінки ситуації з безпекою та вказівок політичного ешелону країни.
Іран: Командувач Сухопутними силами іранської армії генерал Кьомарт Гейдарі нещодавно заявив, що на Кавказі існують дуже чутливі питання, зокрема «наявність елементів сіоністського режиму всередині кордонів Азербайджанської Республіки». Крім того, він заявив про присутність на території Азербайджанської Республіки “сил Ізраїлю та ІДІЛ”.
За заявою іранського генерала: «Іншою проблемою є присутність сирійських терористів, які були запрошені в регіон під час бакинсько-вірменської війни [мається на увазі війна 2020року]». «Іран не має жодних дійсних доказів виходу цих елементів з регіону, і інше питання — зміна геополітичних кордонів».
В будь якому випадку, ця заява яка не містить жодних доказів та є актом втручання іранського режиму у внутрішні справи суверенного Азербайджану, була жорство відкинута Міністерством оборони Азербайджанської Республіки. Її назвали “наклепом”.
У заяві, опублікованій на сайті Міністерства оборони Азербайджанської Республіки в четвер, додається: «Смішно, що високопоставлений військовий чиновник країни, яка підтримує тероризм і чиє ім’я асоціюється з тероризмом в різних країнах висувають такі звинувачення проти Азербайджанської Республіки».
У заяві Міноборони Азербайджану йдеться, що протягом трьох десятиліть, коли частина території країни була окупована Вірменією, а понад 130 кілометрів кордонів Ірану та Азербайджану перебували під контролем Вірменії, Ісламська Республіка не тільки не заперечував проти зміни кордонів, а навіть «встановила братні відносини з Вірменією і також зміцнювала ці відносини».
Згідно з новою оцінкою, росія має намір отримати додаткові поставки зброї з Ірану, повідомляє Newsweek. Міністр закордонних справ росії сергій лавров у середу в Москві зустрівся зі своїм іранським колегою Госейн Аміром Абдоллагіаном. Обидва, ймовірно, обговорювала використання росією іранської зброї в Україні, повідомив аналітичний центр Інституту з вивчення війни (ISW) в середу.
Російські війська активно використовували в Україні безпілотні літальні апарати (БПЛА) іранського виробництва Шахед-131 і -136. Тегеран заперечив надання безпілотників росії, але потім заявив, що відправив «невелику кількість безпілотників за кілька місяців до війни в Україні». Іран прагне встановити «більш рівноправний» статус з росією і, ймовірно, збільшить поставки зброї до неї, переслідуючи цю мету», заявили в американському ISW.
Центр національного опору України, заявив у середу, що нещодавно відновлені польоти з Тегерана до Москви, ймовірно, включали транспортування безпілотників-смертників Shahed. А члени активно задіяного в Україні угруповання найманців «Вагнера» почали тренування з використання безпілотників «Шахед-131», повідомили в центрі, хоча в ISW це не підтвердили.
Греція: У відповідь на публікацію в Reuters статті, в якій посилаючись на грецьку поліцію та поінформовані джерела, йшлося, що ізраїльська розвідувальна служба (Моссад) допомогла грецькій поліції виявити те, що вона назвала «терористичною мережею» в Афінах, яка співпрацювала із Іраном, посольство ІРІ в Афінах вибухнули обуренням.
«Посольство Ісламської Республіки Іран в Афінах рішуче спростовує чутки, що поширюються сіоністськими джерелами, та необґрунтовані звинувачення на адресу Ірану», – написало посольство Ірану у столиці Греції у твіттері. «Очевидно, що публікація підробленого звіту – це наївний сценарій, розроблений цією країною, щоб відволікти громадську думку та спробувати приховати свої внутрішні події», – йдеться у заяві.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.