США планують подальші дії проти іранських проксі
Увечері в п’ятницю Вашингтон завдав 85 авіаударів по озброєним формуванням Ірану та підтримуваним Тегераном угрупованням у відповідь на атаку безпілотника 28 січня на базу США в Йорданії, який призвів до загибелі трьох американських військових.
«Це ще не кінець», — сказав у неділю радник з національної безпеки Джейк Салліван в ефірі NBC «Meet the Press», маючи на увазі американські удари по цілях у Сирії та Іраку. Він сказав, що США мають намір здійснити «додаткові дії, щоб продовжувати надсилати чітке повідомлення про те, що Сполучені Штати дадуть відповідь, коли на наші війська нападуть або загинуть люди».
Салліван, виступаючи в ефірі «Meet the Press», не виключив ударів по самій території Ірану, і сказав, що для нього «нерозумно» обговорювати, які цілі можуть розглядати США. «Попереду буде ще багато дій, деякі які будуть видимі, а деякі, можливо, будуть невидимі», – підсумував радник з національної безпеки.
Проте поки що Вашингтон і Тегеран намагалися уникнути глибшої конфронтації. Збройні сили США наразі не вбили жодного іранського військового під час своїх ударів. Уряд США дав іранцям достатньо часу для евакуації своїх радників за межі очікуваних районів ударів.
Деякі командири Революційної гвардії в сільській місцевості на сході Сирії переїхали в безпечні будинки в густонаселених районах і на південь країни, де вони могли легко змішатися з сирійськими та російськими військовими, повідомили радники уряду Сирії та США.
У Ємені близько 50 радників з іранської гвардії та ліванської «Хезболли» залишили прибережні райони, де вони допомагали ракетним і безпілотним атакам на кораблі, до Сани, де-факто столиці хуситів, за словами людей, знайомих з передислокацією.
Всі загиблі під час ударів були або сирійцями та іноземцями з підрозділів аль-Кудс КВІР або іракці з іранських проксі сил Хашд аш-Шаабі. Хоча серед ліквідованих бойовиків були високопосадовці і польові командири. Американці визначили їх причетними до нападів на свої війська.
Тим часом Блінкен вирушив до регіону у своєму п’ятому турне після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня з метою призупинити бойові дії в Газі та звільнити близько 130 заручників, які все ще утримуються терористами, що має вирішальне значення. Цей візит може стати кроком до деескалації напруженості в регіоні.
Удари проти хуситів, розпочаті з метою захисту економічно важливих судноплавних шляхів у Червоному морі, мали на меті надіслати повідомлення повстанцям про те, що вони «продовжуватимуть нести подальші наслідки, якщо не припинять свої незаконні атаки», США. Про це заявив міністр оборони Ллойд Остін.
Вчора вночі літаки коаліції за участі сил Центрального командування США разом зі Збройними силами Великої Британії та за підтримки з Австралії, Бахрейну, Канади, Данії, Нідерландів і Нової Зеландії завдали ударів по 36 об’єктах хуситів у 13 місцях районах Ємену, яких підтримує Іран.
«Ці удари багатосторонньої коаліції були зосереджені на цілях у контрольованому хуситами Ємені, які використовувалися для нападу на міжнародні торгові судна та кораблі ВМС США в регіоні», – йдеться в повідомленні CENTCOM. В якості цілей були обрані підземні сховища, командування та управління, ракетні системи, місця зберігання та роботи БПЛА, радари та гелікоптери. Хусити офіційно підтвердили 48 авіаударів в п’яти провінціях.
Тим не менш, операція США несе ризики, якщо підтримувані Іраном угруповання вирішать вжити заходів у відповідь незалежно від Тегерана, що потенційно може поглибити зростаючий регіональний конфлікт, кажуть аналітики, які мають досвід проблем безпеки в регіоні.
«Якщо [удари] не триватимуть, це буде що завгодно, крім стримування. Останнє, чого бажає Байден, — це застрягти в черговій трясовині на Близькому Сході», — сказав Саїд Голкар, керівник служб безпеки Тегерана в Університеті Теннессі в Чаттанузі. «Воюючи з більш просунутим технологічно ворогом, [Ісламська Республіка] використовує війну на виснаження, щоб знекровити ворога, а коли він відступає, заповнити вакуум влади».
Хоча Іран може впливати на своїх союзників, припиняючи фінансування та військову допомогу, він має лише обмежений контроль над ними, кажуть аналітики. Підтримувані Іраном збройні формування в Іраку діють у загальних рамках, продиктованих Тегераном, але також дотримуються власного порядку денного, і роками переслідують виведення американських військ із країни як свій головний пріоритет. Тим часом хусити вбачають у конфронтації зі США спосіб легітимізації своїх претензій на законне керівництво Єменом.
Те, як ці групи відреагують на хвилю ударів США, ймовірно, визначить, чи вдасться стримати конфлікт.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.