Війна в Лівії та дайджест подій на Близькому сході. 16 червня 2020 року
Конгрес США розглядає законопроект про санкції, щодо ПВК Вагнер. Майк Помпео зробив важливу заяву по Лівії. Турецька промисловість вийшла на серійне виробництво дронів-камікадзе. Раша включила гібридний тиск на турків у Сиірї і не зможе компенсувати свої витрати на асада.
Лівія: Користуючись затишшям на фронті Сірта, ще раз нагадаю про територіальний прогрес якого досягла лівійська армія за 10 днів в період з 5 по 15 червня. Саме місто Сірта хафтарівські союзники вважають «червоною лінією» за яку ні в якому разі не можна пропускати лівійську армію, разом з турками, оскільки в разі досягнення покладів «нафтового півмісяця», які залягають на схід від Сірта, лівійська війна втрачає свій сенс.
І тому зараз всі військові і дипломатичні зусилля направляються для зупинення наступу лівійське-турецької армії. У бій вже явно вступила Франція і намагається завдати розколу серед партнерів НАТО. Але, головна країна США, не дивлячись на французькі намагання, здається прийняла інший бік.
Державний секретар США Майк Помпео заявив, що настав час лівійцям та іншим партіям попрацювати над тим, щоб росія чи будь-яка інша країна не втручалася у внутрішні справи та суверенітет Лівії, задля власної вигоди та прибутків.
Серед іншого, Помпео сказав про необхідність повернення повного контролю лівійською Національною нафтовою корпорацією над нафтовими об’єктами в країні; пришвидшення перемовин обох сторін для консолідації припинення вогню та відновлення політичного процесу під егідою ООН.
І ще держсекретар згадав, що у звіті Організації Об’єднаних Націй, оприлюдненому 6 травня 2020 р., зроблено висновок, що ПВК «Вагнер» скерувала до 1200 бойовиків до Лівії, включаючи снайперів та спеціалізовані військові команди, які “ефективно підсилюють” сили Хафтара.
Своє відношення до московитів висловив і Генсек НАТО Єнс Столтенберг: «Ми стурбовані російською присутністю у регіоні Східного Середземномор’я, особливо в Сирії та Лівії».
Конгрес США зараз розглядає законопроект, який інкримінує і вимагає санкцій проти власника російської т.зв. ПВК – євгена пригожина, який загрожує національній безпеці США та її союзникам. Законопроект Конгресу США стверджує, що ПВК «Вагнер» підтримала Халіфу Хафтара та його сили в Лівії, надаючи найманців, артилерію, танки, безпілотники та боєприпаси, при цьому євген пригожин особисто взяв участь у зустрічі Хафтара з міністром оборони росії сергієм шойгу у москві 07 листопада 2018 року.
Демонструючи свою узгоджену позицію з США, спецпредставник президента Туреччини в Лівії Емруллах Ішлер повідомив для порталу The Middle East Eye, що Туреччина підтримує представництво на перемовинах, як представника Східної Лівії – спікера Палати представників в Тобруці – Агіли Салеха. Про Хафтара, каже Емруллах Ішлер, вже треба забути.
Європейський союз закликав до негайного розслідування масових злочинів на заході Лівії. В офісі Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Джозепа Барреля прокоментували факт виявлення масових поховань в районі міста Тархуна на заході Лівії. “У зв’язку з виявленням масових поховань на заході Лівії необхідно почати незалежне розслідування, а всіх причетних негайно притягнути до відповідальності”, – заявив голова європейської дипломатії.
Туреччина: Турецький ВПК вже достатньо впевнено зайняв лідируючи позиції серед небагатьох країн виробників ударних БПЛА різної потужності. До речі наш улюбленець Bayraktar TB2 поставив світовий рекорд по часу нальоту. І він складає більше 20 000 годин!
Але не лише БПЛА великих розмірів стоять на озброєнні ЗС Туреччини. Вже більше року турецькі військові тестують та випробують (в бойових умовах) дрони-камікадзе власного виробництва.
Турецька Anadolu Agency випустила чудовий ролік про виробника дронів компанію STM, яка приступила до серійного виробництва дронів у трьох модифікаціях Togan, Alpagu та Kargu, на території промислового технопарку Ostim.
Враховуючи побажання військових, перевірка та ретельне тестування якості відбувається на кожному етапі виробництва. І турецьке МО вже замовило 500 дронів типу Kargu, частина яких вже передана військовим. Цей Kargu, крім всього, може працювати автономно в режимі «зграї», коли більше 20 БПЛА виконують ту саму місію.
Сирія: Методи свинособак для досягнення своїх цілей, скрізь однакові. Отримавши відрядження у напрямку далеких обріїв від Туреччини по Лівії, русня вирішила «включити загострення» в Сирії.
Російський Sputnik Arabic вийшов з репортажем, що Туреччина не виконує домовленостей по Ідлібу, щоб мирним шляхом відкрити стратегічну магістраль М4 в Ідлібі і при тому продовжує допомагати повстанським групам. Тому сирійська урядова армія готова у силовий спосіб повернути контроль над цими землями.
До речі, сьогодні відбувся черговий (17-й) спільний патруль М4, який подолав майже 60% визначеної ділянки і добрався до н.п. Фурайка в західній частині Ідлібу.
Під час патрулювання один БТР-82А свинособак зламався. Кажуть, що то було СВП, але на самому БТР пошкоджень не видно.
Нагадаю, що перемир’я в Ідлібі було досягнуто після нищівної поразки асадитів разом з руснею, отриманої від турецької армії наприкінці лютого ц.р. Тоді, з 5 березня, внаслідок турецько-московських домовленостей, було встановлено перемир’я, яке майже зберігається і досі. Притому, що русня спочатку розганяла непідтверджене турками, своє бачення цих домовленостей. А саме, про передачу асаду контролю над ділянкою території, що знаходиться південніше траси М4.
І станом на зараз, стало очевидним, що нібито «таємні протоколи» з турками по Ідлібу виявилися лише нічними полюціями ху@ла та його кишенькових експертів. Туреччина розгортає нові опорники саме на цих територіях, а повстанці укріплюють позиції по лінії фронту і готуються до нової фази сирійської війни.
І чекати цього моменту залишилося відносно не довго. Асадити майже повністю поновили масовані обстріли південних вільних територій. Цього разу дісталося н.п. Аль-Бара та Аль-Фатіра. До обстрілів долучається і русня зі своїми вкс.
Звісно ж, що крім прямого військово тиску, кремль включив також і гібридний. «Раптово» місцеві жителі двох сіл в провінції Хасака, що знаходяться на території турецької операції «Джерело Миру», вийшли на блокування турецького патрулю. Приводом послугували звинувачення турків у нібито спаленні їхніх посівів.
А ще й теракти. В результаті теракту в підконтрольному поміркованій опозиції місті Аазаз на півночі Сирії отримали поранення 16 співробітників сил правопорядку. Терористи заклали бомбу в поліцейський мікроавтобус. Поранені доставлені в довколишні лікарні. За терактом імовірно стоять бойовики сирійського крила PПK – YPG. А напередодні терористи підірвали бензовоз в місті Аль-Баб на півночі Сирії. Пожежу вдалося лише локалізувати через кілька годин, ніхто не постраждав.
Протести в провінції Ас-Сувейда проти сирійського режиму, що не вщухають, наразилися на більш жорстку відповідь від асада. Невдоволення, масштаб якого лише зростає, режим вирішив придушити поліцією та сирійськими «тітушками» – шабіхами.
І перші і другі долучилися до масового побиття протестувальників, незаконних арештів тощо.
Арабське видання Аль-Арабія (Alaraby) припустило, що московії навряд чи вдасться компенсувати свої сирійські видатки. Посилаючись на опозиційні російські джерела, Аль-Арабія повідомило, що показник російських військових витрат у Сирії становить від 3 до 4 мільйонів доларів на день, що означає від 5 до 7 мільярдів доларів з моменту її втручання у сирійську війну. І до цієї суми треба додати, вартість озброєння переданого асаду, заборгованість за якою деноміновано у пільги чи угоди, що гарантують російські інтереси та присутність у регіоні.
У 2019 році Міністерство нафти сирійського режиму підписало контракт з російськими пригожинськими компаніями “Меркурій” та “Велада”, а фірма “Строй Транс” отримала права на видобуток фосфатів із східного регіону, розташованого на південь від сирійського міста Пальміра, та договір на оренду порту компанії “S” TG Engineering “протягом 49 років.
У березні 2018 року в Хомсі було підписано енергетичні контракти між режимом і російськими компаніями, і ще один контракт на будівництво залізниці, що з’єднує аеропорт Дамаска з центром міста.
Відповідно до аналізу видання, все, що росія по факту отримала від Сирії, є довгостроковими контрактами в галузі нафти і газу із системи, яка, як видається, руйнується і загрожує впасти в будь-який момент. Крім того, і економічна доцільність цих контрактів залишається невизначеною, тим більше, що більшість багатих родовищ розташовані на сході країни та знаходиться під американським захистом.
Оскільки, міжнародна спільнота рішуче відмовляється фінансувати будь-які плани реконструкції Сирії, доки в країні не відбувся політичний перехід відповідно до резолюцій Ради Безпеки, а сама рашка не збирається вкладатися у Сирію грошима – перспективи повернення вкладеного нульові.
Російському розчаруванню також додало стрімке знецінення сирійської національної валюти. Де вартість фунта впала до рекордних 3500 за долар, тоді як до 2011 року він не перевищував і 50 фунтів. Такого стрімкого прискорення сирійському фунту додав «Закон Цезаря» про санкції від США, який набере чинності 17 червня (тобто завтра).
І якщо з московією в Сирії все зрозуміло то непослідовна політика США продовжує дивувати. Ось наприклад колона нафтових наливників, яка курсує між територіями підконтрольними режиму та Сирійськими Демократичними Силами, що діють за фінансування американців. Розквіт контрабанди пального і його масштаби вражають. Сама контрабанда, включно з іранською нафтою, значно нівелюють роль санкцій та нафтового ембарго, щодо сирійського та іранських режимів застосованого самими США.
Ліван: А ось ще трохи про росію – спонсора тероризму. Терористична Хезболла похизувалася новітніми російськими Т-90, що отримала собі на озброєння. Перші відомості про наявність подібних танків у Хезболла появлялися ще у 2016 році. Зрозуміло, що коли в твоїй країні економічна криза та дефолт, русня може надати тобі допомогу у вигляді танків.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.