Іран та Росія підпишуть угоду про всеосяжне стратегічне партнерство
Президент Ірану Масуд Пезешкіян 17 січня має приїхати до Москви на підписання договору про всеосяжне стратегічне партнерство з Росією.
Про це інформує видання The Moscow Times.
Передбачається, що на зустрічі обговорять перспективи подальшого розширення двостороннього співробітництва, зокрема в торговельно-інвестиційній, транспортно-логістичній та гуманітарній сферах.
Крім того, Москва та Тегеран планують обговорити актуальні питання регіонального та міжнародного порядку денного.
Повідомляється, що напередодні цієї зустрічі з таємними візитами в Росію неодноразово навідувався радник верховного лідера Ірану, який міг просити допомоги в реалізації ядерної програми.
Видання пише, що Іран останнім часом сильно постраждав від дій Ізраїлю і внаслідок повалення режиму Башара Асада в Сирії.
Видання The Times пише, що Алі Ларіджані, старший радник верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, кілька разів прилітав у Росію для зустрічей із високопоставленими чиновниками, намагаючись заручитися допомогою в реалізації ядерної програми та зміцненні протиповітряної оборони.
Тегеран розраховує на посилення співпраці в ядерній сфері, де досі Росія допомагала лише в забезпеченні роботи атомної АЕС, розповіли газеті джерела в західних розвідслужбах.
«Оскільки їхні стратегічні відносини поглиблюються і Росія залежить від поставок іранських ракет і безпілотників, є побоювання, що Москва готова перейти раніше встановлені нею червоні лінії щодо іранської ядерної програми», – заявив виданню The Times представник західної розвідки.
Іранська ядерна програма
Вільям Альберк, науковий співробітник Центру Генрі Стімсона у Вашингтоні і колишній директор НАТО з нерозповсюдження ядерної зброї, сказав The Times, що досі Москва, як і інші ядерні держави, не бажала, щоб в Ірану з’явилася ядерна зброя.
«Але, можливо, Росія вирішила, приблизно коли Іран почав надсилати їй тисячі дронів для застосування в Україні, що поширення ядерної зброї – не така вже й велика проблема», – сказав він.
Хоча Ірану не потрібна допомога у створенні бомби, він, «безсумнівно, виграє від таємної співпраці з Росією», вважає Альберк.
За його словами, іранські експерти багато чого можуть сприйняти навіть під час коротких візитів на російські ядерні об’єкти.
«Можна відправити пару іранських учених в Арзамас, Пензу – на будь-яке з російських ядерних підприємств, і вони зможуть багато чому навчитися за 24 години. Довгі робочі вихідні дали б іранцям багато ідей… Іран може навчитися створювати складнішу бомбу меншого розміру. Можливо, мегатонну. Або ядерний пристрій, який може поміститися в артилерійський снаряд», – каже він.
Співробітництво між Тегераном та Москвою
Окрім того, що Тегеран постачає до Росії дрони-камікадзе та, ймовірно, балістичні ракети, країни співпрацюють у сфері високих технологій.
Так, на початку листопада повідомлялося, що Росія вивела на орбіту два іранських національних супутники «Коусар» та «Ходход».
Перший супутник призначений для картографування, а інший – для зв’язку.
Також Іран зацікавлений у придбанні сучасних російських засобів ППО та авіації.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.