Україна остаточно відмовилася від ЗРК С-200

Україна остаточно відмовилася від ЗРК С-200

Україна

30 жовтня припинив своє існування останній зенітно ракетний дивізіон С-200В 540 Зенітного ракетного Львівського полку імені Івана Виговського, що базувався у місті Кам’янка-Бузька Львівської області (ВЧ А-4623). Таким чином, Україна лишилася без єдиного типу  ЗРК великого радіусу дії.

Згідно планів реформування Збройних сил України Міністерство оборони планово, протягом останніх років, зняло з бойового чергування всі ЗРК великої дальності С-200В. 540 полк був останньою частиною де ще не так давно на чергуванні стояв ЗРК С-200В. Крім нього С-200 ніс чергування у 96 Зенітно-ракетній бригаді (м. Київ), 160 Зенітно-ракетній бригаді (м. Одеса), 208 Зенітно-ракетній бригаді (м. Херсон) та 50 Зенітно-ракетному полку (м. Феодосія, АР Крим).

Основною причиною такого кроку є моральна та фізична застарілість комплексу. Так, ЗРК базується на стаціонарних, заздалегідь підготовлених майданчиках великої площі, координати яких давно відомі, що робить з комплексу ідеальну ціль для сучасних високоточних засобів ураження. Одним з головних недоліків є низька канальність по цілі (тобто кількість цілей які одночасно може обстрілювати один комплекс)  – 1 ціль (на яку наводиться 2 ракети). Окрім цього ЗРК не здатен протидіяти низьколітаючим цілям (нижня межа враження складає 300 метрів – для прикладу, у С-300П вона складає 25 метрів).

Однак, ЗРК С-200 був єдиним комплексом дальної дії (радіус дії до 250 км), був здатен прикривати значні промислові райони, знищувати авіацію ще на підльоті до кордонів України, був одним з факторів можливого стримання.  

В новітні історію України ЗРК С-200 ввійшов тим, що 4 жовтня 2001 року на навчаннях у Криму (мис Опук), в результаті помилкового наведення ракета дивізіону С-200 втратила навчальну цільі перенацілилась на потужніший сигнал від цивільного літака Ту-154, що летів з Тель-Авіва (Ізраїль) у Новосибірськ (РФ), і вразила його. Загинуло 78 людей. В той же час, ряд експертів (у тому числі і тодійшній Міністр оборони Кузьмук) не визнають того що це була саме наше ракета.

Довідка:

С-200 (за класифікацією НАТО — «SA-5 Gammon») — радянський всепогодний зенітний ракетний комплекс дальнього радіусу дії, призначений для оборони великих промислових районів, боротьби злітаками, повітряними командними пунктами, постановниками перешкод та іншими пілотованими і безпілотними засобами повітряного нападу на висотах від 300 м до 40 км, що летять з швидкостями до 4300 км/год, та на дальностях до 300 км в умовах інтенсивної радіопротидії.

mil.in.ua

Матеріали по темі:

Система протиповітряної оборони України

«Нам є чим і кому боронити небо над Україною…»

Командувач Повітряних сил про переспективу ЗРК ЗСУ

Експерти: російський Ту-154 у 2001-ому не могла збити українська ракета

ПРОба сил

Україна