fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (02.09.13 – 09.09.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (02.09.13 – 09.09.13)

Світ

Ситуація навколо Сирії

 

02.09.13. Німеччина не буде посилати своїх військових в Сирію.

 

Військова операція міжнародних сил в Сирії, якщо така почнеться, обійдеться без участі Німеччини. Про це заявила в неділю, 1 вересня, канцлер ФРН Ангела Меркель в ході дебатів зі своїм суперником на виборах Пеєром Штайнбрюком. 

“Ні, Німеччина не буде брати участь. Німеччина може брати участь, тільки якщо є мандат НАТО, ООН чи європейський мандат”, – сказала канцлер.

Глава німецького МЗС Гідо Вестервелле раніше згадував про те, що підтримки Німеччини в цьому питанні поки ніхто не просив і цю можливість влада країни не розглядає.

 

02.09.13. Саудівська Аравія виступила за військове втручання в Сирії

 

Міністр закордонних справ Саудівської Аравії заявив, що його країна підтримує пропозицію про військової інтервенції в Сирії, якщо того хоче сирійський народ. 

Сауд Аль-Фейсал зробив цю заяву напередодні засідання в Каїрі міністрів закордонних справ Ліги арабських держав, на якому ЛАД спробує виробити спільну позицію щодо сирійського конфлікту.

Ліга арабських держав вже звинуватила уряд Сирії в тому, що наприкінці серпня його сили застосували хімічну зброю в одному з передмість Дамаску.

Однак досі Ліга не закликала до військового втручання ззовні в сирійський конфлікт.

У кулуарах Саудівська Аравія і Катар закликають до повалення уряду Башара Асада, проте інші країни – наприклад, Єгипет, Йорданія і Ліван – закликають до дипломатичного вирішення конфлікту.

 

03.09.13. НАТО відмовилося втручатися у сирійський конфлікт: Це справа окремих країн

 

НАТО поки не має наміру розширювати свою роль і брати участь у можливій відповіді на хімічну атаку у Сирії, це справа окремих країн, заявив генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фог Расмуссен.

“НАТО вже грає свою роль у кризі на даному етапі. У НАТО проводяться консультації, і ми готові захищати Туреччину. Я не бачу якоїсь іншої ролі НАТО”, – зазначив Расмуссен.

У той же час, він підкреслив, що застосування хімічної зброї у Сирії не може не залишитися без твердої відповіді з боку міжнародного співтовариства.”Нам потрібна тверда міжнародна відповідь для того, щоб не допустити застосування хімічної зброї у майбутньому. Це надішле сигнал диктаторам по всьому світу про те, що застосування хімзброї не залишиться без реакції”, – сказав він. На думку генсека НАТО, військове втручання у сирійський конфлікт має бути підкріплено значною публічною підтримкою.

“Давати військову відповідь – для демократичних країн зробити це непросто. Також важливо сформувати широку суспільну та політичну підтримку для такого кроку. І на це потрібен час”, – сказав Расмуссен.

Він також висловив упевненість, що відповідальність за застосування хімзброї на території Сирії лежить на сирійському режимі, а не на повстанцях. “Я впевнений, що саме режим застосував хімічну зброю”, – заявив він.

 

05.09.13. Арабські країни можуть оплатити втручання США у Сирію

 

Арабські країни запропонували США оплатити витрати щодо можливого військового втручання в Сирію. Таку заяву в ході слухань в конгресі зробив держсекретар Джон Керрі.

“Що стосується арабських країн, які запропонували взяти на себе витрати і надати допомогу – так, дійсно було. Ця пропозиція розглядається”, – сказав дипломат.

“Ось як вони віддані нам”, – прокоментував ситуацію Керрі. Він підкреслив, що варіант, при якому арабський світ оплачує вторгнення, не розглядається, але країни регіону говорять про це серйозно. Головними адептами вторгнення виступили Саудівська Аравія і Катар.

Тим часом міністр оборони США Чака Хейґел підрахував вартість можливої інтервенції. “Ми розглянули різні варіанти дій, у тому числі з фінансової точки зору, – заявив він на спеціальних слуханнях у палаті представників. – Орієнтовно вартість операції оцінюється в кілька десятків мільйонів доларів”.

Пентагон раніше не публікував даних про вартість військової операції, але офіційний представник Міністерства оборони США повідомив, що фінансування може бути зроблено за рахунок наявних ресурсів відомства без залучення додаткових джерел.

Для порівняння: військова операція Великобританії в Лівії обійшлася Лондону в 2,71 млрд дол.

 

05.09.13. Спікер Конгресу США Бейнер відмовився від зустрічі з делегацією РФ щодо Сирії

 

Спікер Палати представників Конгресу США Джон Бейнер відмовився зустрічатися з делегацією російських парламентаріїв. Раніше російські парламентарії мали намір провести зустріч із заокеанськими колегами з питання ситуації в Сирії.

В ході зустрічі російська сторона хотів переконати конгресменів відмовитися від планів почати військову операцію проти режиму Башара Асада.

“Спікер відхилив запит російського посольства”, – заявив прес-секретар Бейнера.

Про те, що російський парламент планує направити делегацію в конгрес і Сенат США для врегулювання сирійського питання, повідомляла раніше спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко. Вона відзначала, що Держдума та Рада Федерації висловлюють “велику стурбованість навколо ситуації в Сирії”. Силове втручання інших країн у справи Сирії без резолюції ООН, на її думку, неприпустимо.

“Ми хочемо звернутися до сенаторів і конгресу, щоб вести діалог з нашими партнерами, щоб детальніше висловитися, увійти в діалог. Ми хочемо більшого порозуміння між парламентами”, – сказала вона. Голова ради федерації додала, що Росія розраховує на те, що конгрес займе зважену позицію.

 

05.09.13. Туреччина перекинула бронетанкові підрозділи до кордону Сирії. 

 

Генштаб Туреччини перекинув додаткові бронетанкові підрозділи до сирійського кордону, це рішення викликане зростаючою напруженістю в регіоні, а також можливим ударом США по Сирії.

Додаткові бронетанкові підрозділи були додані прикордонникам у провінціях Кіліс, Газіантеп і Хатай.

У Хатай прибула військова автоколона з 20 машин, у тому числі танків, легкої бронетехніки, мобільних ракетних установок. У прикордонну зону також доставлені боєприпаси і передислоковані військові підрозділи.

У провінції Шанлиурфа, що має найбільш протяжний кордон із Сирією, розгорнуто три польових госпіталі.

Військове відомство Туреччини поки не коментує перекидання військ, яке, як відзначають спостерігачі, реалізується в рамках загальних заходів щодо зміцнення безпеки областей, що межують із Сирією. Ці заходи пов’язані, у свою чергу, з побоюваннями Туреччини щодо розвитку ситуації в Сирії та можливої агресії з боку Дамаска.

Раніше заступник міністра закордонних справ САР Фейсал Мекдад заявив, що «якщо у військовій операції США проти Сирії візьмуть участь Ізраїль, Йорданія і Туреччина, то Дамаск завдасть по них відповідні удари ».

Цей випад не залишився без уваги турецького прем’єр- міністра Тайіпа Ердогана, який заявив, що не бачить підстав для подібних заяв.

«Наша країна завжди готова до такого розвитку подій. Наскільки готова до цього Сирія, я поняття не маю », – сказав він.

Протягом останніх кількох тижнів у прикордонних регіонах працюють і загони хімзахисту. Всього близько 400 осіб вживають заходів для відбиття можливої хімічної атаки або ліквідації її наслідків.

Обладнані мобільні та стаціонарні укриття, населення поінформовано про заходи обережності і протидії хіматакам, до кордону доставлені засоби захисту. У свою чергу, урядове управління з надзвичайних ситуацій розмістило на своєму сайті докладну інструкцію на випадок можливих інцидентів з бойовими отруйними речовинами.

 

06.09.13. У випадку бомбардування Сирії Іран нападе на американські позиції в Багдаді, – розвідка США

 

Розвідка США повідомила про перехоплення наказу від офіційних осіб Ірану, що інструктують іракських повстанців по нападу на американські позиції в Багдаді в разі початку операції проти Сирії.

За словами анонімних джерел у керівництві США, першочерговою метою має стати американське посольство в Іраку. Наказ йшов від керівництва підрозділу Корпусу вартових ісламської революції в Ірані – “Кодс” і був направлений шиїтським загонам Іраку. Основна сфера діяльності “Кодс” – військова розвідка і координація діяльності ісламістських збройних формувань.

У зв’язку з перехопленим повідомленням Держдепартамент США офіційно закликав громадян утриматися від поїздок до Іраку, додавши, що зараз рівень насильства в країні є найвищим з 2008 р.

Не виключено, втім, що повідомлення американських спецслужб є частиною пропагандистської кампанії по підготовці військової операції в Сирії. Нагадаємо, Іран активно допомагає режиму Башара Асада, а на боці урядової армії воює проіранське угруповання “Хезболла”.

 

06.09.13. Обама особисто вибирає цілі для удару по Сирії, – Пентагон

 

Міністерство оборони США вже близько 50 разів змінювало плани військової операції в Сирії. Вибором цілей займається особисто Президент Барак Обама.

За словами представника військового відомства, в Пентагоні досі не визначилися з тим, як саме бомбити Сирію. Обамі представлені відразу кілька варіантів, але поки глава Білого дому не зробив остаточний вибір. Все буде залежати від того, що саме Обама забажає включити в список остаточних цілей для атаки.

Невизначеність у планах Пентагону серйозно ускладнює процес переговорів з членами конгресу, багато з яких виступають категорично проти військової операції в Сирії, пояснюючи це в тому числі позицією виборців, які не бажають втягування США у чергову війну на Близькому Сході.

Додамо, що Пентагону і Державному департаменту вдалося умовити чималу частину сенаторів дати згоду на військовий удар по позиціях військ Президента Башара Асада, однак попереду непрості переговори з членами палати представників.

 

06.09.13. Обама вирішив підключити до операції в Сирії авіацію і флот

 

Невеликий удар по Дамаску не обмежиться тільки крилатими ракетами: список цілей розширений, збільшено кількість засобів.

Французи запропонували президентові США свій список цілей на території Сирії – він включає в себе 50 об’єктів. І Обама розширив свій план вторгнення.

Французи запропонували вдарити по  сухопутним частинам, які, на їх думку, причетні до хімічної атаки, а також розгромити артилерійські і ракетні батареї і захищають склади з хімзброєю, бази ППО. При цьому бомбардування самих арсеналів американці і французи хочуть уникнути.

Таким чином, всі запевнення Обами про маленьку атаку і невеликий удар по Дамаску на очах втрачають свою вагу. Тепер президент США вирішив підключити до військової операції не тільки крилаті ракети, а й авіацію, а разом з нею і флот.

 

08.09.13. Іранський політик опублікував ряд погроз на адресу президента США і країни.

 

Радник духовного лідера Ірану Аятолли Хаменені з питань стратегії Алі-Реза Форгані опублікував у своєму блозі низку погроз на адресу США і особисто президента Барака Обами, у разі його нападу на Сирію.

Форгані пригрозив, що в разі військового удару по Сирії, протягом 21 години по всьому світу будуть викрадені родичі і діти американських високопоставлених осіб, а ще через 18 годин уряд США отримає відеозйомку з ампутуванням їх кінцівок.

Крім того, він пригрозив викраденням дочки Обами. За його словами, якщо американська сторона нападе на Сирію, то “всі люди світу зрозуміють, що вона сама заслуговує насильства”.

“Обама, якщо ти атакуєш Сирію, то потрапиш до пекла”, – написав він у своєму блозі.

 

08.09.13. Хезболла проводить масову мобілізацію, щоб допомогти Асаду

 

Сирійські урядові війська, іранський режим і ліванська терористична організація Хезболла створили єдиний центр управління операціями для контрудару в разі американської інтервенції в громадянську війну.

Режим Башара Асада і його іранські та ліванські союзники скористалися наданою відстрочкою через невдачі США заручитися широкою підтримкою і почали підготовку до можливого вторгнення.

 Зокрема, Хезболла проводить масштабну мобілізацію і має намір “поставити під рушницю” десятки тисяч бойовиків. За словами деяких ліванських представників, терористи спішно мобілізували всіх, хто коли-небудь проходив якусь підготовку на базах угруповання.

Згідно з відомостями дипломатичних і політичних джерел, збройні сили Сирії приготували список потенційних мішеней, за якими планують завдати у відповідь удар. Список включає цілі в Ізраїлі, а також американські бази в Туреччині та арабських країнах, наприклад, в Йорданії.

Як повідомлялося раніше, Іран має намір завдати ударів по американських інтересах у разі атаки на Сирію. 

 

08.09.13. Турецькі літаки вилетіли до сирійського кордону по тривозі

 

Шість турецьких військових літаків F -16 вилетіли до сирійського кордону за сигналом «Тривога». Політ носить розвідувальний характер, проте у разі необхідності у них є повноваження відкривати вогонь.

Літаки 2- го командування повітряними силами зосереджені на базі в південно-східній провінції Діярбакир. Вони були підняті в повітря «з метою встановлення руху на кордоні з Сирією ».

Відзначається, що на борту всіх літаків знаходиться повний боєкомплект.

У зв’язку зі складною ситуацією в Сирії і можливим ударом по ній з боку США Туреччина почала зміцнювати свої кордони. Так, на південному сході Туреччини вже розташовані 15 тисяч піхотинців, близько 450 одиниць танків і бронетехніки.

 

Інші новини. 

 

05.09.13. ВМС США успішно випробували нові керовані бомби

 

Керовані авіаційні бомби ( КерАБ ) з дворежимною системою наведення DMLGB ( Dual Mode Laser Guided Bomb ) компанії “Локхід Мартін” ( Lockheed Martin ) успішно випробувані в морських навчаннях з відпрацювання тактичних сценаріїв ВМС США в Центрі ударних і повітряних операцій на авіабазі Феллон (штат Невада ). 

У процесі дводенних навчань літаки F/A-18C/D “Хорнет” ( Hornet ) і F/A-18E/F “Супер Хорнет” ( Super Hornet ) виконали чотири бойових вильоти і скинули 36 КерАБ GBU – 12F/B, оснащених недавно вдосконаленими комплектами наведення “Пейвуей II” ( Paveway II DMLGB ). Ці авіаційні засоби ураження застосовувалися в тактичних сценаріях для ураження стаціонарних цілей, причому всі призначені цілі були уражені.

Для підвищення точності наведення штатних КерАБ “Пейвуей II” з лазерною головкою самонаведення застосовується додаткова інерціальна система наведення, коректована за сигналами глобальної супутникової навігаційної системи GPS. Це забезпечує високоточне ураження стаціонарних і мобільних цілей у будь-яких метеоумовах.

Комплект з апаратурою наведення, що встановлюється на авіабомбі може діяти тільки в лазерному режимі, в режимі наведення за допомогою ІНС і ГСНС або в обох режимах одночасно для забезпечення можливості ураження різних цілей в одному вильоті літака -носія.

У проведених випробуваннях брали участь екіпажі Центру ударних і повітряних операцій, 9-ої ескадрильї авіаційних та оціночних випробувань VX -9 “Вампір” зі станції авіаційного озброєння ВМС у Чайна -Лейк (штат Каліфорнія).

До теперішнього часу компанія “Локхід Мартін ” удосконалила для ВМС США понад 7 тисяч комплектів наведення “Пейвуей II” для КерАБ з дворежимними лазерними системами наведення. Крім того, компанія поставила понад 65 тисяч комплектів лазерних систем наведення і більше 125 тисяч удосконалених навчальних бомб із лазерними системами наведення для ВМС, ПС, Корпусу морської піхоти США і зарубіжних замовників.

 

06.09.2013 Великобританія і Норвегія разом будуть обслуговувати F -35.

 

Великобританія і Норвегія досліджують можливості співпраці по спільному матеріально – технічного обслуговування і підготовки персоналу для закуповуваних винищувачів п’ятого покоління F -35.

Заява про можливість співпраці було зроблено главами військових відомств обох країн 5 вересня. Як йдеться в заяві, об’єднання зусиль у цій сфері значно підвищить ефективність експлуатації літаків у Європі. Останній приклад співпраці такого роду був 60 років тому під час прийняття на озброєння винищувача Vampire. Норвежці бажають взяти участь, зокрема, в технічному обслуговуванні двигунів Pratt & Whitney F135 ( в якості кандидата пропонується державна компанія AIM Norway ).

Норвегія вже має парламентський дозвіл на закупівлю 10 винищувачів F- 35А з 52 запланованих. Як очікується, перший норвезький винищувач цього типу прибуде на базу ПС Олланд в 2017 році, первісна оперативна готовність має бути досягнута в 2019 році. Перші чотири машини будуть базуватися в США для навчальних цілей.

Тим часом, Великобританія веде переговори з компанією Lockheed Martin про закупівлю чотирьох F- 35B з укороченим зльотом і вертикальною посадкою. Три літаки вже закуплені, готується контракт на четвертий. Наступний контракт про придбання від 12 до 18 машин буде укладений в четвертому кварталі цього року. Перший серійний британський літак буде поставлений в 2016 році і буде базуватися в США, його боєготовність буде досягнута в 2018 році.

 

07.09.13. Почалося найбільше в Чехії військове авіашоу

 

Найбільше в Чехії військове авіашоу Czech International Air Fest – CIAF почалося в суботу в місті Градец-Кралове.

“У Градець-Кралове глядачі побачать військові літаки, гелікоптери  і пілотажні групи з 11 країн світу”, – сказав прес-секретар авіашоу Томаш Отруба.

За його словами, всього буде представлено близько 70 одиниць техніки, у тому числі гелікоптери Cobra, Mи-24 і Mи-35, винищувачі JAS.39 Gripen, Су-27.

“Погода стоїть дуже хороша, ми очікуємо понад 50 тисяч глядачів”, – зазначив прес-секретар авіашоу.

 

07.09.13. Шойгу призупинив випробування двох АПЧ через невдалий пуск “Булави”

 

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу прийняв рішення про призупинення державних випробувань атомних підводних човнів «Олександр Невський » та «Володимир Мономах» та проведення п’яти додаткових пусків міжконтинентальних балістичних ракет (МБР ) «Булава» із-за невдалого пуску ракети цього типу.

Напередодні в акваторії Білого моря в ході проведення державних випробувань атомної підводного крейсера стратегічного призначення «Олександр Невський» був проведений пуск МБР «Булава» по полігону Кура на Камчатці. Ракета штатно вийшла з пускового контейнера, однак на другій хвилині польоту стався збій в роботі її бортової системи.

Шойгу прийняв рішення «про призупинення державних випробувань»  з метою підтвердження заданих тактико-технічних параметрів МБР «Булава».

Працює комісія під керівництвом головнокомандувача ВМФ Росії адмірала Віктора Чиркова щодо з’ясування причин неуспішного пуску МБР «Булава».

Нагадаємо, підводні човни  «Володимир Мономах » і «Олександр Невський» належать до проекту 955 «Борей». За планами командування ВМФ Росії, ці стратегічні субмарини стануть основою морських стратегічних ядерних сил Росії після 2018 року, коли будуть виведені з бойового складу флоту підводні човни  проектів 941 «Акула » і 667 БДР і БДРМ («Кальмар » і «Мурена»).

Як повідомлялося раніше, «Олександр Невський» повинен був поповнити склад флоту до середини листопада після проходження держвипробувань, а «Володимир Мономах» – не пізніше грудня 2013 року. 

Основне озброєння кораблів – «Булава ». Кожен підводний човен може нести до 16 таких ракет з дальністю польоту понад 10 тис. км. Ці МБР оснащені головними частинами індивідуального наведення на ціль.

Випробування “Булави” супроводжувалися серйозними проблемами. З перших 13 випробувальних пусків більше половини завершилися невдачами. В результаті був звільнений Юрій Соломонов – гендиректор Московського інституту теплотехніки – розробника «Булави». За ним залишився пост генерального конструктора стратегічних ракет наземного базування.

Серія випробувань «Булави» в 2010-2011 роках завершилася успішно, в результаті чого ракету було рекомендовано прийняти на озброєння ВМФ Росії.

На думку спостерігачів, рішення Сергій Шойгу означає, що цього року широко розрекламовані ракетоносці четвертого покоління не підтримають морське угруповання стратегічних ядерних сил. Нагадаємо, наприкінці липня президент Росії Володимир Путін зажадав від військових передати ВМФ в цьому році «Невського», «Мономаха » і головний атомний підводний крейсер «Северодвинск ».

Передбачається, що в рамках держпрограми озброєння до 2020 року буде передано вісім ракетних підводних крейсерів стратегічного призначення: три проекти 955 (шифр “Борей” ) і п’ять проекту 955А (шифр «Борей – А»).

 

 

 

Світ