fbpx
Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (19.08.13 – 26.08.13)

Міжнародні новини у сфері безпеки та оборони (19.08.13 – 26.08.13)

Світ

19.08.13. Стратегічний бомбардувальник ПС США розбився в штаті Монтана

 

В американському штаті Монтана в понеділок зазнав аварії стратегічний бомбардувальник США В-1В.

Двом пілотам і двом членам екіпажу вдалося катапультуватися. За попередньою інформацією, вони отримали незначні травми.

Бомбардувальник, приписаний до авіабази в штаті Південна Дакота, впав в віддаленої місцевості в 270 км на південний схід від міста Біллінгс. До місця катастрофи прибули  рятувальні служби.

Про те, чи було на борту бомбардувальника будь-яке озброєння, не повідомляється. Причина аварії поки невідома.

Стратегічний бомбардувальник В-1В Lancer із змінною геометрією крила створювався в кінці 1970-х років в якості носія ядерної зброї, однак зараз він переобладнаний для доставки до цілей високоточних неядерних боєприпасів.

 

19.08.13. ОАЕ зацікавилися російськими ракетами

 

Об’єднані Арабські Емірати зацікавились російськими протикорабельними і протирадіолокаційних ракетами типу Х-31. ОАЕ можуть підписати з корпорацією «Тактичне ракетне озброєння» (КТРО) контракт на надання інформації про ракети Х-31А і Х-31П, включаючи вартість і технічні дані.

Вартість можливого контракту оцінюється в 14 мільйонів доларів, а термінами його виконання називаються 2014-2015 рік. Інші подробиці щодо потенційної угоди не уточнюються. У тексті річного звіту КТРО відомості про операцію з ОАЕ відсутні. 

В КТРВ оголосили, що ракети типу Х-31 можуть бути використані на бойових літаках неросійського виробництва. Зокрема, корпорація підготувала для «Рособоронекспорту» пакет документів щодо можливої інтеграції Х-31 в систему озброєння французьких винищувачів Rafale, які має намір придбати Індія і які беруть участь у тендері ОАЕ на постачання бойових літаків.

Раніше французький військовий бюлетень TTU повідомляв, що французька компанія Dassault почала переговори з КТРО щодо інтеграції ракет типу Х-31, а також Р-73 і РВВ-АЕ класу «повітря-повітря» до складу озброєння винищувачів Rafale. Подібні роботи, імовірно, планується виробити в інтересах ПС Індії, які вважають оригінальний французький ракетний пакет, пропонований разом з Rafale, занадто дорогим.

Ракети типу Х-31 надходять на озброєння з 1989 року. Версія Х-31А призначена для ураження кораблів водотоннажністю до 4,5 тисячі тонн. Ця ракета оснащена активною радіолокаційною головкою самонаведення. Вона може вражати цілі на дальності до 70 кілометрів. У свою чергу Х-31П є протирадіолокаційною ракетою, оснащеною пасивною радіолокаційною головкою самонаведення. Ця ракета може використовуватися як проти морських, так і проти наземних цілей.

 

22.08.13. Північ Ізраїлю піддався ракетному обстрілу  

 

Невідомі бойовики вдень 22 серпня запустили як мінімум чотири некеровані ракети з південної частини Лівану через кордон до Ізраїлю.

За даними ізраїльської поліції, три ракети розірвалися на півночі країни, не заподіявши ніякого істотного збитку, одна ракета була перехоплена системою ПРО «Залізний купол».

У містах на півночі Ізраїлю була оголошена повітряна тривога, місцевих жителів закликали триматися поблизу від сховищ, здатних витримати влучення ракети.

Відповідальність за обстріл поки ніхто на себе не взяв, ні ліванські, ні ізраїльські офіційні особи поки не коментують ситуацію.

Тижнем раніше лідер ліванського угрупування «Хізбалла» шейх Хасан Насралла заявив, що його соратники готові протистояти «будь-якої агресії з боку сіоністів». Крім того, «Хізбалла» взяла на себе відповідальність за підрив джипа з ізраїльськими військовослужбовцями, що стався на початку серпня.

Ліванські екстремісти і Ізраїль влітку 2006 року два місяці вели повномасштабну війну, що закінчилася внічию. Тоді «Хізбалла» обстрілювала суміжну територію некерованими ракетами, а у відповідь ізраїльська армія знищувала об’єкти угруповання на території Лівану.

 

23.08.13.  Ізраїль завдав авіаудару по Лівану

 

ПС Ізраїлю в п’ятницю вранці завдали удару по цілі поруч з Бейрутом у відповідь на ракетний обстріл ізраїльської території з Лівану.

Наліт був здійснений успішно, і всі літаки, що брали участь в ньому повернулися на базу. По якому об’єкту було завдано удару, не повідомляється. Представник ЦАХАЛ зазначив, що Ізраїль вважає владу Лівану відповідальною за прояв ворожої активності на території їх країни.

У четвер четверо ізраїльтян з числа мирних жителів північних районів країни були госпіталізовані після ракетного обстрілу з території Лівану. Після цього Армія оборони Ізраїлю спростувала повідомлення арабських ЗМІ про повітряні або артилерійські удари по півдню Лівану, а керівник армійської прес-служби генерал Йоав Мордехай назвав подію «ізольованим інцидентом», який може залишитися без наслідків.

 

24.08.13. «Апач» – бойовий гелікоптер теперішнього і майбутнього часу 

 

Компанія General Electric Aviation (Лінн, Массачусетс, США) отримала замовлення за твердою фіксованою ціною на виробництво 72 турбовальних двигунів T700-GE-701D і запчастин на суму 57,5 млн. дол США для оснащення 36 ударних гелікоптерів АН-64Е, закуплених Південною Кореєю.

Гелікоптери  новітньої модифікації AH-64E / Block III почали серійно будуватися з 2006 року,  до кінця 2014 року всі гелікоптери, що випускаються на заводі в Меса (Арізона), будуть цієї версії. Інтерес до цього гелікоптера, створеного на основі планера 1980-х років і який отримав можливість керувати діями безпілотних літальних апаратів, не зменшується.

AH-64 Apache домінує по всьому світу, придбані Великобританією, Єгиптом, Грецією, Ізраїлем, Японією, Кувейтом, Нідерландами, Саудівською Аравією, Сінгапуром та Об’єднаними Арабськими Еміратами.

В останні десятиліття «Апач» затьмарив експортний успіх гелікоптерів попереднього покоління Bell Helicopters AH-1 і успішно конкурує з іноземними машинами цього класу Eurocopter Tiger, AgustaWestland A/T129, російськими Ми-28 і Ка-52. У плані розповсюдження тільки російський гелікоптер сімейства Ми-24/25, також створений в 1980-х роках, може скласти конкуренцію «Апач», але за кількістю поставлених машин він поступається американській машині.

Гелікоптери версії AH-64E / Block III замовлені США (заплановано 638), Південною Кореєю (36), Саудівською Аравією (до 70) і Тайванем (30). По лінії іноземних військових продажів уряду США запити на постачання цих машин представили Індія (22), Індонезія (8), Катар (24), ОАЕ (60), очікуються нові замовлення.

Більшість гелікоптерів AH-64E / Block III для армії США будуть модернізованими, іноземні клієнти отримають гелікоптери нової побудови.

 

22.08.13 Японія планує отримати перший БЛА RQ-4 «Глобал Хоук» в 2015 ф.р.

 

Уряд Японії прийняв рішення включити закупівлю першого висотного розвідувального безпілотного літального апарату RQ-4 «Глобал Хоук» в бюджет наступного фінансового року, що дозволить отримати його вже в 2015 ф.р.

Бюджет Міністерства оборони на наступний рік буде включати 200 млн. йен (2,022 млн. дол) на дослідження ефективності та вартості програми придбання RQ-4.

В даний час МО Японії вибирає місце для розгортання БЛА, при цьому особлива увага приділяється авіабазі «Місава» ПС США в префектурі Аоморі. ПС самооборони Японії і ПС США планують використовувати БЛА «Глобал Хоук» спільно.

Крім того, бюджетний запит на 2015 ф.р. також включатиме 4 млн. йен (40,44 тис. дол) на дослідження ефективності та вартості програми придбання нових літаків ДРЛВ, 1,3 млрд. йен (13,143 млн. дол) на придбання двох літаків-амфібій, 1,5 млрд. йен (15,165 млн. дол) на навчальне обладнання, 1,7 млрд. йен (17,187 млн.  дол) планується включити до бюджетного запиту на передислокацію ЗРК «Петріот» PAC-3 в Ічігая (Токіо) для постійного базування.

Уряд Японії в грудні минулого року заявило про намір реалізувати програму закупівлі висотних розвідувальних безпілотних літальних апаратів RQ-4 «Глобал Хоук» з метою збільшення можливостей з ведення спостереження і збору інформації. Раніше повідомлялося, що придбання буде включено в середньостроковий план оборони на 2011-2016 рр..

Дана закупівля дозволить більш ефективно протидіяти тиску Китаю відносно островів Сенкаку, і здійснювати збір інформації про бойовий потенціал ЗС КНДР. Крім того, апарат може використовуватися для збору даних про радіоактивне зараження місцевості.

Колишній уряд Японії мало намір розглянути питання купівлі розвідувальних БЛА в довгостроковій перспективі, однак Кабінет прем’єр-міністра Сінзо Абе, що прийшов до влади, ймовірно, прискорить процедуру придбання безпілотної системи спостереження зважаючи на зростання числа інцидентів з проникненням китайських кораблів і літаків в територіальні води і повітряний простір навколо Сенкаку .

Купівля американських БЛА також дозволить ЗС Японії отримати інформацію для розробки проекту національного розвідувального безпілотного літального апарату.

 

22.08.13. Компанія «Боїнг» випустила 250000-й комплект JDAM

 

20 серпня компанія Boeing випустила  250000-й комплект наведення JDAM (Joint Direct Attack Munition). Серійне виробництво надійних і недорогих комплектів, що дозволяють перетворювати некеровані боєприпаси в керовані, ведеться з 1998 року. Компанія на своєму об’єкті в Сент-Чарльз щодня виробляє більше 40 таких виробів.

Комплект наведення дозволяє боєприпасам наносити точні удари на відстані більше 15 морських миль (приблизно 28 км), забезпечуючи поразку важливих цілей у будь-яку погоду, вдень і вночі з мінімальним ризиком для екіпажів літальних апаратів. Нові версії  –  Laser JDAM і JDAM Extended Range можуть наводити зброю на рухомі цілі з збільшеної  відстані, використовуючи перевірені технології.

«Це велика честь для нас протягом 15 років виробляти JDAM для ПС, ВМС США і наших союзників. Зброя, оснащена цим комплектом наведення, має неперевершену точність і надійність ураження цілей », говорить віце-президент, генеральний менеджер систем глобального удару компанії Деббі Руб (Debbie Rub).

 

22.08.13. Лукашенко дав «відмашку» на створення російської авіабази в Ліді

 

Про це можна судити за підсумками президентської наради про подальші напрямках будівництва та розвитку Збройних Сил Білорусі , що відбулося 20 серпня.

«Міністерству оборони ставлю завдання приступити до практичної реалізації досягнутих з Російською Федерацією домовленостей з авіації і системам протиповітряної оборони», – сказав Олександр Лукашенко. При цьому він зазначив, що робити це потрібно «з урахуванням результатів недавніх зустрічей з міністром оборони і наших домовленостей з президентом Росії Володимиром Путіним».

Висновок напрошується сам собою. По-перше, недавні «досягнуті з Російською Федерацією домовленості з авіації» якраз і передбачають розміщення на території Білорусі російської авіаційної військової частини. До кінця 2013 року це має матеріалізуватися у вигляді появи військової комендатури і ланки винищувачів, а в подальшому – несення бойового чергування з ППО повноцінним авіаційним полком. Очевидно, що ні про які інші домовленості білоруський лідер не мав на увазі.

По-друге, «нещодавні зустрічі з міністром оборони» Росії Сергієм Шойгу відбулися у квітні місяці і в цілому були присвячені саме створенню російської авіаційної бази на білоруській території (саме таке найменування «проштовхують» росіяни). Саме тоді і ставив Кужугетович у главу кута «домовленості з президентом Росії Володимиром Путіним», фактично не залишаючи шансів для «відступу» О.Лукашенко.

По-третє, «системи протиповітряної оборони» – це ніщо інше, як плановане постачання в Білорусь чотирьох додаткових дивізіонів ЗРК С-300П, про яку також ішлося в ході візиту С. Шойгу до Мінська.

Зі свого боку залишається тільки запитати, а чому ж досі білоруське військове відомство не «починало роботи з практичної реалізації досягнутих з Російською Федерацією домовленостей з авіації»? Швидше за все, тому, що знаходилося в легкій розгубленості. Адже, з одного боку, Глава держави після розмови з міністром оборони Росії допустив, що це не обов’язково може бути авіабаза – за його словами, це могла б бути і поставка у ВПС і війська ППО Білорусі сучасних російських винищувачів. А з іншого – одночасно доводилося забезпечувати рекогносцировку російськими фахівцями власних військових аеродромів з подальшим схваленням висновку про дислокації авіабази в м. Ліді.

Фактично, в той час, коли Москва примушувала Мінськ до форсування подій у вигляді численних запитів, в міністерстві оборони Білорусі просто чекали політичної волі та уточнюючої  заяви О.Лукашенко. 

 

22.08.13. Літак-розвідник Ту-214ОН передано в дослідну експлуатацію ЗС РФ

 

Літак-розвідник Ту-214ОН передано в дослідну експлуатацію Збройним силам РФ. Як повідомила прес-служба концерну “Вега”, який встановлював на даний літак авіаційну систему спостереження “Відкрите небо” (АСС ВН), акт її льотних випробувань 22.08  затвердив заступник міністра оборони РФ з озброєння Юрій Борисов.

АСС ВН розроблена кооперацією підприємствами вітчизняної промисловості для виконання Росією своїх зобов’язань в рамках Договору з відкритого неба (ДВН). Основне завдання договору – забезпечити країні, що його підписала, безперешкодні польоти над територіями всіх держав-учасників (до 2013р. – 34 країни). Країни-учасниці договору мають право створювати і використовувати спеціально обладнаний неозброєний літак з розміщеною на борту апаратурою спостереження з обмеженою роздільною здатністю.

Літак Ту-214 є подальшим розвитком (модифікацією) літака Ту-204-100 і відрізняється збільшеною злітною масою і більшою дальністю польоту з повним комерційним навантаженням. Ту-214 – середньомагістральний регіональний пасажирський літак, розроблений АНТК ім.А.Н.Туполева. Перша партія Ту-204-200 (Ту-214) була запущена в серійне виробництво в другій половині 1994р.

 

23.08.13. Британські ПС завершили випробування нового Chinook 

 

ПС Великобританії завершили льотні випробування модернізованого важкого транспортного гелікоптера Chinook HC.6, що представляє собою змінену версію гелікоптера CH-47F. Випробування машини проводилися на базі ВМС США Патаксент-Рівер в Меріленді 15 квітня ─ 10 серпня 2013. Постачання першого модернізованого гелікоптера очікується в кінці поточного року.

На час випробувань ВМС США надали Boeing і пілотам ПС Великобританії кілька випробувальних майданчиків на базі Патаксент-Рівер. Зокрема, мова йде про посадкові майданчики із змінним кутом нахилу, смугах для відпрацювання маневрування на землі, а також інструменти з відпрацювання підйому різних за масою вантажів. Всі випробування були визнані успішними.

Міністерство оборони Великобританії в 2009 році розмістило замовлення на постачання 24 гелікоптерів Chinook, проте пізніше скоротив обсяг закупівлі до 14 машин. Виробництвом гелікоптерів займається американський авіабудівний концерн Boeing. Як очікується, всі машини будуть передані міністерству оборони Великобританії до кінця 2015 року.

Chinook HC.6 відрізняється від базової версії цифровою системою управління польотом, а також набором бортового обладнання та систем зв’язку, сумісним з британськими стандартами гелікоптерів HC.2, HC.2A і HC.3, по яких раніше створювалися CH-47 для Великобританії. Крім того, на Chinook HC.6 встановлюються більш потужні турбовані двигуни Honeywell T55-L-714.

В даний час на озброєнні ПС Великобританії перебувають 24 транспортних гелікоптера Chinook версій HC.2/2A/3. Найближчим часом планується завершити модернізацію гелікоптерів  HC.2/2A, які після цього отримають позначення HC.4.

 

23.08.13. ВМФ США розширить присутність у Середземному морі через ситуацію в Сирії  

 

ЗС США розширять свою присутність у Середземному морі через ситуацію в Сирії. 

Есмінець «Махан», у якого закінчився термін чергування і який повинен був повернутися на базу в Вірджинії, залишиться в Середземномор’ї. Кількість військових кораблів такого типу в регіоні, таким чином, збільшиться до чотирьох.

Разом з тим, представник Пентагону підкреслив, що ВМФ США не отримував будь-яких наказів про підготовку до військових операціях, пов’язаних з Сирією.

Пізніше міністр оборони США Чак Хейгел заявив, що президент США Барак Обама віддав розпорядження представити всі різні варіанти дій залежно від розвитку ситуації в Сирії. В даний час, за словами Хейгела, Пентагон вже оцінює можливі сценарії.

Ситуація в Сирії, де протягом двох з половиною років триває громадянська війна, знову привернула до себе підвищену увагу світової спільноти, після того як 21 серпня з’явилися повідомлення про великої хімічної атаки поблизу Дамаску, що забрала життя 1300 осіб. Хто саме стоїть за атакою – урядові війська або повстанці – поки неясно.

23 серпня в адміністрації Барака Обами підкреслили, що Сполучені Штати не розглядають можливості відправки своїх солдатів до Сирії. Разом з тим, питання про непрямому втручанні США в конфлікт поки залишається відкритим.

 

Світ