fbpx
Що там у Сирії – хроніка подій за 4 серпня

Що там у Сирії – хроніка подій за 4 серпня

Близький Схід Світ Сирія

Порівняємо дві карти – одна трьох річної давнини станом на 1 серпня 2015 р. та іншої станом на 1 серпня 2018 р. Кольори: червоний – режим асада, зелений – про-турецькі повстанці, чорний – ISIS, жовтий – YSP / SDF, синій – Ізраїль).

Не маючи змоги досягти перемогу лише у військовий спосіб, ху#ло затіяв Астанінський формат для вичавлення необхідних йому рішень зі своїх «союзників». Але після надцятого раунду цих перемов, можемо констатувати їх наслідки, як провал. А саме чому, я розкрою нижче.

Голова виконавчої ради Сирійської демократичної ради (політичний лідер Сирійських демократичних сил/SDF) Ільхам Ехмед в інтерв’ю арабському телеканалу заявила: «Ніякі райони під контролем СДС не будуть передані сирійському уряду. Сучасна система Дамаску повинна бути змінена на демократичну систему для підтримки всіх прав Сирії».

Туреччина надовго: Структуровані Туреччиною військові угруповання на окупованій півночі Сирії оголосили про створення Сирійської національної армії (СНА), яка за оціночними даними складається з 5 корпусів, кожен приблизно по 5-10 тис. бійців. Чотири з них розгорнуті в Північному Алеппо – регіони Африн, Азазе, Аль Баб, Джерабулус. 4-й корпус був сформований в Хомсі і виведений в Північне Алеппо. 5-й корпус почав формуватися вже поза територіями “турецького протекторату” (“Оливкова гілка / Щит Євфрату”).
У зв’язку з цим, а скоріш за все як логічне продовження політики яку проводять османи на півночі Сирії – в подальшому буде можливий перехід найбільших угруповань, які розміщуються в останньому анклаві повстанців – Ідлібі (ХТШ та інші) до складу СНА. Цей перехід розглядається як самий вірогідний сценарій на якій підуть турки, щоб не втрачати ініціативу в підконтрольних регіонах Сирії. Про московитські «холєлкі» мовити не будемо. Більше того, нова назва – нові можливості, а вірніше ребрединг повстанського руху в Сирії пов’язаний також з тим, що на початковому етапі низка повстанських угруповань різної ісламізації мала зв’язки з радикальними терористичними організаціями, Аль-Каїдою в т.ч. Тому м’яко кажучи мета ребредингу є зміна відношення до угруповань (їх лідерів) з боку європейських держав, з можливістю в подальшому бути учасниками переговорних процесі на рівні, який може привести до незалежності та їх визнання. Також імовірно цей шлях – створення підконтрольної квазі-держави на своїх кордонах є метою і для турків.

У міру переходу нових територій під контроль режиму асада в рази збільшується кількість заарештованих і убитих в катівнях і закатованих на смерть сирійців. Так, якщо в червні в катівнях режиму загинув 91 сирієць, то в липні число убитих зросла до 547 осіб.
Ці дані не входять в число декількох тисяч убитих раніше в катівнях сирійців, відомості про яких були опубліковані режимом в середині-кінці липня.

Ідліб-Алеппо: Про-асадовські джерела: наступу на Ідліб не буде (“100%”). Операція в горах Латакії і Аль-Габ планується, але може бути також скасована, якщо Туреччина прийме в цих районах заходи проти ХТШ. Йдеться ймовірно про припинення вже регулярних нападів на базу рашистів в Хмеймімі. А про турецькі «заходи» проти ХТШ я писав вище. В любому випадку це надовго.

У провінції Ідліб до 2011 року проживало 1, 5 млн. Кількість внутрішніх переміщених осіб в даний момент оцінюється мінімум в 1,2 млн. В цілому на підконтрольних опозиції районах Великого Ідлібу може знаходиться до 3.3 млн. чол.

Вибуховий пристрій вибухнув в селі Сармін в сільській місцевості Ідлібу.

Бійці ХТШ обстрілюють позиції САА в районі Кастелло на півночі міста Алеппо.

Сирійська арабська армія обстріляла Тель Хуваш та Латамінах в Північній Хамі, а в ночі запальну вальними боєприпасами обстріляли н.п. Бідама (2-3 км від Туреччини).

Дараа: Російська військова поліція попрямувала в п’ятницю в регіон Аль-Ладжат, де було досягнуто угоду про примирення, але де, на відміну від прикордонних регіонів, розквартировані бойовики різних формувань, що підтримують асада. Причиною стали повідомлення про масові грабежі і незаконних арештах громадян, які чинять там підрозділами “республіканської гвардії”, до складу якої входять і іракські шиїтські бойовики-джихадісти з “Абу аль-Фадль аль-Аббас”.

Ісламська держава (ISIS): Сирійські демократичні сили також звільнили від ісламської держави – Аль-Кантара, Гудран аль-Нам, Альбувар, Абу-Хілана, Макат, Аль-Бургут, Абу-Шейх, Бір Дамім і Мугайлат. Таким чином, сирійсько-іракський кордон повністю контролюється СДС.

Далі буде…

Близький Схід Світ Сирія