fbpx
Активний захист потрібний негайно. Росія це знає, а Польща?

Активний захист потрібний негайно. Росія це знає, а Польща?

Даміан Ратка Даміан Ратка
БМП Бронетехніка БТР Європа КАЗ Польща Світ Сусіди Танк

Оригінальний матеріал польською мовою розміщений на Defence24 — найбільшому польському порталі, присвяченому оборонно-промисловому комплексу, збройним силам і геополітиці під назвою
Aktywny pancerz niezbędny od zaraz. Rosja to wie, a Polska?

Захищеність і живучість бронетехніки постійно вдосконалюються. Одним із рішень, яке зараз стрімко розвивається, є системи активного захисту. Цей розвиток помітний і серед потенційних опонентів Польщі.

Активний захист бронетехніки є обов’язковим

Закони фізики невблаганні. Беручи до уваги обмеження ваги та розмірів, неможливо покрити всю поверхню бронетехніки настільки, щоб забезпечити високу живучість на полі бою лише бронею. Особливо в реальності, де з’явилися нові загрози, такі як малі літаючі безпілотні FPV системи та боєприпаси Lancet, які можуть атакувати менш захищені поверхні транспортних засобів.

Танки та інша техніка вже піддавалися ударам протитанкових засобів типу “верхня атака”, які атакували цілі з верхньої півкулі, хоча Росія їх не застосовувала. Однак зараз Москва впроваджує і безпілотники FPV, і північнокорейські ПТРК, а в майбутньому, ймовірно, до них приєднаються й інші системи, оскільки технології вже є – наприклад, в Ірані, який співпрацює з Росією.

Це не означає, що бронетехніка втратила сенс існування. Навпаки, в епоху систем FPV і все більш досконалих протитанкових керованих ракет, широкого використання артилерії, піхота стає ще більш вразливою і зазнає величезних втрат, особливо якщо вона не має підтримки бронетехніки, яка може транспортувати її під броньовим захистом і надавати безпосередню підтримку.

Але для підтримки високого рівня живучості та маневреності броню бойових машин, таких як танки, БМП і БТР (і, можливо, інші машини), необхідно доповнити новими рішеннями, щоб заповнити прогалини в броньовому захисті внаслідок цих обмежень по вазі та розміру.

В першу чергу це системи активного захисту (АЗ), що здатні нейтралізувати різноманітні загрози різними способами, від ручних протитанкових гранатометів, через протитанкові керовані ракети, кумулятивні та осколково-фугасні боєприпаси, що стріляють із танкових гармат, до FPV-дронів.

Країни інвестують у системи активного захисту транспортних засобів

Ізраїльська армія застосовує їх найбільш широко в світі, що дозволило їй істотно обмежити можливості бронетанкових сил у війні проти ХАМАС і Хезболла – збройних формувань, які не мають у своєму розпорядженні звичайних збройних сил, але мають велику насиченість різноманітними типи легкої протитанкової зброї разом з досвідом їх застосування і, отже, специфічними можливостями, які можуть серйозно загрожувати бронетанковим підрозділам у складній місцевості.

В даний час у великих масштабах АЗ впроваджуються армією США і вони мають бути поступово впроваджені британською армією, Бундесвером, Armée de Terre і збройними силами Туреччини, а також інші менші армії країн-членів НАТО, включаючи Нідерланди.

Цю тенденцію помітили країни, які вороже ставляться до країн НАТО чи Заходу в цілому. Росія, Китай і навіть Північна Корея розробляють свої системи, якщо бути точним, навіть Північна Корея, ВВП якої в 2019 році оцінювався в 16,3 мільярда доларів і, мабуть, не сильно змінився з тих пір, для порівняння, ВВП Польщі в 2024 році склав 880,055 мільярда доларів .

Звичайно, найбільше нас цікавить Росія, яка є найбільшою загрозою для Польщі. А росіяни, хоч і боляче, але повільно, але впевнено прагнуть того, щоб їхня бойова бронетехніка, особливо танки, була оснащена АЗ.

Звісно, ​​на це впливає і досвід України, і величезні втрати росіян у людях і техніці. У матеріалах нижньотагільського заводу «Уралвагонзавод» свідчать, що росіяни повільно, але послідовно реалізують план оснащення танків системою активного захисту «Арена-М», видно елементи системи, що встановлюються на виготовлені та модернізовані танки. На даний момент масштаби, ймовірно, не великі, але з часом кількість обладнаних таким чином транспортних засобів буде збільшуватися. Додамо, що роботи з активного захисту в Росії велися ще з часів СРСР, але тільки після втрати кількох тисяч танків – у тому числі відносно сучасних, таких як Т-72Б3М, Т-80БВМ, Т-90М. і незважаючи на додаткову броню у вигляді «мангалів» – що було прийнято рішення про серійну установку активного захисту на нову техніку.

На даний момент неможливо сказати, які реальні можливості комплексу «Арена-М», достеменно відомо лише те, що він здатний перехоплювати реактивну гранату, випущену з ручного протитанкового гранатомету і протитанкову керовану ракету, хоча є твердження, що він також здатний перехоплювати протитанкові керовані ракети Top Attack, і тому після відповідних модифікацій це може бути система, здатна знешкоджувати боєприпаси, що зависають [скиди, – ред.], і безпілотники FPV.

І де в цьому всьому Польща?

Мабуть, слід поставити принципове питання, адресоване Міністерству національної оборони, які дії проводяться щодо закупівлі систем активного захисту транспортних засобів? Танки M1A1FEP сертифіковані для встановлення системи активного захисту, танки M1A2SEPv3 повністю інтегровані з такою системою на заводському стандартному рівні, танки K2PL також повинні бути оснащені такою системою на заводі, але важливо придбати також АЗ для танків Abrams. З простої причини, тому що 18-та механізована дивізія з новою технікою прийде в бойову готовність першою, вона розгорнута на складному напрямку і потенційний противник у разі загрози зосередить на ній свій вплив. На жаль, має досвід боротьби з сучасними танками.

Однак це лише частково вирішує проблему, АЗ мають оснастити БМП «Борсук», а в перспективі – важкі БМП, закупівля яких ще планується. Враховуючи досвід України, слід закуповувати системи для колісних бронетранспортерів і навіть для техніки, що діє в тилу, наприклад, САУ, гаубиці, броньовані машини підтримки.

Танк Challenger 3. Фото: Rheinmetall

Тут, власне, інша проблема, дуже серйозна проблема, яку треба вирішувати. Тож це ще одне питання до Міноборони, чому не розробляється національний АЗ? Це питання тим більше серйозне, що нещодавно в Польщі була розроблена національна система і навіть продемонстровано роботу демонстратора технологій, здатного перехоплювати гранати, випущені з протитанкового гранатомета.

Купівля систем активного захисту необхідна з багатьох причин, перш за все, і це добре знати тим, хто приймає рішення. Йдеться про життя бійців, це найважливіший аргумент для придбання такого типу систем, життя та здоров’я наших бійців безцінні. По-друге, живучість бойової техніки на полі бою. Це цінне обладнання, і для підвищення його живучості необхідно застосувати всі можливі рішення. Це не тільки економить кошти, вкладені у військову техніку, а й покращує бойові можливості підрозділів, оснащених такою технікою. Ми повернемося до витрат пізніше.

По-третє, розвиток галузі, чи то в рамках співпраці з уже діючими виробниками систем активного захисту транспортних засобів, чи, перш за все, в рамках інвестицій у дослідження та розробку власної, вітчизняної системи цього класу, такі дії мають вже були прийняті в минулому, і, на жаль, цілеспрямовані зусилля та ресурси були витрачені даремно, тому що ця система в тій чи іншій формі не надійшла у виробництво і не використовувалася як військове обладнання.

Ось ще один аргумент для тих, хто приймає рішення. Ця система не повинна бути ідеальною з самого початку, тому що її потрібно постійно розвивати та вдосконалювати. Жодна зарубіжна система не була ідеальною з самого початку, але вона вдосконалювалася під час виробництва, а часто і під час бойового використання, під час якого збиралися дані, аналізувалися та вдосконалювалося реалізоване рішення, а також одночасно розроблялися інші альтернативні рішення.

Багато різних дослідницьких і промислових центрів, як державних, так і приватних, можуть брати участь у таких проектах, що дозволить їх розвиток, оскільки системи активного захисту включають такі елементи, як електроніка, програмне забезпечення, противоракети, а також радарні та електрооптичні датчики. Більше того, у цих сферах польська промисловість вже має потенціал для створення такої системи, але для успіху такої програми потрібні рішення та державна підтримка.

Гаразд, тепер давайте відразу перейдемо до витрат на придбання систем. Звичайно, загальна вартість закупівлі – це не тільки самі системи активного захисту, а й уся матеріально-технічна база для їх обслуговування, належного зберігання, експлуатації та навчання. Якщо поглянути на досвід країн-союзників, які інтегрують у свою техніку системи активного захисту, наприклад танки Abrams і БМП CV-90 або Bradley, то видно, що витрати на закупівлю активного захисту загалом не перевищують 10%. витрати на придбання нової бойової платформи. І живучість бойової машини стрімко зростає . Іншими словами, придбавши АЗ – хоча він не буде повністю ефективним – ми підтримуємо значну частину танків і бойових машин, які інакше були б виключені з бойових дій.

Також потрібно знати поточну вартість бойових машин. 366 танків M1A1FEP і M1A2SEPv3 разом із усім обладнанням, матеріально-технічним забезпеченням, навчанням, запасними частинами та боєприпасами на загальну суму 5,95 мільярда доларів США, тобто понад 24 мільярди злотих. Виходить, що додаткова закупівля комплектів АЗ для 366 танків Abrams – це невелике збільшення витрат у масштабі всієї програми та бюджету Міноборони чи всієї польської держави.

Пам’ятаймо, що життя екіпажів бойових машин безцінне, а техніка настільки цінна (як за фінансовою, так і за бойовою цінністю), що закупівля систем активного захисту машин має бути одним із пріоритетів для Сухопутних військ. Звичайно, різні платформи, через свою специфіку, вимагають різних систем, і в кінцевому підсумку існує велика можливість для національних рішень у цій сфері. Тим паче, що наступним кроком після запровадження активного захисту для найважчої техніки (танків, можливо, БМП і транспортерів) має бути також запровадження її для техніки підтримки. Вони можуть бути трохи менше піддані, наприклад, потужному вогню ПТРК, але вони, безперечно, більш сприйнятливі до ураження боєприпасами, що блукають. Придбання та розвиток активного захисту має здійснюватися паралельно, враховуючи розвиток загроз та потреби польських збройних сил. І перші кроки треба робити вже зараз, бо фактично Військо Польське в цьому питанні вже відстало. І все ж розширені бронетанкові сили є однією з основ розвитку можливостей польських збройних сил.

 

БМП Бронетехніка БТР Європа КАЗ Польща Світ Сусіди Танк