fbpx
Тротилові вибори

Тротилові вибори

Як стало відомо у вівторок увечері, глава УМВС України в Криму Геннадій Москаль звернувся з проханням позбавити статусу біженця керівника екстремістської організації «Ат-Такфір Валь-Хіджра» в Україні. Ним міліція вважає такого собі Худара Раада Махуммада Алжи Бура 1965 року народження, який живе у с. Щербани Полтавської області. Відповідне звернення пан Москаль відправив до Держкомітету у справах національностей та релігій, який, до речі, очолював у 2002 – 2005 рр. 

Офіційним приводом стало те, що пан Худар, за даними міліції, є лідером терористичної організації. Крім того, на думку міліції, саме він керував підготовкою замаху на духовного лідера меджлісу кримсько-татарського народу, народного депутата України від блоку НУНС Мустафу Джемільова.

Як зазначено у зверненні пана Москаля, підозрюваний більше року не проживав за місцем реєстрації і навіть знищив документи, які засвідчують його особу. Наразі Худар перебуває на нелегальному становищі, а правоохоронці прагнуть додати його ім’я до списку осіб, затриманих за підозрою у підготовці терактів і того ж таки замаху на депутата Джемільова.

Про підготовку такого замаху, нагадаємо, заявив міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. «Було отримано інформацію про те, що учасники руху «Ат-Такфір Валь-Хіджра» засудили до смерті лідера меджлісу Мустафу Джемільова та його близьких соратників, про те, що вони готувалися з використанням вогнепальної зброї і вибухових речовин здійснити низку терористичних актів», – заявив Луценко.

Цю заяву було зроблено після того, як українські спецслужби спільно з міліцією затримали кількох учасників угруповання «Ат-Такфір Валь-Хіджра». Сама це угруповання – свого роду секта всередині досить різношерстого «поля» радикального ісламізму й бореться за «ідеологічну чистоту» у лавах тих, хто сповідує іслам. Метод цієї боротьби вкрай простий – терор. Також відомо, що серед виконавців теракту у США 11 вересня 2001 року був член «Ат-Такфір Валь-Хіджра»; сьогодні ця організація є забороненою у 46 країнах.

23 жовтня прес-служба СБУ повідомила про затримання п’ятьох членів угруповання. Згідно з повідомленням, оперативники спецслужби разом з міліцією здійснили низку оперативних заходів у чотирьох районах АРК. У результаті було затримано п’ятьох чоловіків – членів організації. Під час обшуку у лідера організації знайшли автомат Калашникова, вибухівку, детонатори, пропагандистську літературу екстремістського змісту і т.ін.

Крім того, за повідомленням прес-служби, трьох членів даної організації було затримано ще 3 жовтня. У них також вилучили зброю і боєприпаси, а в горах Криму оперативники виявили два підготованих членами «Ат-Такфір Валь-Хіджри» укриття, де зберігалися вибухівка, камуфляж, їжа і та ж сама екстремістська література.

Повідомлення прес-служби СБУ пройшло повз увагу більшості ЗМІ, проте після заяви Луценка навколо даної інформації вибухнув скандал. За словами міністра, насправді правоохоронці затримали лише двох, а не п’ятьох потенційних терористів. А причиною того стала нібито публікація новини на сайті СБУ: після затримання двох зловмисників решта кинулися навтьоки.

Три плюс два

Як заявила «Главреду» прес-секретар СБУ Марина Остапенко, інформація міліції не відповідає дійсності. «Я не хочу сперечатися з МВС. Але затримано саме п’ятьох осіб», – повідомила вона. За словами пані Остапенко, всі затримані перебувають у розпорядженні МВС – адже у СБУ «немає своїх слідчих ізоляторів». Навіщо міліція звинувачує спецслужбу в брехні, пані Остапенко було складно відповісти.

У свою чергу один з головних героїв цієї історії – генерал і народний депутат Геннадій Москаль – запевнив «Главред», що затриманих усе-таки двоє. При цьому пан Москаль уперше вніс ясність щодо імен затриманих. За його словами, їх звуть Ахмет Аміралієв і Ісмаїл Ібрагім. Перший є главою кримського осередка «Ат-Такфіра», другого ж підозрюють у спробі вбивства мулли однієї з кримсько-татарських мечетей у 2008 році.

Водночас з вини СБУ (як запевняє пан Москаль) правоохоронці «проґавили» двох надзвичайно важливих підозрюваних: уже згаданого на початку матеріалу Худара Алжи Бура і деякого Ісмаїла Пуштуна. Раніше деякі газети називали Ісмаїла Пуштуна серед затриманих, проте генерал Москаль цю інформацію спростовує. «І дуже шкода, що ми його не схопили, оскільки це надзвичайно небезпечна людина. Фактично він був «заступником по джихаду» у лідера організації, він професійний терорист», – сказав «Главреду» Геннадій Москаль.

Що стосується двох затриманих, то, як запевняє генерал, вони перебувають під надійною охороною, але ні в чому не зізнаються.

«З бандитом можна домовитися, можна кинути йому якісь «розводки», – як завжди афористично пояснив начальник кримської міліції. – Але не з цими. Це ж фанатики. Вони лише повторюють, що «ви не маєте права нас затримувати», і що «Аллах вас покарає». Вони ж не при своєму розумі, у них навіть очі червоні».

За деякими відомостями, одержаними «Главредом» з цілком компетентних джерел, питання з кількістю затриманих насправді виникло через те, що в СБУ «неакуратно» додали до двох осіб, затриманих під час спецоперації 23 жовтня, і тих трьох, яких схопили ще 3 жовтня. Однак про останніх, як уже сказано, прес-служба СБУ нагадала окремо. До того ж Марина Остапенко наполягає, що 23 жовтня було затримано саме п’ятьох осіб.

«Вбити чим завгодно»

Що стосується можливої підготовки затриманими замаху на главу меджлісу, народного депутата Джемільова, то в міліції впевнені у правдивості цієї інформації.

«Джемільову оголосили «такфір», – пояснив «Главреду» генерал Москаль. – Це вирок, але зовсім не в тому сенсі, що хтось найме кілера і заплатить йому за виконання завдання. Це просто означає, що будь-який член угруповання, опинившись поряд із Джемільовим, зобов’язаний його вбити. Ножем, сокирою, виделкою, ложкою – чим завгодно».

Сам Мустафа Джемільов припустив, що за підготовкою замаху на нього можуть стояти російські спецслужби, зацікавлені в тому, щоб напередодні виборів президента України спровокувати збільшення напруженості в Криму. За його словами, подібну інформацію він отримав «з дипломатичних кіл».

«Під час видворення російського дипломата Лисенка йому висували звинувачення у спробах змістити главу меджлісу, – розповів пан Джемільов «Главреду». – Щоправда, не уточнюється, в який спосіб: демократичний чи пристрелити».

На думку депутата, це могло бути зроблено «з тим, щоб у керівництві кримських татар були проросійськи налаштовані люди».

«Є у нас така партія, яка називає себе «Міль Іт-тірка», у ній 8 чи 9 осіб, ті, які писали листа Медведєву з проханням захистити кримських татар від геноциду з боку України, – дурницю таку писали, – розповів Мустафа Джемільов. – І після грузинсько-російської війни Медведєву (президенту Росії. – Авт.) пропонувалося здійснити такий рейд до України… З’являлися публікації у ЗМІ про те, що в Криму можуть реалізувати такий сценарій: чеченці, які наближені до ГРУ (Головне развідуправління Міноборони Росії. – Авт.) чи перебувають у них на підживленні, вбивають лідерів кримських татар, кримські татари теж когось у свою чергу вбивають, і це використовується як привід для введення надзвичайного стану і скасування виборів.

Якщо вірити панові Джемільову, його джерела інформації перебувають у Києві. «На цю тему ми нещодавно в Кабміні розмовляли. Мені сказали, що це ніякі не чеченці, це ГРУ. Я не готовий назвати прізвища, хто це казав, але це досить компетентні люди», – запевнив він «Главред».

Втім, той самий Геннадій Москаль не бачить у цій справі жодного російського сліду. «Йдеться про те, що коли кримські татари поверталися до України з середньоазіатських республік, з ними сюди могли потрапити люди, пов’язані з «Талібаном». Адже в «Талібані» були й узбеки, й пуштуни, і хто завгодно… А нам, слов’янам, зазвичай важко відрізнити того ж узбека від кримського татарина. І ось зараз старі зв’язки запрацювали знов, і екстремістські елементи почали потрапляти до Криму», – вважає генерал.

До речі, за словами Геннадія Москаля, «наводку» на потенційних терористів міліції дала… армійська розвідка.

«Ми отримали дані від ГУР (Головне управління розвідки Генштабу Міноборони України. – Авт.). Вони чудово працюють! Вони тут, у Криму, як радіація – їх не помітно, але вони діють», – захоплено розповів генерал.

До речі, той же Юрій Луценко ще 26 жовтня побіжно сказав, що в затриманні екстремістів, окрім «Альфи» СБУ і оперативників міліції, брали участь співробітники розвідки Міноборони. Якою саме була ця участь, міністр не уточнив. Власне ж на «Острові», як називають ГУР між собою співробітники спецслужб, коментарів пресі не дають: розвідка є розвідка…

Вбити Юлю?

Історія з можливим замахом на Мустафу Джемільова тим часом зовсім не відкриває тему тероризму в нинішній виборчій кампанії. Близько трьох тижнів тому той самий генерал Москаль також заявляв про підготовку замаху на деякого українського «державного і політичного діяча».

Приводом для даної заяви стало видворення на початку жовтня з України двох підозрілих осетинів. За офіційною версією, уродженці Осетії звернули на себе увагу персоналу одного з кримських готелів, в якому зупинилися ще в липні. Постояльці, котрі приховували обличчя і не виходили з номера у світлий час доби, настільки насторожили пильних працівників готельного сервісу, що ті зателефонували до міліції. Прибула міліція перевірила документи підозрілих гостей Криму і, встановивши підробку одного з паспортів, відправила їх назад на територію РФ.

При цьому українці попередили російських колег, а ті, у свою чергу, зняли «вигнанців» прямо з поїзда. І впізнали в них давно розшукуваних злочинців, підозрюваних у скоєнні низки гучних убивств. В будь-якому разі це стверджував Геннадій Москаль.

За його даними, Таймураз Гаглоєв і Роберт Табуєв були причетні до банди, яка організувала у 2007 – 2008 рр. цілу низку гучних убивств високопоставлених держслужбовців Північної Осетії – офіцерів міліції, мера Владикавказа, екс-віце-прем’єра автономії та інших. В Україні ж ці персонажі нібито готували замах на якогось українського політика: під час обшуку міліція знайшла у них якісь карти місцевості, інформаційні матеріали про способи приготування вибухівки і цілий десяток сім-карток українських мобільних операторів.

Всього цього, стверджував тоді пан Москаль, виявилося замало для затримання (?!), але цілком достатньо для того, щоб «послати звісточку» російським правоохоронцям. Ну, а найголовніше – в Україні тоді залишилися ще кілька співучасників підготовлюваного злочину.

3 жовтня в міні-інтерв’ю «Главреду» (публікується вперше) генерал розповів про ті події так:

Ці двоє, яких затримали росіяни, свідчать: хто і як їх запрошував до України.

У вас уже є відомості про тих, хто, як ви кажете, «запрошував» підозрюваних до нашої країни?

Це ті, хто організував у вересні стрілянину в Голосіївському парку.

Тобто ви пов’язуєте підозрюваних з народним депутатом від Партії регіонів Ельбрусом Тедеєвим?

Я сказав те, що сказав. Але я не можу сьогодні сказати те, що мені конфіденційно говорять оперативні співробітники.

Факт у тому, що в Україні перебувають шестеро осіб, причетних до скоєння тяжких злочинів. Вони ж розстріляли майже все керівництво МВС Північної Осетії, вбили мера Владикавказа, скоїли ще серію замовних убивств. І ось ці кілери ходять по Україні. Чого вони сюди приїхали?!

А чого?

Ну, свідчать же затримані в Росії. Потім ми відправимо туди людей і все офіційно дізнаємося – хто особисто їх запрошував, хто прикривав їх тут? На ім’я та прізвище.

Чи відповідає істині інформація про те, що у затриманих знайшли записані на флеш-картках схеми закладення вибухових пристроїв?

Це ж колишні співробітники спецслужб і МВС Північної Осетії. Вони мають, скажімо так, досвід у різних напрямах. На жаль, ми-то не могли їх допитати як слід, оскільки у нас на них нічого не було. І ми не мали права забирати у них флешки. А потім на цих флешках уже росіяни знайшли карти. Й інструкції із застосування вибухівки.

Ці карти відносяться до якогось конкретного регіону України? Це карти Києва.

Сьогодні, проте, генерал Москаль не бажає коментувати інформацію у цій справі. «Гроші люблять тишу, але й оперативні справи – також», – пояснив він «Главреду».

Розвіяти туман не змогли і в МВС Північної Осетії. Там «Главреду» порадили звернутися до Слідчого комітету Генпрокуратури РФ. Але у СКП, відповідно до встановленої процедури, спілкуватися з пресою по телефону відмовляються. Тиждень тому «Главред» відправив туди запит поштою, але реакції поки що немає.

Таким чином, ситуація із нібито підготуванням теракту проти деякого «українського політичного і державного діяча», що мала місце, залишається неясною: єдині підозрювані перебувають під вартою в Росії, а вся інформація досі йшла лише від Геннадія Москаля, котрий посилався на неофіційні джерела.

Можливо, врешті-решт в Україні затримають тих, хто, за словами генерала Москаля, готував теракти разом з висланими осетинами. Можливо, затримають і ще не затриманих учасників угруповання «Ат-Такфір Валь-Хіджра». Але навіть ці затримання зовсім не обов’язково проллють світло на те, чи справді готувався замах на Мустафу Джемільова, і хто той політик, який перебуває у Києві і якого нібито хотіли ліквідувати осетинські «гастролери».

З упевненістю сказати можна одне: тероризм став одним із чинників передвиборної кампанії-2010. На щастя, поки що віртуальним. Але хтозна, чи не втілиться він у життя, поки МВС і СБУ з’ясовують стосунки у рамках тієї самої передвиборної пропаганди?

Олександр Михельсон, Мілан Лєліч
«Главред»,