fbpx
ХКБМ гальмує поставки MBT2000 Китаєм до Перу

ХКБМ гальмує поставки MBT2000 Китаєм до Перу

За повідомленням перуанської газети La Republica, міністр оборони цієї країни Рафаель Рей повідомив, що перед підписанням контракту щодо купівлі танків МВТ2000 з китайською компанією NORINCO, він дав термінові вказівки командуванню Сухопутних військ перевірити, чи має ця компанія дозвіл від України, в якій виробляються двигуни з системами та трансмісії, що встановлюються на китайські танки.

Прохання міністра оборони з’явилася після того, КП ХКБМ ім.Морозова (виробник моторно-трансмісіонних відділень з двигуном 6ТД-2 для МВТ-2000) нагадало керівництву NORINCO про те, що КНР для реекспорту даних компонентів в Перу має отримати дозвіл в Україні. Рей підкреслив: «Природно, оскільки двигуни і коробки передач в китайських танках вироблені в Україні, ми запитаємо підтвердження даної інформації не тільки у китайської, але і в української влади, і зробимо це на найвищому рівні».

12 грудня минулого року, відразу після демонстрації китайських танків на параді в Лімі, генеральний конструктор ХКБМ, генерал Михайло Борисюк відправив гнівного листа на ім’я директора «Укроборонсервіс» (державна українська компанія, яка займається експортом озброєнь і проводила з армією Перу провальні переговори про продаж танків «Оплот»), в якому зазначив, що Китай не має права реекспорту компонентів українського виробництва для МВТ-2000.

Крім цього, генерал Борисюк зазначив, що Китай не має можливість заміни двигунів 6ТД-2 і систем трансмісії українського виробництва, без яких МВТ-2000 втратить багато зі своїх основних бойових якостей. «На сьогодні, Китайська Народна Республіка не має у своєму розпорядженні достатню кількість ні систем трансмісії ні двигунів 6ДТ-2 для задоволення потреб Перу» – заявив Борисюк. Таким чином, Китай повинен просити двигуни в України, але Україна не налаштована задовольняти потреби Китаю для поставок за запитом сухопутних військ Перу.

«У китайців немає альтернативного двигуна для танка MBT2000 з аналогічними характеристиками – зазначає керівник ХКБМ – Окреме постачання двигунів і коробок передач, з подальшим їх реекспортом в Перу суперечить інтересам України в регіоні». 13 січня цього року, В.Б. Кожевников, директор українського державного підприємства з експорту озброєнь «Промоборонекспорт», нагадав директору китайської компанії NORINCO Лю Чіайю про те, що у разі реекспорту двигунів 6ТД-2 і коробок передач до танків МВТ-2000, китайська сторона має отримати дозвіл України. «Ми готові підписати контракти на постачання моторно-трансмісійних систем з двигуном 6ТД-2И», – відзначає Кожевников у листі до Чіайю, підкреслюючи в той же час: «Реекспорт українських компонентів (встановлених у танках МВТ-2000) в інші країни неможливий без письмового згоди української сторони ».

Погоджуючись з генералом Борисюком в тому, що Китай не має у своєму розпорядженні достатню кількість моторно-трансмісійних установок, Кожевников написав Чіайю: «Україна готова задовольнити потреби танків МВТ-2000 в необхідному обладнанні, для країни зазначеної у сертифікаті кінцевого користувача», який українці отримали від китайців у 2000 році. Іншими словами, Китай не має можливості продати в Перу танки МВТ-2000 без попередньої згоди України, виробника потужних двигунів 6ДТ-2 і коробок передач для них. Рафаель Рей сказав: «Я просив головнокомандуючого Сухопутних військ Отто Губовіца перевірити інформацію. Ми чекаємо позитивної відповіді від китайської державної компанії NORINCO, що проводила переговори. Ми повинні бути впевнені в тому, що танк МВТ2000 надійде з усім обладнанням. Це відмінний танк, але було б краще виключити будь-які труднощі », сказав міністр.

У Перу до піднятої проблеми ставляться як до помсти української компанії за те, що танк Оплот не був обраний для закупівлі цією країною. Однак в Україні вважають, що дана проблема викликана порушенням Китаєм міжнародних норм контролю за поставками озброєнь і військової техніки.

Army Guide