Дайджест подій на Близькому Сході. 19 липня 2022 року
Турецькій президент зустрівся з очільниками Ірану. Ху@ло в Тегерані – жебрак який клянчить дрони. Туреччина десятиліття боролася з РПК, що буде цього разу? Грецькі танкери перевезли половину російської нафти.
Туреччина: Верховний суд Швеції призупинив екстрадицію члена FETO до Туреччини. Цього 48-річного чоловіка, який, як стверджується, очолював один із гюленівських освітніх закладів в Афганістані, Туреччина звинувачує у керівництві збройною терористичною організацією, на що вказували використання мобільного додатку Bylock, поширеного серед гюленістів, а також наявність у підозрюваного рахунку у банку, пов’язаного з FETO.
Поки важко оцінювати достатність підстав наданих Туреччиною для екстрадиції підозрівання і скасування його статусу політичного біженця отриманого у 2018 році, але Верховний суд Швеції вважає ці аргументи недостатніми. Проте реакцію турецької сторони передбачити не важко. В разі подальшого затягування виконання взятих на себе умов з боку Швеції та Фінляндії, Туреччина погрожує подальшим блокуванням входження цих країн до НАТО.
Гендиректор Baykar Makina Халюк Байрактар в ефірі національного телебачення заявив, що «ніколи не продаватиме байрактари росії». Він заявив, що цього не може бути навіть у теорії, оскільки компанія повністю підтримує Україну та її суверенітет. Дякуємо друже за підтримку.
Попри все, основною подією вівторка в регіоні стали зустрічі у Тегерані, але все по порядку. Президент Реджеп Таїп Ердоган прибув до Ірану з офіційним візитом у супроводженні міністра національної оборони Хулусі Акара, міністра внутрішніх справ Сулеймана Сойлу, міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу та інших. Офіційний візит проходив у рамках сьомого засідання Ради співробітництва високого рівня між Туреччиною та Іраном під головуванням обох президентів.
Далі у палаці Саадабад у Тегерані за участю делегацій у закритому для преси режимі відбулися переговори, які тривали півтори години. Потім президенти вирушили на аудієнцію до духовного лідера Ірану Алі Хаменеї.
Попри підписання підготовлених заздалегідь низки економічних угод між країнами та розмов про збільшення товарообігу, який, як кажуть, не росте чи то від коронавірусу чи чогось ще, та навіть попри заяву Раїсі, що нинішній візит президента Туреччини до Тегерану є «поворотним пунктом» у розвитку двосторонніх відносин, переговори по головному питанню (Сирії) зайшли у глухий кут.
Турецькі аргументи не були почуті, а аятолла Алі Хаменеї за підсумками зустрічі заявив, що “будь-який військовий удар по Сирії завдасть шкоди регіону і це піде на користь терористам”. Фактично він повторив тезу, яку розганяють РПК.
Міністр закордонних справ Ірану також відреагував на порядок денний визначений Туреччиною:
▪️ « Турецька сторона говорить про операцію на глибині 30 км в Сирії»;
▪️ «Ми намагалися розв’язати цю кризу політичними засобами та вирішити питання безпеки Туреччини»;
▪️ «Цю проблему слід вирішувати політичними засобами, а не війною».
В свою чергу турецькі дипломатичні джерела заявили що:
▪️ «Анкара надзвичайно стурбована ставленням Ірану до РПК»;
▪️ «Іран повинен надати більше доказів своєї готовності співпрацювати з Туреччиною, оскільки Анкара має альтернативи, як Ізраїль».
І насправді, саме в цьому і «зарита собака». На відміну від Ірану, Туреччина має потужного партнера, який так само зацікавлений в усуненні іранського та російського впливу з Сирії, і це Ізраїль. Останнім часом, я постійно нагадував, як офіційні відносини між колишніми опонентам на Близькому Сході збільшувалися, а на рівні спецслужб взагалі стали союзницькими. Іран не збагнув це, тому право вибору останнього ходу залишається за Туреччиною.
Іран: Чим більш офіційним був візит президента Ердогана, тим жалюгіднішим був приїзд ху@ла. Цей кремлівський щур за найжорстокіших заходів безпеки, ледь не потайки прибув до Тегерану. Це став його перший візит за межі московії з початку широкомасштабного вторгнення в Україну.
Подальшій візит пройшов за попередньої схемою, де після розмови з Раїсі ху@ла відвели до Хаменеї. Мені так і не вдалося станом на вечір знайти якісь підсумки цих зустрічей, тому зверну увагу на позу прохача, яку наглядно демонструє оте «кремлівське шото». Мережу рве від порівнянь його пихатості в москві і нікчемності в Тегерані. Перси з задоволенням смакують, як жебрак клянчить в Ірану дрони.
А зовсім недавно, президента Раїсі хейтили та принижували у москві. Однак іранці не стали відповідати тією самою монетою – ху@ло принизив себе сам.
А щодо БПЛА то американці сьогодні нагадали, що якщо в немиту потрапить хоч один, Тегеран отримає ще один виток санкцій. Чи потрібно воно іранцям, покаже час. І якщо по рашці десь щось зрозуміло, то «сирійський кейс» залишається під питанням. Іранці планують і надалі впиратися в Сирії. Для цього в цей день з Дамаску прилетів міністр закордонних справ сирійського режиму Асада Фейсал Мікдад. За результатами трьохсторонньої зустрічі, яка стане першою з 2019 року між лідерами намитої, Туреччини та Ірану доповім вже завтра.
Сирія: На землі все відбувається за турецьким сценарієм. У міста Маре та аль-Баб на півночі Сирії перекинуто підрозділи турецьких військових медиків. До півдня Ідлібу заходять додаткові турецькі війська, які мають бронею зміцнити деякі з турецьких опорних пунктів. На півночі Сирії до початку військової операції все готово.
Ірак: В очікуванні початку сирійської операції лише хочу нагадати, що подібна операція проти РПК в Іраку турецькими ЗС проводиться вже з квітня. Північ Іраку в якій йдуть бої адміністративно входить до Курдської регіональної автономії Іраку, де правляча Демократична партія Курдистану (KDP) співпрацює з турками у цьому питання. Звісно, що така «співпраця» йде до певної межі, оскільки, за думкою лідерів KDP, занадто велике посилення турків негативно вплине на їх власний авторитет. Проте, співпраця є і вона триває багато років.
Ще з 1990-х років Туреччина утримує численні невеликі форпости та бази в Іраку, але вони, як правило, знаходилися в горах поблизу кордону. Анкара десятиліттями боролася з РПК, але лише нещодавно збільшила активність і операції у північному Іраку. Військовий прорив у горах північного Курдистану стався завдяки розвитку власної безпілотної авіації і зона операцій значно розширилася.
Залітаючи все далі на південь турецькі ударні БПЛА почали вражати цілі пов’язані з РПК все ближче до Багдаду. Дедалі частіше такі цілі знаходили у провінції Ніневія, навколо Мосулу. І в якийсь «дивний спосіб» ці цілі (пов’язані з РПК), мали відношення до проіранських шиїтських угруповань в Іраку, таких як «Катаїб Хезболла».
Такі атаки на угруповання, яке входить до складу Сил народної мобілізації або Хашд аш-Шаабі, яка є парасолькою органіацією для проіранських сил в Іраку і формально входить до складу ЗС країни, не могли залишитися непоміченими. Тому різні проіранські політики закликали турків припинити напади, а їх бойовики посили напади на турецькі бази в Іраку. Так, на турецьку базу поблизу Башики за останні місяці було здійснено декілька таких нападів. І хоча відповідальність за них на себе ніхто не взяв. Почерк нападів, був схожим, на ті, які відбулися проти американців в КРАЇ, зокрема на базу в столиці Ербілі і тому провину за них також поклали на Хашд аш-Шаабі. Це означає, що операції Туреччини мають ширші регіональні наслідки і ситуація тут досить не проста.
Єгипет: Президент Єгипту підтвердив готовність експортувати східно-середземноморський газ до Європи через єгипетські станції ЗПГ. Це ще один результат «невдалого», як кажуть турне президента Байдена на Близький Схід.
В простому, на перший погляд, питанні експорту ЗПГ є деякі «підводні камені», які могли поставити весь проект під сумнів. Зокрема, чи цей газ дійсно єгипетський чи частково ізраїльський. Тому, питання безпеки стає пріоритетним, а оскільки президент Абдель Фаттах Ас-Сісі заявив про таке, то гарантії він отримав. Наступне, це знов рашка, яка могла б шантажувати Каїр, як поставками зброї так і зерна, яке 100 млн. єгиптян вживають багато. Гадаю, що гарантії і з цих питань Єгиптом отримані.
Йорданія: В продовження вчорашньої теми режим асада закриває прикордонний перехід Насіб з Йорданією з невідомих причин, тоді як Йорданія закрила перехід Джабер через «обстановку у сфері безпеки» на сирійській стороні. Це також наслідки візиту Байдена, «єслі шо».
Греція: Власники європейських, зокрема, грецьких танкерів збільшили обсяги російської нафти, що відвантажуються, перед набуттям чинності санкцій щодо цих енергоносіїв. При цьому грецькі судна перевозять рекордні обсяги нафти, довідалися журналісти The Wall Street Journal.
За даними брокерів, на які посилається видання, у травні та червні грецькі власники танкерів перевезли близько половини обсягів всього наявного в країні російського палива. За останні два місяці грецькі судна 151 раз зайшли до російських портів Балтійського та Чорного морів (за аналогічний період минулого року вони здійснили лише 89 заходів).
Все це відбувається на тлі безпрецедентного попиту на нафту, через який вже в кілька разів збільшились тарифи на перевезення. Раніше цього місяця Володимир Зеленський закликав власників грецьких танкерів припинити транспортування російської нафти.
«Ми бачимо, що грецькі компанії надають чи не найбільший танкерний флот для транспортування російської нафти», – сказав Зеленський учасникам конференції в Афінах по відеозв’язку з Києва. «Я впевнений, що це не відповідає інтересам ні Європи, ні Греції, ні України».
Ще один метод, який європейські танкери використовують для транспортування російської сирої нафти, – це перевезення з корабля на судно, звичайна практика, яка використовується, коли в портах є обмежений простір для завантаження вантажу. Але ця практика також використовується в операціях з кораблями, які вимикають транспондери, щоб приховати своє місцезнаходження та пункт призначення вантажу.
За даними брокерів, аналітиків і даних відстеження суден, протягом останніх місяців біля південного грецького порту Каламата відбувалися десятки пересадок з судна на судно. Керівники судноплавства сказали, що деякі з цих кораблів вимикають свої транспондери, щоб приховати свою позицію, додавши, що така практика може посилитися, коли санкції наближаються до набуття чинності (у грудні 2022 року).
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.