fbpx
Путінська «Зарніца 2.0»
Юрій Юзич Юрій Юзич Майор ЗСУ у відставці, голова наглядової ради Пласту у 2018-2023 роках, експерт з молодіжної політики

Путінська «Зарніца 2.0»

Російська окупація Росія Україна

Цього року окупанти залучили тисячі українських дітей на усіх окупованих територіях до участі у трансформованій військово-патріотичній грі «Зарніца». Якщо торік, коли проєкт «Зарніца 2.0» лише пілотувався, залучались тільки кілька груп дітей з України, то цього року сформовано сотні «загонів». Тисячі українських дітей були змушені пройти централізовану онлайн-реєстрацію. Сотні дітей влітку будуть вивезені поза межі України для військового вишколу, що прямо заборонено Женевською конвенцією. Що це за «гра» та яку загрозу вона становить на окупованих територіях – розібрався майор ЗСУ у відставці та експерт молодіжної політики Юрій Юзич

Пілотний варіант на базі Москви і області

У березні 2023 року «Рух перших», створений менше року перед цим – до 100-ліття піонерської організації, заявив про намір оновлення радянської гри «Зарніца» (укр. «Заграва»). Було оголошено, що тестовий варіант гри спершу реалізують у кількох регіонах, а опісля запустять по всій країні. Ще в рамках пілотного 2023 року проєктувалося залучення близько 10 тисяч дітей, із яких 1500 зустрінуться на всеросійському фіналі, який пройде у форматі ТВ-шоу із сюжетно-пригодницькою лінією.

«У випробування буде включена робота в екзоскелеті, управління дронами, VR-технології, долікарська допомога у стресових ситуаціях, фаєртаг, боротьба з фейками, дії в надзвичайній ситуації, орієнтування на місцевості», – розповів на презентації ініціативи очільник «Руху перших» Григорій Гуров, ексміністр вищої освіти і науки та колишній молодіжний лідер Ставропольщини. Він ще зазначив, що «Зарніца 2.0» має «стати важливим елементом патріотичного виховання» і охопити вікову групу від 11 до 21 року.

Пілотний варіант гри проходив у Москві. Він включав 125 учасників віком 15-16 років, які пройшли посилену підготовку на базі Російського технологічного університету — «МИРЕА» (вчорашні підопічні Гурова). Інструктори центру «Воїн» навчали дітей основ тактичної медицини, військової топографії, вогневої, інженерної та тактико-спеціальної підготовки, навичок управління дронами. За дотриманням правил стежили 40 спеціально навчених інструкторів та стільки ж «досвідчених ігротехніків».

Попередній вишкіл для цих дітей завершився влітку 2023, коли «Рух перших» організував для них фінальний табір, що проходив 19-21 липня у Московській області на території музею-заповідника «Бородинське поле». На цьому таборі діти змагались у командній роботі, орієнтуванні на місцевості, управлінні дронами та наданні першої допомоги. Успіхи приїхав оцінити особисто перший заступник керівника адміністрації президента Сєргєй Кірієнко. Цей куратор центру «Воїн» тоді так окреслив цілі оновленої «Зарніци»:

«Насамперед — це високий технологічний рівень, реальна підготовка поводження з сучасним обладнанням. Головне, вона виховує почуття командної роботи, що вимагає мужності та витривалості, патріотизму, та демонструє спадкоємність найкращих традицій. Історія проведення Зарніци в нашій країні не припинялася, а сьогодні роботу у цьому напрямі активно веде Рух Перших. Дуже важливо, щоб у хлопців була можливість змагатися та пишатися тим, що саме вони вміють».

Перші 11 регіональних етапів

Ще на Бородинському полі, в липні 2023 року, Григорій Гуров повідомив, що вже в наступному місяці відбудуться й регіональні етапи гри в 11 регіонах: Республіці Бурятія, Ямало-Ненецькому автономному окрузі (ЯНАО), у Свердловській, Білгородській, Кемеровській, Тюменській, Псковській областях, у Хабаровському краї, Республіці Калмикія, а також у Республіці Татарстан та Чеченській Республіці. Ці фінали проводились в рамках профільних таборових змін «Врємя гєроєв» (укр. «Час героїв»), організованих центром «Воїн».

До кінця 2023 року «Рух перших» планував розробити єдиний стандарт «Зарніци 2.0», яка б охоплювала 5-7 класи, старшокласників та студентів до 21 року, щоб вже у наступному році поширити її на всі регіони. На одному з пілотних 12 регіональних фіналів «Зарніци 2.0», що проходив на Свердловщині, під час третьої таборової зміни «Час героїв» відбулися відбіркові тури, в яких взяли участь понад 250 курсантів.

Шанс взяти участь у «Зарніце 2.0» отримали чотири найкращі загони по 15 осіб у кожному. Вік учасників – 14-17 років. Усі вони – вихованці третьої таборової зміни «Час героїв», організованої філією центру «Воїн», представники різних міст Свердловської області. У одному з фіналів «Зарніци 2.0» брала також участь й команда із окупованих в Україні територій –  група дітей із Луганщини, залучена до зміни центру «Воїн» у Волгоградській області.

Загальноросійський фінал «Зарніци 2.0» для переможців попередніх етапів гри планувалось провести в Нижньому Новгороді у вересні. Туди мали поїхати збірні команди відповідних регіонів, де центр «Воїн» проводив свої таборові зміни «Час героїв». До складу регіональних делегацій включались переможці відповідних етапів і «найкращі вихованці» із проведених в регіоні таборових змін центру «Воїн».

У Нижегородській області 22-28 вересня дійсно відбувся фінал гри під назвою «Зарніца: Лєгєнди будущєго». До села Істоміно, де проходили змагання, приїхали команди з Москви та Московської області, «Донецької Народної Республіки», а також решти 11 регіонів, де реалізовувався проєкт. Усіх 225 учасників розподілили на дві команди – “червоних” та “зелених”. Вони виконували кілька тактичних завдань, дотримуючись сценарію: користуватися радіостанціями, долати «мінні поля», знищувати умовну техніку супротивника і керувати дронами.

Додатковий пілот в Білгородській області

У перших днях листопаду минулого року з’явилась інформація, що збірна «ДНР» здобула срібло на пілотних змаганнях «Зарніца 2.0: Врємя гєроєв!» у Білгородській області. 14 команд, по 20 юнаків 14-17 років в кожній, змагались в польовому таборі у Чернянському районі, заселеного колись українськими переселенцями. Усі команди, окрім дітей з «ДНР», формували курсанти регіональних центрів «Воїн». Серед випробувань були блок «Шифрування», переправа, дорозвідка, історичний квіз та багато іншого. Легенда гри розроблялася з урахуванням стандартів та підходів аналогічної гри федерального рівня.

«Змагання проходили в умовах максимально наближених до реалій: хлопці вирішували різні „бойові“ завдання, у тому числі як розвідники, за орієнтуванням на місцевості, пошуком схрону, рятували „поранених“. Був і “зустрічний бій”», – заявив опісля «лідер ДНР» Пушилін. У цій грі, як і в попередніх, діяло одразу кілька сторін, які маркувались різними кольорами. Тобто, дітей готують воювати одразу із кількома супротивниками водночас.

За підсумками пілотування «Зарніци 2.0» у 2023 році було вирішено, що в наступному році гра проводитиметься весною у кожному муніципалітеті, а пізніше пройдуть обласні змагання. На осінь 2024 року планувалось також запустити повторну хвилю змагань – у три етапи: на рівні селищ, міст, районів та області (наразі такі не оголошувались). Також вирішено, що для «Зарніци 2.0» цього року будуть організовані заняття з використанням 450 безпілотних літальних апаратів та 1,5 тис. комплектів лазертаг-обладнання.

«У числі навичок, які мають освоїти учасники, протидія кіберзагрозам та використання БПЛА адже вони потрібні не тільки на полі бою, а й незамінні для пошуку зниклих, в інженерно-розвідувальних роботах, логістиці, гасінні вогню і так далі. Для освоєння цих навичок створено симулятор оператора БПЛА на вітчизняному програмному забезпеченні», – розповідав Гуров.

За його ж твердженням, для успішного проходження випробувань розроблено спеціальний асинхронний курс підготовки, що включає навчальні відеоролики та тести, підготовлені фахівцями у галузі спортивного орієнтування, управління дронами, вогневої підготовки, медицини та рятувальної діяльності.

Концепція гри 2024 року

Цього року організатором гри очікувано виступив «Рух перших», який декларує, що його «понад 43 тис. відділень на регулярній основі працюють у 89 регіонах Росії», а «учасниками руху є понад 5 млн осіб». Партнерами «Зарніца 2.0» офіційно став Центр військово-спортивної підготовки та патріотичного виховання молоді «Воїн», Російське товариство «Знання», «Юнармія», Всеросійський студентський корпус рятувальників (ВСКС), Центр спеціальної підготовки МИРЕА та Російське історичне товариство.

Офіційна мета гри сформульована так: «закласти міцні основи патріотичної свідомості у дітей і молоді та підвищити інтерес до історії вітчизни та збройних сил російської федерації». Натомість в регіонах можна прочитати й іншу мету «Зарніци 2.0»: «виховати в учасниках командний дух та взаємовиручку, прищепити любов до своєї країни, гордість її досягненнями, а також дати необхідні навички для життя — від першої допомоги до знання правил кібербезпеки».

«Зарніца 2.0» організована у кілька етапів: відбірковий етап на базі навчальних закладів, муніципальний та регіональний етапи, окружний півфінал (для окупованих українських регіонів – у Волгограді) та всеросійський фінал. Випробування першого етапу залежать від віку учасників. Наприклад, на середню та старшу групи чекають стройова та спортивна підготовка, загальновійськова грамотність, випробування на знання вітчизняної історії, надання першої допомоги. Молодшу групу – участь у огляді ладу та пісні, вікторині «Герої у формі», спортивній грі «Снайпер» та маршрутній грі «Зарніца 2.0».

Так, наприклад у Криму команди проходили завдання на 7 станціях: «Воєнізована смуга перешкод», «Вогнева підготовка», «Стройова підготовка», «Основи РХБЗ», «Знання отєчєствєнной історії», «Загальнофізична підготовка за нормами ГТО», «Надання першої допомоги («Тактична медицина та самодопомога»)». До програми випробувань середньої вікової групи увійшли «Знання Вітчизняної історії», «Спортивна підготовка», «Стройова підготовка», «Надання першої допомоги», «Воєнізована смуга перешкод» та «Основи радіаційного, хімічного та біологічного захисту».

Учасники «Зарніци 2.0»

Усі учасники мали пройти обов’язкову реєстрацію на сайті гри для участі в першому (відбірковому) етапі – до 31 березня 2024 року. Станом на 2 квітня 2024 року таких було трохи більше 350 000 учасників. А до дедлайну – через тиждень – вже більше 800 000. Реєструватись міг «кожен бажаючий від 7 до 17 років». «Увійшовши до свого облікового запису, учасники зможуть вибрати свої цифрові аватари, створені за допомогою нейромережі, а також вибрати позивний».

Учасники віком до 18 років реєструвались як «бійці», старше 18 років – як «наставники». Залежно від ролі користувачеві пропонувалась анкета для заповнення. «Наставник» також міг створювати загін та запрошувати до нього «бійців». Наставником загону звичайно ставав педагог чи законний представник одного із школярів. Він також дбав, щоб на кожну дитину був відповідний батьківський дозвіл (і на окупованих територіях в Україні, очевидно, – теж).

Система автоматично розподіляла учасників під час реєстрації за віковими категоріями. В кожному загоні має бути не менше двох дівчат. Кожен учасник обирав свою спеціалізацію. Наприклад, в Севастополі, хлопці, залежно від навичок, обиали такі ролі «бійців»: штурмовика, сапера, політрука, топографа, оператора БПЛА, медика чи воєнкора. Найвідповідальніші та «готові приймати рішення» ставали командирами загону.

Планувалось, що кожен загін зможе слідкувати за показниками команди у федеральному рейтингу, але на практиці ця ідея не була реалізована. Наразі невідомо наскільки вдалось реалізувати ще одну ідею – залучення до гри ветеранів війни в України. Ще 15 лютого  голова правління «Руху перших» Григорій Гуров та голова фонду «Захисники Вітчизни» Ганна Цивільєва підписали угоду про довгострокову співпрацю.

Документ передбачає організацію спільних заходів та реалізацію проєктів, спрямованих на патріотичне виховання дітей та молоді. «Ветерани СВО стануть лекторами, наставниками та методистами таких флагманських проєктів «Руху перших» як «Зберігачі історії» та «Зарніца 2.0», поділяться навичками та досвідом із хлопцями, стануть для них важливим моральним орієнтиром» – розповідав Гуров.

«Рух перших» декларує, що заявки на проведення «Зарніци 2.0» цього року подали понад 3300 муніципалітетів з усіх регіонів. А після  реалізації першого – початкового етапу гри – 14  травня цього року «понад 25 тисяч школярів та учнів установ середньої професійної освіти по всій Росії розпочали перші завдання регіонального етапу». Тобто діти, які завершили муніципальні етапи у своїх містах і вийшли до чвертьфіналу, який тривав до кінця травня. Загони-переможці цього етапу поїдуть у польові тритижневі табори.

Крим і Севастополь

У Сімферополі лише на регіональний етап старшої вікової групи «Зарніци 2.0», що розпочався 19 травня, прибуло 18 команд. Тобто майже дві сотні дітей, переважно причетних до «Руху перших». Включаючи молодшу і середню групу можна припустити, що загалом на «республіканські» змагання було звезено більше 500 дітей. Так, наприклад, «честь та гідність» Нижньогірського району у віковій категорії 14-17-літніх дітей «захищали» загони «Патріот 1941» із Нижньогірської школи-ліцею №1, а в середній групі 12-13-літніх – загін «Перший Батальйон» Перлинської школи.

У Севастополі «регіональні» змагання відбулись ще в кінці квітня. На стадіоні зібралося 12 загонів із різних районів міста. Тобто по 3 команди з кожного району (по одній в кожній віковій групі), які вже пройшли муніципальний відбірковий етап. У змаганнях брали участь севастопольські «активісти» – учні гімназій № 7 та 10, шкіл «Екотех+», № 4, 6, 9, 2, 25, ЗЗ, 58, 60, 61. На попередньому районному рівні змагання охопили близько 1000 дітей. Зокрема, у віковій групі 11-23 років змагалось 270 дітей у 27 командах.

Голова регіонального відділення «Руху перших» у Севастополі Анна Молчанова наголосила: «Це новий формат заходу… тому що зусилля всіх патріотичних організацій, які працюють з дітьми, спрямовані на те, щоб вони набули нових навичок, які їм знадобляться у житті». Тобто, «Зарніца» консолідує різні путінські парамілітарні проєкти в один парасольковий. А директор Центру військово-патріотичного виховання учнівської молоді Іван Демидов, співорганізатор змагань, констатує: «у Севастополі гра існує досить давно, але [вперше] ми вливаємось у Всеросійський простір».

Донецька область

Відбіркові етапи «Зарніци» на окупованих територіях Донецької області стартували 23 лютого, разом з іншими регіонами московської імперії – в «день защітніка отєчєства». Учасниками проєкту стали діти від 8 років та підлітки до 17 років у трьох вікових категоріях: молодшій, середній та старшій. «Брали участь хлопці з усієї ДНР». Проте з дітьми в «республіці» явні проблеми. На відміну від «загальноросійських» змагань, де команди формувались в складі 10 осіб, у «ДНР» їх формували лише із 5 дітей. Один з ресурсів окупантів повідомив про відбіркові етапи «Зарніци» в Донецьку: «у змаганнях беруть участь усі десять (sic!) шкіл Донецька». До окупації в місті діяло 169 шкіл…

У Маріуполі 30 травня, на базі 28 школи,  пройшов регіональний етап «Зарніци 2.0» (до окупації тут діяв курінь гри «Джура» ім. Івана Сірка). Участь взяли 20 команд з 12 міст «республіки». Окупанти позиціонують, що це були «активісти» їхніх молодіжних організацій «Юнармія» та «Рух перших», зокрема, з Кіровського, Харцизька, Мангуша, Новоазовська та Горлівки. Відбіркові муніципальні етапи проходили також у Старобешеві, Шахтарську, Тельмановому, Володарському. Діти із з Новоазовська посіли 1-е місце у середній віковій категорії та 3-е місце у старшій віковій категорії. Перше місце у старшій віковій групі зайняла команда із 52-ї школи Горлівки.

Юнаки змагалися та показували свої навички у стройовій, спортивній, комплексній вогневій, інженерно-саперній підготовці. А на завершення змагань пройшла військово-патріотична гра з використанням лазертагу. Регіональний етап організований за підтримки «Міністерства молодіжної політики» та «Міністерства освіти і науки», «Управління соціальної підтримки військовослужбовців у відставці та патріотичного виховання» при «Голові ДНР», а також центру «Воїн», створення якого в Донецьку офіційно не декларувалось, «Юнармії», «ДОСААФ, ВСКС і РССМ». 

Луганська область

У «Луганській Народній Республіці» окупанти задекларували, що в муніципальному етапі гри  «Зарніца 2.0» – впродовж березня-квітня 2023 року – взяло участь понад 3 000 «активістів» із «Руху перших», які змагались у 21 муніципалітеті. Що сформовано було понад 150 команд від 10 до 50 осіб. На Луганщині окупанти ще з 2019 року регулярно проводять власну гру «Зарніца», а коли кремлівські верховоди спустили вказівку про «загальноросійську», швидко трансформували свою локальну ініціативу.

Змагання в «ЛНР», як і по всій імперії, відбулися у трьох вікових категоріях: серед учасників 8-10, 11-13 та 14-17 років. У Лутугиному, де до окупації діяв осередок Пласту, муніципальний етап «Зарніци» пройшов на стадіоні «Металург». Подібно відбіркові змагання відбулись і в інших містах. Загалом у «ЛНР» окупанти декларуть більше пів тисячі осередків «Руху перших», що включають понад 20 000 дітей. Але реально до гри їх залучити не можуть, бо навіть у своїх деклараціях говорять лише про 15% від цього числа.

У підсумку, на «республіканський» етап 31 травня 2024 року вийшло 16 команд різних вікових категорій із загальною чисельністю у 250 дітей. «Змагання проводилися поступово, протягом п’яти днів, щоб убезпечити учасників та уникнути масового скупчення людей».  Усе відбувалось на базі «Республіканського козачого кадетського корпусу імені маршала авіації Олександра Єфімова». Як і в «ДНР» змагання проходили за підтримки «міністерств» молоді (окремо від спорту) та освіти, центру «Воїн» та «Юнармії». Окрім цього: «Центр розвитку дитячого та молодіжного руху у ЛНР», регіональних відділень «Молодої Гвардії Єдиної Росії» та «Молодіжного крила Народного фронту».

Запорізька область

«Зарніца 2.0» охопила понад 200 учасників у складі 32 команд, створених на базі осередків «Руху перших» та «Юнармії» (що не корелюється із твердженням окупантів про «тисячі дітей» залучених до «сотень» осередків цих структур в області). Муніципальні  етапи  відбулись 27-28 квітня одночасно у Мелітополі та Бердянську. Опісля окупанти заявили, що «у цьому масштабному заході брали участь вихованці молодіжних рухів регіону». А це означає, що первинний відбірковий етап на базі навчальних закладів – не проводився.

«Гра почалася з вітальних слів організаторів та партнерів, гімну Росії та підняття державного прапора. Потім юним запорожцям роз’яснили правила гри і хлопці розпочали виконання завдань. Гра проходила у 7 локаціях, на яких хлопці перевіряли свої теоретичні знання, навички надання першої допомоги, стройової та спортивної підготовки, використання засобів хімзахисту та подолання смуги перешкод».

Суддівство здійснював центр «Воїн», яким опікується особисто Сєргєй Кірієнко. Представники центру «не очікували такої запопадливості та підготовки команд Запорізької області та були приємно здивовані високим результатам запорізьких хлопців». Очільниця регіонального відділення «Руху перших» в окупованій частині Запорізької області Олена Трокай розповіла: «Після регіонального етапу ми позначимо найкращу, найсильнішу команду, яка представлятиме Запорізьку область на всеросійському етапі». Не згадавши про окружний етап у Волгограді.

Херсонська область

Співробітник центрального апарату «Руху перших» Олександр Ємельянов (ймовірно відомий колаборант із Луганщини) ствердив, що цього року у «Зарніци» бере участь понад 600 дітей Херсонської області. Змагання охопили чотири муніципальні округи: Генічеський, Скадовський, Чаплинський та Новотроїцький. При цьому декларувалось, що «наймасштабніші етапи» мали пройти лише у перших двох округах.

Окупанти хвалились також, що ще минулого року 16 дітей із Херсонської області були задіяні у пілотному проєкті «Зарніци», а загалом торік «у всеросійських молодіжних проєктах взяли участь понад 2 000 дітей регіону». На практиці «Зарніцу» цьогоріч на Херсонщині проведено у значно скромніших масштабах, ніж декларувалось.

Навіть окупаційні засоби масової дезінформації заявили, що «на Херсонщині… у муніципальних етапах гри [беруть] понад 250 осіб, які об’єдналися у 21 загін». Згідно з положенням про гру в загоні мало б бути по 10 осіб, тому учасників максимум було лише 210 дітей. А решта «задекларованих» – це організатори, яких записали (для кількості) в учасники. Про обов’язковий – за положенням – регіональний (відбірковий) етап окупанти взагалі не повідомляли.

Що далі? Сталінград…

У «ЛНР» розповідалось, що після їхнього травневого регіональний етапу гри «Зарніца 2.0» ще «проходитиме відбір двох команд із двох вікових категорій», які у червні вирушать на окружний етап у Волгоградську область. Там змагатимуться команди з «Південного федерального округу», до якого окупанти включили Крим та Севастополь, а також із «нових регіонів», тобто «Донбасу» та «Новоросії». Саме у Волгоград будуть спрямовані діти-переможці «Зарніци» у «ДНР» з Горлівки та Новоазовська, із Херсонської та Запорізької областей.

Волгоградська область, яка раніше називалась Сталінградською, вважається федеральним, тобто загальноімперським, центром «патріотичного виховання». У регіоні діють понад 160 військово-патріотичних клубів, майже 500 гуртків, понад 820 туристично-краєзнавчих об’єднань та понад 250 кадетських класів. А волгоградські школярі у 2021 році стали переможцями «Заірніци», яка на той час була  «всеросійською дитячо-юнацькою військово-спортивною грою».

Саме сюди ще торік, у серпні, під час пілотування проєкту «Зарніца 2.0» прибула команда дітей «Вовки» із Луганщини, яка там не лише здобула перемогу у «воєнно-тактичній грі на місцевості», але й взяла участь у одній із змін літнього військово-патріотичного табору «Час героїв», який проводила місцева філія «Воїна» в Середньоахтубінському районі на базі «молодіжного оборонно-спортивного табору» під типовою – за ініціативи Шойгу – назвою «Авангард». За рік цей табір розбудували й урочисто відкрили 30 травня 2024 р.

Цього літа польові зміни центру «Воїн» у Волгоградській області залучать усіх фіналістів «регіональних» змагань «Зарніци 2.0» з окупованих територій України. Будуть групи школярів не лише із «ЛНР», але й «ДНР», Запорізької та Херсонської областей. Окрім українських областей, а також русифікованої Білгордщини (заселеної переважно козацькими українськими слобідськими полками і яка в у 1917-1919 роках входила до складу УНР), московські імперці в пріоритет для військового вишколу дітей включили ще Калмикію, яку також нещадно русифікують.

Голова правління центру «Воїн», військовий злочинець із статусом «депутата держдуми, козачого генерала і Героя ЛНР» Віктор Водолацкій розповідав на відкритті табору «Авангард» під Волгоградом: «Унікальний проєкт створено Героєм Росії, губернатором регіону Андрієм Бочаровим. Наші курсанти, які прибули з 6 суб’єктів РФ і перебувають тут уже кілька днів, дуже задоволені». Фактично, всі вони – переважно діти з окупованих в Україні територій.

А далі Водолацький розшифрував імперські наміри щодо дітей Херсонської, Запорізької областей, «ДНР» та «ЛНР»: «Багато років їх намагалися виховувати у рамках ворожої, відверто злочинної нацистської ідеології. Потрапивши на сталінградську землю, ці хлопці можуть особисто ознайомитись із місцем однієї з головних битв минулого століття, вивчити факти, зафіксовані у справжніх архівних документах, взяти участь у розкопках на місцях легендарних боїв».

На практиці центр «Воїн» організував для українських та калмицьких дітей, переможців регіональних змагань «Зарніця 2.0», військово-бойовий вишкіл з інженерної, тактичної та вогневої підготовки, тактичної медицини, управління та протидії БПЛА, парашутної підготовки. «Освітня зона» новозбудованого за федеральні кошти вишкільного табору у Волгоградській області, куди привезли українських дітей, включає вісім навчальних класів, чотири купольні намети для лекцій і майстер-класів, тактичне поле з інженерними загородженнями, відкриті тири, плац.

У новозбудованому таборі «Авангард» є також два багатофункціональні спортивно-ігрові майданчики, комплекс вуличних тренажерів, мотузкове містечко, смуга перешкод. Організовано відкриту естраду з трибунами, арт-площу, паркові зони. Також на території розміщено візит-центр, медпункт, їдальню, кухню, банно-пральний комплекс, приміщення для персоналу. 

Окупанти знають, що порушують Женевську конвенцію

Цьогоріч українські діти, але тепер в більшій кількості – у складі щонайменше 24 команд по 10 осіб кожна – знову потраплять в табір «Авангард» у Волгоградській області до рук місцевої філії центру «Воїн». Очевидно, що братимуть не лише команди-переможниці, але й призерів. Усе безкоштовно. Лише щоб затягнути дітей у табір, де торік луганська команда «Вовки» протягом трьох тижнів вже пройшла пілотний військово-бойовий вишкіл.

Близько 600 дітей в перші дні червня вже прибули в табір під Волгоградом. Тобто, українські діти саме в ці дні проходять посилену військову підготовку, яку окупанти здійснюють із прямим порушенням 51 статті Женевської конвенції: «забороняється будь-який тиск чи пропаганда, спрямовані на забезпечення добровільного вступу на військову службу». Загалом за літо 2024 року у Волгоградській області буде організовано чотири зміни для близько 2,5 тисяч дітей. Скільки із них планують залучити з окупованих в Україні територій – у відкритих джерелах не комунікується.

У «ДНР», наприклад, публічно не повідомляли про «окружний етап» у Волгоградській області, а розповідали «загально».  За результатами муніципальних та «республіканського» етапів, найкращі команди будуть відправлені на фінал гри. Декларувалось, що «всеросійський етап» пройде у вересні 2024 року та об’єднає 640 найкращих «бійців». Школярі із середньої вікової групи (11–13 років) змагатимуться у військово-тактичній грі на місцевості, а старшу вікову групу (14–17 років) чекає «велика військово-тактична гра».

Так само у Севастополі про наступні етапи публічно не оголошувалось. Лиш згадувалось, що у серпні 2024 року «відбудеться великий фінал, його проведуть із використанням найсучасніших ігрових та цифрових технологій: безпілотних літальних апаратів, наземних дронів, лазертаг та фаєртаг-обладнання». Мабуть – окрім іншого – соромно було признаватись, що «всеросійський фінал» гри відбудеться в центрі східного Сибіру – в місті Іркутськ. І відбудеться він, насправді, у вересні.

Окупанти, хоч і не завжди публічно, готують із українських дітей гарматне м’ясо для своєї загарбницької війни. Очільник Волгоградщини заявив про своє дітище – табір «Аванград» під Волгоградом, який у найближчі роки (аналогічні табори на окупованих територіях вже будуються) спеціалізуватиметься саме на дітях з України:

«Ми плануємо збудувати у найближчі 3-4 роки центр козацького виховання.. й центр льотної підготовки… Все розпочато з нуля, практично у чистому полі. Усі проблеми вирішено, і сьогодні нам нічого не заважає реалізовувати проєкт. Центр продовжує розвиватися, через 3-5 років ви його не впізнаєте – поетапно ми збудуємо найсучасніший центр для багатопрофільного, багаторівневого та всебічного виховання дітей та підлітків».

Російська окупація Росія Україна