fbpx
Дайджест подій на Близькому сході. 4 січня 2020 року
 Urich Urich Військовий оглядач основних подій на Близькому Сході

Останні публікації автора

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Дайджест подій на Близькому сході. 4 січня 2020 року

Ізраїль Ірак Іран Лівія Саудівська Аравія Сирія Туреччина

Ліквідація Касима Солеймані та її наслідки для Близького Сходу. Туреччина схвалила відправку військ у Лівію. В Ідлібі повстанці провели атаку з застосуванням смертників.

В сьогоднішньому дайджесті багато подій так чи інакше будуть пов’язані зі вчорашньою ліквідацією Касима Солеймані. Тому спробуємо розглянути ці події комплексно і по черзі.

Іран: Що на справді сталося? Десь опівночі 3 січня ударний американський БПЛА наніс удар по двох машинах які рухалися з міжнародного аеропорту Багдада. В цих машинах і знаходився командувач елітних іранських сил аль-Кудс генерал Касим Солеймані.

Крім нього в машинах знаходились: Абу Мехді аль-Мухандіс голова «Катаїб Хезболла», який зустрічав Солеймані; Самер Абделла, шурин убитого в 2008 році одного із засновників «Хезболла» Імада Мугнія; зять Касима Солеймані, Мухаммад Реда аль-Джабарі, начальник протоколу “Аль-Хашд аш-Шааб” в аеропорту, та високопосадовці угруповання “Аль-Хашд аш-Шааб” – Хасан Абдель Хаді, Мухаммад аш-Шибані, Хейдар Алі.

В КВІР з годом повідомили, що з Солеймані прилетіли КВІР повідомив, генерал Хусейн Джаафарі Найя, полковник Шахруд Музаффара Нійя, майор Хаді Тармо і капітан Вахід Заманіан. Всі вони загинули.

Солеймані тільки що повернувся з Лівану де скоріш за все проводив зустріч з керівником місцевої «Хезболла» – Насраллою.

Значимість цієї події складно переоцінити. Потужність особи Касима Солеймані та його роль у сучасних конфліктах важко недооцінити. Він повинен у смертях тисяч сирійців, іракців; багатьох американців і людей в інших країнах. Він стоїть за організацією нападів на найпотужнішу нафтову компанію Saudi Aramko, ракетних атаках на Ізраїль, американських військових в Іраку та їх союзників, веденні агресивної війни проти опозиції в Сирії.

Першою реакцією на ліквідацію, була інформація: «Так, він дійсно мертвий!». Без згадування прізвищ і була дуже схожа на першу реакцію після ліквідації Бен Ладена.

Реакція в самому Ірані на вбивство одного з керманичів КВІР була цілком очікуваною. Під час термінового засідання «радбезу», на якому вперше був присутній верховний аятола, вирішили про неминучу відповідь США за вбивство Касима Солеймані. У МЗС Ірану двічі за день викликали посла Швейцарії, який представляє інтереси США в цій країні, і передавали ноти для Вашингтону.

Не недооцінюючи погроз в бік США з різних іранських джерел та їх проксі, в самих Штатах очікують найймовірніше – масову кібератаку, та розповсюдження фейкових «хвиль» та повідомлень в інтернеті. Одним з варіантів іранської відповіді може бути чергова атака по Ізраїлю. Американські, британські війська в регіоні та Ізраїльська армія переведені у вищі ступені готовності. США також перекидає на Близький Схід додатково 3000 військових.

В самому Ірані проходить величезний траур по Солеймані. На державному телебаченні, ридає телеведучий та в сльозах цілує прес-секретаря Корпусу вартових ісламської революції Ірану бригадного генерала Рамзана Шаріфа, який також плаче.

На вулицях проходять масові процесії на жалобу за Солеймані з антиамериканською риторикою. Нижче кадри з Кермана, рідного міста вбитого керівника сил КВІР аль-Кудс Касима Солеймані.

Новим командувачем спецпідрозділом аль-Кудс Корпусу вартових ісламської Революції призначений бригадний генерал Есмаїл Каан. До цього Каан був заступником Касима Солеймані.

Ірак: Ірак як країна та території якої відбуваються ті значимі події і яка допустила значний вплив на свою внутрішню політику Ірану, скоріш на все відчує на собі всі наслідки ліквідації Солеймані.

Проіранський прем’єр-міністр Іраку Адель Абдул Махді, який подав у парламент прохання про свою відставку заявив: «Касим Солеймані та Абу Махді аль-Мухандіс були видатними символами здобутої перемоги над ІДІЛ. Ліквідація іракського командира [Абу Махді аль-Мухандіса], який обіймав офіційну посаду, вважається актом агресії проти Іраку, його уряду і його народу».

Президент Іраку Бархам Саліх в свою чергу закликав всі сторони зберігати спокій і ставити національні інтереси вище особистих мотивів, а також засудив атаку на Багдадський аеропорт.

В самому Іраку теж не все «однозначно». У священній шиїтської Кербелі парафіяни після молитви скандують «Смерть Америці!».

У Насирії, столиці провінції Ді-Кар, мітингарі почепили на сміттєвий бак портрет Касима Сулеймані і радіють його загибелі.

Святкова атмосфера також панує в Багдаді серед протестуючих.

Група невідомих атакувала мітингувальників на майдані ат-Тахрір з ножами.

Ситуація загострюється. Американці не дуже злякалися погроз і продовжили полювання за іранськими командирами в Іраку.

Британський телеканал Sky News Arabia повідомив, що в ніч на 4 січня був нанесений авіаудар по двом автомобілям в районі Таджі на північ від Багдада, в яких знаходилися двоє лідерів проіранського шиїтського угруповання “Аль-Хашд аш-Шааб”. Всього під час нападу – вбиті щонайменше шестеро людей, ще троє в критичному стані. З “високою ймовірністю” можна говорити, що в результаті цієї атаки було вбито Шубул аз-Зейді – командира “Батальйонів Імама Алі”, що входять в воєнізоване проіранський ополчення “Аль-Хашд аш-Шааб”.

Для розуміння, що таке “Аль-Хашд аш-Шааб” надаю приблизну структуру цієї організації в різних країнах.

Ще одна атака БПЛА була в Санаа. Сьогодні вночі був ліквідований старшим командир КВІР в Ємені – Абдул Реза Шахлай, права рука Солеймані. США пропонували 15 мільйонів доларів винагороди за інформацію про нього.

Ізраїль: Беньямін Нетаньяху: «У США є таке ж право на самооборону: Касим Солеймані відповідальний за смерті американських громадян і багатьох інших невинних людей. Він планував і інші атаки. Президент Трамп заслуговує всіх лаврів за швидкі, рішучі і точні дії. Ізраїль разом з США в праведній боротьбі за мир, безпеку і самооборону ».

Анонсоване підписання угоди з прокладання трубопроводу EastMed між Ізраїлем, Грецією та Кіпром відбулося. Газогін у Європу з найбільшого в світі газового родовища “Левіафан” (Ізраїль) буде побудований. До проекту планує долучитися Італія. Обсяг поставок газу в Південну Європу, що планується, більше 20 мільярдів кубів на рік.

Саудівська Аравія: У КСА нагадали про необхідність тримати себе в руках, щоб не допустити деградації ситуації після смерті Солеймані, а міжнародне співтовариство, як заявили в Королівстві, має виконувати свої зобов’язання, щоб забезпечити безпеку і стабільність життєве-важливого Близького Сходу.

Сирія: Сирійці роздають солодощі у звільнених від режиму районах після оголошення про смерть іранського злочинця Солеймані. Касим Солеймані є причиною загибелі сотень мирних жителів у Сирії після вступу іранських на боці асада.

Підрозділи КВІР в Сирії та асадити заявляють про мобілізацію алавітів та іноземних шиїтських бійців у оплотах режиму в Східній Сирії.

Режим відреагував на ліквідацію Солеймані посиленням килимових по площах обстрілів Ідлібу.

Тим часом, бійці непримиримої ХТШ провели черговий зухвалий рейд проти сирійської армії на фронті Ат-Тах на півдні Ідлібу. На початку атаки два мученика на джихад-мобілях підірвали себе серед скопищ асадитів. На відео:

Потім в атаку пішла піхота. За час рейду повстанцям вдалося захопити 3 БМП і танк противника. Після вдалого нападу бійці ХТШ відійшли на попередні позиції.

Туреччина: Парламент Туреччини прийняв 325 голосами «ЗА» (Всього: 509, «Проти»: 184) резолюцію про відправці військ у Лівію. Офіційно відправка військ має розпочатися через дві доби.

Трамп і Ердоган поговорили по телефону. У Білому домі повідомили, що в телефонній розмові американський президент сказав турецькому колезі, що втручання в Лівію ускладнить обстановку в цій країні.

У турків в Іраку своя війна. В МО Туреччини повідомили про ліквідацію на півночі Іраку керманича розвідки РПК Раслана Меттіна.

Лівія: В містах, які підтримують Уряд Національної Єдності в Тріполі пройшли масові схвалення рішення турецького парламенту.

Натомість в містах, які підтримують Хафтара, пройшли масові акції, які засудили таке рішення. Повідомляють про маніфестації в Бенгазі, Туброку, Дарні та Албайді.

Користуючись неоднозначним рішенням Туреччини ввести війська в Лівію, Хафтар зробив останній крок по здобуттю підтримки серед племен, які ще не визначилися в цій війні. Кажуть, що підтримку ЛНА наддасть найбільше плем’я Кіренаїки на друге за чисельністю в Лівії. Молодиків з цього племені вже почали силоміць вербувати в ЛНА.

Русня також активізувалася на лівійському напрямку. Повідомляють про рейси зі свинопсами з сирійської Латакії до лівійської Бенгазі.

Чекаємо, як турки приготують з них люля-кебаб)

Ізраїль Ірак Іран Лівія Саудівська Аравія Сирія Туреччина

Останні публікації автора

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 24 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 23 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 22 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 21 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 20 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 19 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 18 лютого 2020 р. (ранок)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)

Хроніки сирійської війни – станом на 17 лютого 2020 р. (вечір)