fbpx
В Україні розпочалось аналітичне дослідження практик вшанування пам’яті загиблих

В Україні розпочалось аналітичне дослідження практик вшанування пам’яті загиблих

Війна на Донбасі Російська агресія Україна Церемоніал

В Україні розпочалось комплексне аналітичне дослідження практик вшанування пам’яті загиблих у російсько-українській війні.

Про це інформує Мілітарний.

Проводить дослідження Громадська організація Arts&Rights, яка за його результатами проведе серію експертних дискусійних панелей та видасть книжку «Що таке пам’ятати».

В результаті дослідження в межах проекту на основі експертних дискусій зі стейкхолдерами буде сформована Візія вшанування пам’яті між усіма інститутами, залученими до формування та реалізації політики вшанування пам’яті.

Проект «Що таке пам’ятати» спрямований на глибокий та комплексний аналіз (культурологічний, соціологічний, історичний та правовий) політики та наявних практик вшанування пам’яті загиблих захисників у російсько-українській війні, а також налагодження суспільного діалогу стосовно концептуальних питань вшанування пам’яті, як важливої складової формування громадянської свідомості та національної ідентичності, – йдеться у пресрелізі.

В Arts&Rights зазначають, що українському суспільстві зазвичай застосовується обмежена кількість практик вшанування пам’яті, які є здебільшого вихолощеними, «бутафорськими».

Проект «Що таке пам’ятати»

Це відбувається і через те, що державні інституції, які працюють із вшануванням пам’яті, не мають злагодженої візії національної політики вшанування пам’яті, яка б допомогла рухатися в одному напрямку, виробити та декларувати потрібні меседжі.

Проєкт допоможе знайти прогалини у наявних політиках вшанування пам’яті, підняти та здійняти розголос у суспільстві з приводу цієї теми, а також запропонувати аспекти, які варто було би змінити.

Вшанування пам’яті загиблих захисників є надзвичайно важливим для формування національної ідентичності та громадянського суспільства, – вважають у Arts&Rights.

Над проектом працює команда фахівців, зокрема:

  • Оксана Іванців – засновниця проекту “Що таке пам’ятати”, очільниця ГО Arts&Rights, правозахисниця, менеджерка соціальних та культурних проекті, продюсерка документальних фільмів.
  • Тамара Марценюк – наукова кураторка дослідження, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології Києво-Могилянської академії. Сфера наукових інтересів включає військову соціологію, співавторка близько 5 соціологічних досліджень на цю тематику, низки наукових статей.
  • Владислава Осьмак – координаторка історико-культурологічної частини дослідження, керівниця Культурно-мистецького центру НаУКМА, дослідниця Києва, екскурсоводка, лекторка. Сфера дослідницьких інтересів – міський простір як простір спільного, зокрема, пам’ять у міському просторі.
  • Віталій Кузьменко – дослідник правової частини, юрист, член Громадської ради при Мінветеранів, ветеран російсько-української війни.

В Україні започатковується церемоніал вшанування загиблих героїв


Раніше, у 2020 році проект «Що таке пам’ятати» у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті та Міністерством у справах ветеранів України вже проводив серію успішних дискусійних панелей «Пам’ятати довго, говорити сучасно: як шанувати загиблих у російсько-українській війні», «Мистецтво та героїзація: жива людина, а не пафосний міф», «Що сім років заважає парламенту ухвалити закон про воєнних злочинців?» та «Пошук сучасних традицій вшанування пам’яті».

Війна на Донбасі Російська агресія Україна Церемоніал