fbpx

Стадія заперечення: як Z-канали брешуть про F-16 для України

F-16 Війна з Росією Інформаційна війна Україна

Росіяни постійно поширюють дезінформацію про західне озброєння, яке постачають для України. При цьому завжди роблять це однаково. Спочатку розповідають, що Україна не отримає озброєння або не зможе підготувати людей для його використання. Потім вказують, що ця техніка неефективна та нічого не змінить. А коли все ж таки Україна отримує західне озброєння та ефективно застосовує його, росія бреше про її повне чи майже повне знищення. Так було з HIMARS, Patriot, західними танками та БМП. Подібна ситуація і з літаками F-16.  

Російська пропаганда ще у листопаді 2023 року зробила безпідставні заяви, що літаки F-16 нібито вже прибули в Україну у розібраному вигляді. Або ж російські та проросійські джерела поширювали фото фейкового документа, в якому Молдова нібито дозволила транзит винищувачів F-16 через повітряний простір країни. 

Активізувалися тема літаків та фейків про них після статті The New York Times під назвою «Ukraine Could Deploy F-16s as Soon as July, but Only a Few», яку опублікували 11 березня 2024 року. Далі розбираємо декілька прикладів «свіжих» фейків про передачу F-16 для України, які поширила російська пропаганда. 

Труднощі перекладу

Почнемо зі статті NYT, яку росіяни використали для маніпуляції. Посилаючись на матеріал, російські телеграм-канали пишуть, що навчання пілотів у Данії зайняло багато часу через незнання українськими пілотами англійської мови. 

Насправді у статті вказано, що навчання рухається повільніше, ніж сподівалася Україна чи її союзники. Причина — пілотам довелося покращити (а не вивчати з нуля) англійську мову та вивчити західні військові практики. Ось як це виглядає в оригіналі: 

«The Ukrainian pilots’ training began last August at Skrydstrup Air Base in southern Denmark, but their deficiencies in language skills and knowledge of Western flying techniques slowed things down». 

А ось переклад: 

«Підготовка українських пілотів розпочалася в серпні минулого року на авіабазі Скридструп на півдні Данії, але нестача їхніх мовних навичок та знань західних технік польотів сповільнювали процес». 

Водночас видання стверджує, що за звичайними стандартами навчання українських пілотів відбувається блискавично, роки навчання зменшуються до місяців.  

«Живий щит»

Ще одна новина, яка росіянам не змогла дати спокій, — це повідомлення віцепрем’єра з відновлення — міністра з розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова про офіційні перемовини щодо відкриття авіаційного простору. Після цього росіяни заявили, що Україна буде використовувати цивільні аеропорти як «живий щит» для прикриття F-16. 

Щоправда, замість доказів вони пов’язали між собою дві різні новини. Росіяни продовжують поширювати наратив про те, що ЗСУ прикриваються мирним населенням, хоча насправді так вчиняє росія. Подібні тези вона висловлювала і про ППО: нібито Україна спеціально розміщує їх у містах, а не поза ними «у чистому полі». 

Також російські пропагандисти суперечать самі собі: то вони розповідають про використання цивільних аеродромів для розташування F-16, то навпаки, вказують на підготовку спеціальних військових аеродромів для обслуговування західних літаків. Тобто головна мета російської пропаганди — заплутати різною суперечливою інформацією. 

Чергові ядерні погрози

Росія знову вдається до ядерного шантажу та розповідає про розміщення ядерної зброї на території України. Перед цим російські джерела поширювали фейк, що українська сторона таємно закуповує уран для виготовлення ядерної зброї або як на Хмельниччині нібито підвищився радіаційний фон після «підриву складів зі збідненим ураном». 

Цього разу російська пропаганда вирішила натякнути, що модифікації F-16, які можуть нести ядерну зброю, потраплять в Україну. Ще 6 червня 2023 року подібну заяву зробив лавров. Тоді Білий дім відповів, що США послідовні у своїх діях, аби запобігти ескалації війни, а росія, навпаки, розкидається безрозсудною ядерною риторикою. 

Якби Україна справді хотіла застосувати ядерну зброю, зокрема за допомогою літаків, то могла б модернізувати свій радянський авіапарк. Наприклад, росія вдосконалювала білоруські Су-25 для можливості застосування даного виду озброєння. Такі ж літаки, але без «ядерної» модифікації, є і на озброєнні України. Однак Україна добровільно відмовилась від носіїв ядерної зброї ще у 1990-2000-х роках. Процес передачі, створення чи застосування ядерної зброї складний, особливо коли західні партнери виступають проти ескалації й навіть конвенційне озброєння не завжди погоджуються передавати. 

Рф регулярно погрожує ядерною зброєю всьому світу. Наприклад, як це зробив путін у своєму останньому інтерв’ю 12 березня 2024 року. Він заявив, що росія готова до ядерної війни проти Заходу. Починаючи з 24 лютого 2022 року путін регулярно погрожував даним видом зброї: приводив ядерні сили росії до підвищеної готовності, погрожував припинити участь в договорі зі США про обмеження стратегічних озброєнь тощо. Агенція Reuters нарахувала, що за понад два роки з початку повномасштабної війни президент рф принаймні 10 разів виголошував погрози застосування ядерної зброї. Основа аудиторія наративу про «червоні лінії» та ядерну зброю — західні країни, яких ядерні погрози мають переконати не постачати Україні нову зброю.  

Псевдопророцтво

Росіяни вирішили загалом заперечити передачу західних літаків, тому «спрогнозували», що Україна нібито не отримає F-16. До такої думки вони прийшли після інтерв’ю радника президента США з питань національної безпеки Джейка Саллівана для ABC News від 25 лютого 2024 року. Тоді він заявив, що проблема передачі літаків полягає у малій кількості пілотів, які можуть пройти навчання: «Тож виникла проблема в тому, що українських пілотів не дуже багато, щоб вміти керувати цими літаками. Справа не в тому, чи міг F-16 бути на полі бою навесні минулого року». Тобто Салліван взагалі не згадував, що передача літаків не відбудеться, а лише описав складність цього питання. 

Водночас він додав, що Сполучені Штати разом із союзниками та партнерами намагатимуться забезпечувати Україну всіма інструментами та можливостями, які їй потрібні для ефективної боротьби. Також Салліван нагадав, що ще раніше США все ж таки погодились на передачу F-16 для України.  

The New York Times повідомили, що 12 українських льотчиків будуть готові пілотувати американські винищувачі F-16 у бойових умовах уже цього літа . До цього часу Україна отримає перші 6 літаків з обіцяних 45. Наразі ми не можемо перевірити дану інформацію. Її не коментували ні українські, ні західні офіційні представники. 

Де читати новини про передачу військової техніки?

Фейки про передачу F-16 для України поширювала не лише російська пропаганда, але й українці. До прикладу, публікували відео з нібито першим літаком, що прямує в Україну, або видавали американське авіашоу за показовий виступ українських пілотів після закінчення навчання. Тому важливо читати правдиву інформацію з якісних джерел. У випадку з новинами про військову техніку це можуть бути профільні медіа (наприклад, Мілітарний), офіційні державні джерела або OSINT-аналітики (як-от Якуб Яновський, що наразі оновлює сайт Oryx). 

F-16 Війна з Росією Інформаційна війна Україна