Феномен організацій Хамас та Хезболла: терористичні організації чи політичні партії з бойовим крилом
В наші часи у світі факти тероризму займають передові позиції у світових новинах, сучасний тероризм дуже диференційоване поняття, класифікувати його можна за багатьма критеріями, за територіальним критерієм можна поділити на локальний та світовий, за основою поглядів на політичний та релігійний і т.д.
Про те особливої уваги заслуговує історія декількох близькосхідних терористичних організацій, які поєднують у собі відразу декілька, на перший погляд, категорично різних понять.
Мова йде про палестинський Хамас та ліванську Хезболлу, дані організації більшістю провідних країн світу визнані терористичними утвореннями, про те у власних країнах вони через компроміси з світською владою не тільки не є забороненими, а й мають представництво в законодавчих та виконавчих органах влади.
І таким чином ми можемо побачити факт поєднання класичного поняття політичної партії, з політичною ідеологією, виборчими компаніями з поняттям ісламістської терористичної організації, діяльність якої безпосередньо пов’язана з терористичними актами, фізичними ліквідаціями ідеологічних супротивників та іншими забороненими діями.
Для того, щоб краще висвітлити дане поняття треба звернутися до історії створення даних організацій, організація Хамас була створена у 1987 році, на хвилі антиізраїльського повстання у Палестині, і звичайно основа ідеології це типова для терористичної організації діяльність, а саме боротьба з Ізраїлем, хоча на перших етапах свого існування Хамас також вів боротьбу і з представниками іншої палестинської терористично-політичної організації, а саме з Організацією звільнення Палестини (ООП), яка напряму була підконтрольна Ясіру Арафату.
Також треба вказати, що Хамас діє тільки на території Палестини та Ізраїлю, тут ми можемо побачити локальний характер діяльності, не зовсім типова картина для ісламістської організації.
На даному етапі слід говорити про деяку подвійність у структурі Хамас, одна частина це політична партія, а інша це бойове крило організації, яке безпосередньо займається всіма терористичними акціями.
На початку 21 століття Хамас почав набирати залікові бали саме як політична організація, після смерті лідера Палестини Ясіра Арафата, провладна організація ФАТХ почала втрачати свої позиції, і це відкривало шлях Хамасу до політики в Палестині.
Політична діяльність розпочалась з перемог у місцевих виборах та подальшим рухом до законодавчих та виконавчих органів влади у Палестині, доленосним став 2005 рік, саме тоді Хамас прийшов до влади в країні майже зі сто відсотковим показником у складі виборних державних органів (вибори в Палестинську законодавчу раду 2-го скликання).
Після перемоги у виборах до законодавчого органу Хамас домігся обранням прем’єр-міністром свого кандидата, мова йде про Ісмаїля Ганію, який згодом сформував уряд повністю з представників руху Хамас.
Можна констатувати, що на даному етапі Хамас вдало поєдную у собі відразу 2 функціональні позиції, як політичну так і терористичну діяльність, хоча і з делегуванням терористичних повноважень до свого частково відокремленого бойового крила ( бригади Изз ад-Дин аль-Кассам).
Майже ідентична ситуація спостерігається і в Лівані, там ключове місце в політичному житті займає організація Хезболла, організація яка на відміну від своїх палестинських колег є більш радикальною в площині діяльності, а основу ідеології Хезболли становлять цілі щодо тотального знищення представників християн на території Лівану (християн-маронітів), боротьба з будь-якими проявами прозахідного елементу в країні і як кінцева ціль це встановлення в країні ісламського режиму, бувши представниками мусульман шиїтів Хезболла вважає Іран своїм політичним та ідеологічним наставником, і тому встановлення ідентичного до Ірану політичного режиму в середині Лівану є бажаною ціллю.
Якщо вдатися до історичної ретроспективи то можна побачити абсолютно схожу до Хамасу модель створення та подальшого існування, створювалася на хвилі антиамериканських та антиізраїльських виступів в Лівані, наприкінці 80 років.
Про те на відміну від Хамас представники Хезболли набагато раніше зрозуміли можливість поглиблення своєї влади та свого впливу через політичний важіль.
І вже у 1992 році на парламентських виборах Хезболла виборола 12 місць у законодавчому органі, після цього влада Хезболли тільки наростала, ключовим моментом став 2000 рік, коли після повного виводу ізраїльських військових з території Лівану діюча влада саме Хезболлі делегувала повноваження по встановленню контролю на території південного Лівану, території яка має кордон с Ізраїлем.
Під час парламентських виборів 2005 року Хезболла отримала вже 23 місця в складі, і плюс одного свого міністра (міністра енергетики та водних ресурсів), а на парламентських виборах 2009 року вже 57 місць з 128 загальних, тобто майже половину від загального чисельного складу.
Тобто ми можемо побачити тенденцію тотального збільшення впливу організації на території Лівану, завдяки політичним здобуткам, а це автоматично збільшує можливості Хезболли як терористичного угрупування.
Якщо підбити підсумок то можна сказати, що вищевказані організації в принципі мають однакові передумови свого створення та подальшого розвитку, і їх приклади дають зрозуміти, що на Близькому Сході поступово стирається тонка межа між тероризмом та політикою, а це означає тільки одне, що дуже скоро тероризм може трансформуватися, і члени терористичних організацій які половину свого життя переховувалися скоро можуть зайняти передові політичні позиції всередині своїх країн.
ПІДТРИМАЙ РОБОТУ РЕДАКЦІЇ "МІЛІТАРНОГО"
Навіть разовий донат в 30 грн чи підписка на $1 допоможе нам працювати і розвиватися далі. Спонсоруй незалежне мілітарне медіа - отримуй достовірну інфу.