fbpx

Готуємося до зими: вибір термобілизни та першого шару

Спорядження

Перший шар, базовий шар, термобілизна, неважливо як ви це називаєте, але це найважливіший шар термобілизни і термоодягу. Без нього всі слої вище будуть працювати неналежним чином, і далеко не так ефективно.

Для себе я хочу розділити типи тканини для термобілизни на 3 типи:

  1. до 200 г/м2
  2. 200-300 г/м2
  3. більше 300 г/м2

Кодові слова для підбору терми це Silkweight – це до 200г/м2. Midweight – 200-300. Heavyweight – 300+.

Коротко кажучи для чого кожний тип:

  1. Легкий якщо ви дуже активні фізично і багато пітнієте.
  2. У вас помірна фізична активність і ви проводите час у статиці стільки ж скільки активні.
  3. Ви мінімально активні і більше проводите час у статиці на холоді.

У комплекті ECWCS використовується тканина 1-го типу – біля 120-150 г/м2. Саме така тканина є легкою, швидко відводить вологу, сохне, і теж має утеплюючі властивості. Це і є найкращий вибір для 1-го шару.

Рекомендована тканина це, звичайно ж Polartec (Power dry, Power Stretch, Power Wool). Якщо ні, то шукайте синтетичну з поліестеру зі спандексом. Є варіації з меріносом та іншими матеріалами, але звертайте увагу на щільність. Навіть той же Power Dry має варіанти по щільності.

Як я вже казав – бавовна йде лісом. Є варіанти з вовною, але це вже більше туристичні. Для військового використання тільки синтетика. Краще, якщо у складі буде спандекс/еластан, щоб терма тягнулася разом з тілом. Бажано щоб тканина тягнулась у 4 сторони, не 2.

Переважна більшість матеріалів має приписку “next-to-skin”. Це значить, що для того щоб ефективно працювати і відводити вологу матеріал має прилягати до тіла. Тому обирайте так, щоб терма легенько прилягала що шкіри – вона не має обліплювати вас як ковбасу.

Ні в якому випадку не беріть терму більшу за розміром. Вона не буде працювати як треба, плюс складки тканини під верхніми шарами викликатимуть дискомфорт. Ніякого оверсайзу, і пофіг якщо у вас не рельєфний торс. Терма це не оверсайз худі.

Зверніть увагу на шви – вони мають бути максимально пласкими. Плечовий шов має бути зміщений. Крій типу “Реглан” та його варіації теж підійде. Товсті шви, особливо плечовий, якщо його не зміщено, під вагою споряги буде вам як голка в сраці – не смертельно, але дуже неприємно.

Термобілизна може бути така, що комбінує декілька типів матеріалів зонально – наприклад під руками та пахвами використовується найлегша тканина для максимального відведення вологи. Це нормально, але дивіться на матеріали.

Також майте на увазі, що китайський кулмакс чи кулпас не підходять для базового шару. Кожного разу вироби з таких матеріалів, що я носив, не відводили піт, а тримали його біля шкіри, перетворюючись на міні-сауну. Особливо якщо це фарбована у камуфляж тканина.

Так, термобілизна має бути однотонною. Такі як нижче, фарбовані працюють набагато гірше саме через фарбування. Все через технологію. Така терма теж має великий шанс стати сауною, яка не пропустить повітря, або відведе вологу.

ВАЖЛИВО! Є багато комплектів білизни, що мають FR-властивості. Це значить що вони стійкі до полум’я та не будуть плавитися і прилипати до шкіри (якщо відповідають стандартам). Але це не вогнезахисний одяг! В ідеалі вони мають бути вироблені з Polartec FR, або Tencate Defender.

Якщо ви хочете FR комплект, то можна пошукати на eBay перший шар з комплектів FROG або FREE. Drifire робить також контрактну FR-білизну.

Ну а якщо вам потрібен простий базовий шар, то можна придбати або контрактний з комплектів ECWCS, PCU, або, що краще – комерційний від перевірених зарубіжним виробників. А їх багато – від Patagonia до Under Armour.

А щодо українського виробника: можу однозначно рекомендувати Fahrenheit – багато варіантів як по матеріалах так і по моделях.
“Group281z” робить непогані термо-топи з полартеку, нажаль без кальсон. Є навіть FR-опція. У М-так є непогані доступні комплекти базового шару.

Спорядження